Jak wyraża się odpowiedzialność rządu i obywateli?
2019-05-03 00:10
Jak wyraża się odpowiedzialność rządu i obywateli? © wip-studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dzień Kobiet oczami Polek
W badaniu przeprowadzonym dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna zapytano Polaków „Jakie działania powinien podejmować każdy rząd, abyś mógł uznać, że postępuje odpowiedzialnie i troszczy się o rozwój kraju?”. Respondenci najczęściej wskazywali, że powinno to być tworzenie skutecznego systemu zdrowia (57%) i edukacji (36%) oraz patrzenie perspektywiczne, czyli podejmowanie działań w zakresie długoterminowych rozwiązań, które pozytywne będą również dla przyszłych pokoleń (36%). Na kolejnych pozycjach uplasowała się dbałość o równość praw i swobód obywateli, niezależnie od ich wyznania, orientacji czy poglądów (34%) oraz tworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości (29%).Tworzenie skutecznego systemu służby zdrowia zostało uznane za najważniejszą działalność odpowiedzialnego rządu zarówno przez sympatyków Prawa i Sprawiedliwości (56%), jak i wyborców Koalicji Europejskiej (64%). Zgodnie również umieścili na drugim miejscu w hierarchii ważności tworzenie skutecznego sytemu edukacji (36% vs. 37%).
W przypadku pozostałych odpowiedzi wyraźnie widać różnice między elektoratami dwóch głównych bloków politycznych i odmienne pojmowanie odpowiedzialności rządu i troski za kraj.
fot. mat. prasowe
Jakie działania powinien podejmować każdy rząd, aby uznać, że działa odpowiedzialnie?
Elektorat PiS na kolejnych miejscach wskazał: umacnianie pozycji i bezpieczeństwa Polski na arenie międzynarodowej (41%), tworzenie długoterminowych rozwiązań, pozytywnych również dla przyszłych pokoleń (37%).
Zwolennicy Koalicji Europejskiej wskazali natomiast: dbanie o równość praw i swobód obywatelskich niezależnie od wyznania, orientacji i poglądów (51%), zapewnienie niezależności sądownictwa (48%).
Podczas gdy zapewnienie niezależności sądownictwa znalazło się na trzecim miejscu w hierarchii ważności odpowiedzialnych działań dla wyborców Koalicji Europejskiej (48% wskazań), to wyborcy PiS ulokowali je na ostatnim 9-tym miejscu (23%). Z kolei dbanie o równość praw i swobód obywatelskich niezależnie od wyznania, orientacji i poglądów uzyskało 2-gie miejsce (51% wskazań) wśród elektoratu KE, natomiast wyborcy PiS umieścili to działanie dopiero na 6-tym miejscu (26%). Wspieranie pieniędzmi publicznymi najbardziej potrzebujących znalazło się na 5-tym miejscu wśród wskazań elektoratu PiS (31%), a na 8-mym miejscu wśród wyborców KE (14%).
Odpowiadając z kolei na pytanie „Które z poniższych działań według Ciebie najbardziej świadczą o tym, że Ty osobiście postępujesz odpowiedzialnie i troszczysz się o rozwój kraju?”, badani Polacy wskazywali najczęściej: płacenie podatków (57%), praca i samodzielne zapewnienie sobie środków do życia (55%) oraz dbanie o środowisko (55%). Na kolejnych miejscach znalazły się: tolerowanie wszystkich ludzi niezależnie od światopoglądu, wyznania czy sposobu życia (45%), branie udziału w wyborach (43%) oraz unikanie hejtu i mowy nienawiści (41%).
fot. mat. prasowe
Jakie działania świadczą o twojej odpowiedzialności?
Analiza odpowiedzi dotyczących osobistej odpowiedzialności i troski za kraj w podziale na wyborców partii rządzącej i głównego bloku opozycyjnego również uwidoczniła różnice, ale i podobieństwa.
Dla osób, które głosują w wyborach, czyli zarówno dla wyborców PiS, jak i KE, ten obywatelski obowiązek jest bardzo ważny (63% vs. 55%), w przeciwieństwie do ogółu społeczeństwa, którego zazwyczaj połowa na wybory nie chodzi.
„Wyniki badania pokazują smutną prawdę o Polakach, ponieważ branie udziału w wyborach znalazło się prawie na końcu hierarchii odpowiedzialnych działań, które podejmujemy w trosce o kraj. A przecież od tego, czy i na kogo zagłosujemy, zależy, kto będzie sprawował władzę, a tym samym - czy będzie realizował te działania, na których nam zależy i które są dla nas ważne” - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.
Na podium odpowiedzialnych działań wśród elektoratu PiS znalazło się jeszcze: płacenie podatków (63%) oraz praca i samodzielne zapewnienie sobie środków do życia (57%), natomiast wśród wyborców KE: dbanie o środowisko (55%) oraz tolerowanie wszystkich ludzi niezależnie od światopoglądu, wyznania czy sposobu życia (53%).
Nota metodologiczna:
Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach 19-22 kwietnia 2019 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1058). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)