Dom zeroenergetyczny przyszłością
2010-05-06 11:14
Niskoenergetyczne standardy budowlane - kto wiedzie prym? © fot. mat. prasowe
Nie wszyscy wiedzą, że bezpieczeństwo energetyczne kraju zaczyna się w naszych domach. W dzisiejszym świecie to właśnie budynki są bowiem największymi konsumentami energii. Z danych statystycznych wynika, że odpowiadają one za zużycie około 40% energii. Tym samym przyczyniają się do uzależnienia kraju od dostaw paliw, w tym importu gazu, przy okazji stanowiąc główne źródło emisji CO2 do atmosfery - wynika z raportu firmy Rockwool Polska "Klimat i środowisko 2009".
Przeczytaj także: Energooszczędne domy: rusza kampania edukacyjna
Tymczasem, jak podaje Rockwool Polska, już przy niewielkich nakładach finansowych, korzystając ze znanych, powszechnie dostępnych technologii można budować domy i mieszkania zużywające minimalne ilości energii, a więc tanie w eksploatacji, a jednocześnie komfortowe w użytkowaniu. Takie superenergooszczędne budynki mogłyby znacząco zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski. Tylko od nas zależy, czy zamiast finansować wzrost wydobycia gazu u naszych dostawców, będziemy inwestować w tanie w eksploatacji, energooszczędne domy, tworząc przy okazji tysiące miejsc pracy w kraju przy budowie nowych i doprowadzaniu starych budynków do standardów niskoenergetycznych. Współczesne technologie umożliwiają już teraz budowę obiektów zero lub prawie zeroenergetycznych, całkowicie niezależnych od dostaw energii z sieci. Takie budynki nie emitują w ogóle lub emitują do atmosfery minimalne ilości CO2, a więc mogą również pomóc w rozwiązywaniu problemów klimatycznych w sposób rozumny, zgodny z oczekiwaniami i aspiracjami społeczeństwa.fot. mat. prasowe
Oszczędności po modernizacji budynku
Jak sprawić, aby nasze domy zużywały jak najmniej energii? - Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by nie marnować ciepła tzn., tak konstruować i ocieplać wszystkie przegrody budynku kontaktujące się z otoczeniem, aby przenikała przez nie minimalna ilość ciepła. Zapewniając odpowiednią izolację cieplną budynku, dobrej jakości okna i drzwi, ograniczamy straty ciepła do minimum – mówi Jakub Dygas, Kierownik Działu Doradztwa i Komunikacji Rockwool Polska. - W takim przypadku opłacalna staje się także instalacja urządzeń pozyskujących energię z odnawialnych źródeł. Przy dzisiejszych technologiach i odpowiednich standardach izolowania, nowe budynki mogą być już tak wydajne energetycznie, że zaledwie niewielki panel słoneczny lub inne źródło energii odnawialnej wraz z urządzeniami do jej magazynowania wystarczą, by zapewnić oszczędność energii i uniezależnić budynek od dostaw z sieci, a cały dom uczynić zeroenergetycznym – dodaje Dygas.
Przeczytaj także:
Dyrektywa EPBD a polski rynek energetyczny
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl