Jak warszawski rynek biurowy zakończył I kw. 2019 r.?
2019-05-18 00:36
![Jak warszawski rynek biurowy zakończył I kw. 2019 r.? [© Dejan Gospodarek - Fotolia.com] Jak warszawski rynek biurowy zakończył I kw. 2019 r.?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci/Jak-warszawski-rynek-biurowy-zakonczyl-I-kw-2019-r-218642-200x133crop.jpg)
Biurowiec © Dejan Gospodarek - Fotolia.com
Przeczytaj także: Powierzchnie biurowe w Warszawie hamują
Najważniejsze fakty
- W I kwartale br. aż 71% wszystkich transakcji zawartych na warszawskim rynku biurowym dotyczyło lokalizacji niecentralnych;
- Stosunkowo niska podaż w połączeniu z wyśrubowanym poziomem przednajmu budynków, których oddanie do użytkowania zaplanowano na kolejne kwartały bieżącego roku, przesądzi najprawdopodobniej o kompresji wskaźnika pustostanów;
- Łączny wolumen transakcji dla całego sektora nieruchomości biurowych w Polsce osiągnął 270 mln EUR;
- Stopa kapitalizacji dla najlepszych stołecznych biurowców spadła 0,5 pp. rdr, osiągając tym samym 4,75%.
Aktywność najemców w I kw. 2019 r. wyniosła 140 100 mkw. (-28,8% r/r), z czego ponad 101 000 mkw. (-36% r/r) stanowiły nowe umowy najmu i ekspansje. Pomimo niskiego wolumenu transakcji na początku roku, eksperci spodziewają się wzrostu aktywności najemców, którzy będą finalizować transakcje w budynkach planowanych do oddania w 2020 roku. Od początku 2019 roku w stolicy zarejestrowano dwie umowy najmu zawarte w sektorze powierzchni coworkingowych, o łącznej powierzchni ponad 4 000 mkw. Były to umowy podpisane przez New Work w budynku Wola Retro oraz Spaces w Centrum Marszałkowska.
fot. Dejan Gospodarek - Fotolia.com
Biurowiec
W I kwartale br. aż 71% wszystkich transakcji zawartych na warszawskim rynku biurowym dotyczyło lokalizacji niecentralnych.
- Aktywność najemców w pierwszym kwartale roku jest przeważnie na najniższym poziomie, co potwierdza wolumen zawieranych transakcji na warszawskim rynku biurowym w ostatnich pięciu latach. Ograniczona dostępność powierzchni biurowej dostępnej od ręki oraz wysoki udział powierzchni wynajętej w budynkach biurowych planowanych do oddania w 2019 i 2020 roku wraz z transakcjami najemców z sektora bankowego, IT oraz usług dla biznesu, których finalizacja nastąpi w ciągu najbliższych trzech kwartałów doprowadzi do dalszej kompresji dostępnej powierzchni biurowej w szczególności w okolicach Ronda Daszyńskiego i ścisłego centrum Warszawy. Jednocześnie, dzięki ograniczonej dostępności powierzchni w Centrum zyskują strefy niecentralne w których zaobserwowaliśmy wzrost aktywności najemców - powiedział Jan Szulborski, konsultant w dziale Badań i Doradztwa, Cushman & Wakefield, autor raportu.
Całkowity zasób powierzchni biurowej w Warszawie na koniec I kw. 2019 r. wyniósł 5,48 mln mkw. i powiększył się o 20 200 mkw. Według wstępnych danych nowa podaż w całym roku wyniesie 243 300 mkw., co jest wartością o 5% większą niż w roku 2018. W analizowanym okresie wskaźnik powierzchni niewynajętej wyniósł nieco ponad 0,5 mln mkw. (-1,7 pp. r/r). W strefach Obrzeża Centrum, Korytarz Jerozolimskich oraz Wilanów i Ursynów zanotowano nieznaczny wzrost stawek bazowych czynszu o 0,25 EUR/mkw. miesięcznie za najlepsze powierzchnie biurowe. Stawki bazowe za najlepsze powierzchnie w Centralnym Obszarze Biznesu utrzymały się na poziomie 23,75 EUR/mkw. miesięcznie, a w strefach niecentralnych – 14,50 EUR/mkw./miesiąc.
![Popyt na biura w Warszawie jest stabilny [© pixabay.com] Popyt na biura w Warszawie jest stabilny](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-biurowy/Popyt-na-biura-w-Warszawie-jest-stabilny-255634-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)