Sieci komórkowe: zasięg GSM900/1800 i UMTS
2010-05-31 12:56
Wyniki badań jakości sieci GSM900/1800 i UMTS dla wszystkich miast © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Polski rynek GSM 2004/2005
Badanie prowadzono od 1 lutego do 26 marca 2010 r. na terenie miast wojewódzkich w sieciach komórkowych pracujących w standardzie GSM900/1800 i UMTS operatorów:- Polkomtel SA - operator sieci Plus,
- Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. - operator sieci Era,
- Polska Telefonia komórkowa Centertel Sp. z o.o. - operator sieci Orange,
- P4 Sp. z o.o. - operator sieci Play
- poziom odebranych sygnałów RxLev (dBm) dla GSM900/1800 oraz Ec/Io (dB) dla UMTS decydujących o zasięgu sieci,
- poziom realizacji połączeń pod kątem blokowania i przerywania połączeń (NQA),
- badanie jakości transmisji mowy PESQ.
Pomiary energii odebranego symbolu informacji Ec/Io i pomiary poziomów sygnałów RxLev były realizowane przez telefony komórkowe, które wykonywały połączenia z serwerem podłączonym do linii ISDN w sieci lokalnego operatora telekomunikacyjnego podczas przemieszczania się samochodu po terenie miasta. Głównym założeniem było przeprowadzenie badań w centrach miast, gdzie w godzinach szczytu znajduje się najwięcej użytkowników korzystających z sieci komórkowej GSM900/1800 i UMTS.
fot. mat. prasowe
Wyniki badań jakości sieci GSM900/1800 i UMTS dla wszystkich miast
Wyniki badań zostały przedstawione na mapach zasięgów oraz na histogramach z podziałem na poszczególnych operatorów.
Przeprowadzone pomiary i badania sieci GSM900/1800 i UMTS we wszystkich badanych miastach pokazały, że operatorzy wszystkich sieci dysponują dobrym zasięgiem na terenie miast gdzie dominującym standardem jest UMTS - prawie 90%.
Wykonując połączenia w sieciach komórkowych na terenie miast przeprowadzono statystykę blokowanych i przerwanych połączeń w stosunku do udanych połączeń. Zaobserwowano blokowanie połączeń u wszystkich operatorów. Najwyższe wartości zarejestrowano w sieci operatora Era i Play, w których około 1,9% zestawianych połączeń nie doszło do skutku. Sieć operatora Orange pod tym względem zanotowała ok. 1,6% zablokowanych połączeń, a Plus na poziomie 0,9%. Największą liczbę zablokowanych połączeń zanotował operator sieci Play w Zielonej Górze, gdzie ponad 10% rozmów nie zostało zrealizowanych, co świadczyć może o poważnej awarii w sieci operatora lub wyczerpaniu pojemności sieci.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl