Doradztwo inwestycyjne w biurze maklerskim
2008-11-20 13:56
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Inwestowanie na giełdzie dla początkujących
Indywidualna obsługa inwestora adresowana jest zazwyczaj do klientów dużych i aktywnych, zainteresowanych szybką i profesjonalną obsługą. W ramach świadczenia tego typu usług upoważniony makler uwzględnia we współpracy z klientem jego cechy indywidualne — skłonność do ryzyka, preferencje czy horyzont czasowy inwestycji — i na tej podstawie zarządza przekazanymi środkami. W ramach pakietu inwestor może otrzymać następujące usługi:- zarządzanie portfelem maklerskich instrumentów finansowych,
- rekomendacje maklerskie,
- zlecenia do dyspozycji maklera,
- transakcje day trader,
- inwestowanie na rynkach zagranicznych.
Zarządzanie portfelem maklerskich instrumentów finansowych polega na odpłatnym podejmowaniu i realizacji decyzji inwestycyjnych w ramach pozostawionych przez zleceniodawcę do dyspozycji zarządzającego środków pieniężnych lub maklerskich instrumentów finansowych. Udzielając pełnomocnictwa podmiotowi świadczącemu usługę zarządzania, inwestor jest przekonany, że doradca inwestycyjny jest lepiej przygotowany do działania na rynku i dysponuje większymi możliwościami oceny ryzyka inwestycyjnego. Pełnomocnictwo upoważnia zarządzającego, bez uzyskiwania każdorazowej zgody na konkretne zachowanie, do dysponowania środkami finansowymi klienta, nabywania i zbywania maklerskich instrumentów finansowych na rynku pierwotnym i wtórnym, realizowania praw wynikających z posiadanych papierów albo pożyczania papierów wartościowych. Wszelkie uzyskane efekty, zarówno zysk, jak i strata, dotyczy wyłącznie środków przekazanych przez inwestora.
Usługa ta umożliwia inwestorowi optymalną alokację środków bez własnego zaangażowania w szczegółowe decyzje. Decyduje on jedynie o ogólnej strategii jaką ma przyjąć makler zarządzający. Strategia agresywna (nawet spekulacyjna) związana będzie ze znacznym ryzykiem, strategia zrównoważona zakłada stabilny wzrost, a bezpieczna - lokowanie w instrumenty o najniższym ryzyku poniesienia straty.
Z wykonywanych operacji firma inwestycyjna świadcząca tę usługę przekazuje inwestorowi raporty, które zawierają m.in. zestawienie zawartych transakcji, skład portfela klienta i wartość aktywów, informację o łącznej wartości portfela według stanu na początek i na koniec okresu sprawozdawczego. Miarą efektów działalności zarządzającego jest rentowność osiągnięta na aktywach klienta. W tym celu zarządzający korzysta z punktów odniesienia (benchmarków). Benchmarkiem może być rentowność bonów skarbowych, średnia rentowność akcji i inne parametry ułatwiające klientowi ocenę wymiernych rezultatów zarządzania portfelem.
Rekomendacje i doradztwo inwestycyjne to odpowiedź na coraz większą liczbę szczegółów związanych z inwestowaniem kapitałowym na giełdzie. Każdy miesiąc przynosi nowe instrumenty finansowe gotowe do przyjęcia nowego kapitału. Na parkiecie pojawia się coraz więcej emitentów papierów wartościowych. Coraz więcej informacji płynących całymi strumieniami z otoczenia może przerażać inwestorów, szczególnie tych mniej biegłych w poruszaniu się po meandrach rynku. Z tego powodu od kilku lat są oni wspomagani w wyborze określonego sposobu zachowania na rynku przez bezpłatne rekomendacje. Są one rozpowszechniane za pośrednictwem różnych kanałów dystrybucji, tak aby dotrzeć do szerokiego kręgu zainteresowanych (np. wysyłanie listem lub internetem do klientów firmy inwestycyjnej), przekazywanie do publicznej wiadomości (np. drukowanie w prasie) itd. Na jej podstawie inwestor samodzielnie podejmuje decyzje inwestycyjne.
oprac. : Wydawnictwo Naukowe PWN