Rynek pracy a bezrobotni po 50-tce
2008-03-05 13:45
![Rynek pracy a bezrobotni po 50-tce Rynek pracy a bezrobotni po 50-tce](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/bezrobotni/Rynek-pracy-a-bezrobotni-po-50-tce-19085-200x133crop.jpg)
Na czym polega specyfika osób bezrobotnych w wieku 50+? Odpowiedzi w zależności od typu badanej inst © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek pracy: jest praca po 50-tce
Projekt Stowarzyszenia Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce "Rynek Pracy a osoby bezrobotne 50 + - bariery i szanse" miało przybliżyć oczekiwania, potrzeby i motywację tej grupy do podjęcia pracy, przeanalizować postawy pracodawców i politykę wobec starszych pracowników, opisać oferty wsparcia osób w wieku powyżej 50 lat ze strony instytucji pośrednictwa pracy, organizacji pozarządowych i innych podmiotów rynku pracy. Badaniem objęto osoby długotrwale bezrobotne w wieku 50 lat i więcej, pracodawców, instytucje rynku pracy, organizacje pozarządowe działające na obszarze rynku pracy oraz przedstawicieli instytucji mających wpływ na kształtowanie rynku pracy.Bezrobotni 50+ - charakterystyka grupy
fot. mat. prasowe
Na czym polega specyfika osób bezrobotnych w wieku 50+? Odpowiedzi w zależności od typu badanej inst
Na czym polega specyfika osób bezrobotnych w wieku 50+? Odpowiedzi w zależności od typu badanej instytucji. N=216
Ważnym podkreślenia jest fakt dezaktywizacji zawodowej zwłaszcza kobiet, które odchodzą z rynku pracy na 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Po 54 roku życia tylko co czwarta z nich pozostaje aktywna zawodowo. Podobna sytuacja obserwowalna jest również w grupie mężczyzn, jednak nie jest, aż tak nasilona. Po 60 roku życia co drugi z mężczyzn pozostaje aktywny zawodowo. Do osób biernych zawodowo zalicza się również te, które pobierają świadczenia emerytalne. Według szacunków BAEL w przedziale wiekowym 50-64 lata znajduje się 1mln.15 tys. emerytów, wśród nich, aż 811 tys. jest bierna zawodowo.
Wśród bezrobotnych 50+ przeważają mężczyźni, choć generalna tendencja wśród całej populacji wskazuje na przewagę kobiet. Bezrobocie w tej grupie ma charakter miejski, skupione jest w aglomeracjach. Przewaga bezrobotnych 50+ widoczna jest w województwach: dolnośląskim, łódzkim i zachodniopomorskim.
Dyskryminacja ze względu na wiek
Wiek osób bezrobotnych przekraczających 50-ty rok życia postrzegany jest przez badanych przedstawicieli instytucji rynku pracy jako druga, po niskich kwalifikacjach, najczęściej wymieniana bariera zatrudnienia. Jedna trzecia przedstawicieli instytucji rynku pracy twierdzi, że osoby w wieku powyżej 50 lat są dyskryminowane na rynku pracy.
![Praca po 50-tce: mało miejsc pracy [© Yuri Arcurs - Fotolia.com] Praca po 50-tce: mało miejsc pracy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Praca-po-50-tce-malo-miejsc-pracy-99110-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl