Świat: wydarzenia tygodnia 7/2011
2011-02-19 18:03
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 6/2011
- W 2010 r. Chiny miały nadwyżkę handlową rzędu 183 mld dol. Jest to jednak wynik mniejszy od poprzedniego rekordu z 2008 r., kiedy ta nadwyżka wyniosła 295 mld dol.
- Dynamicznie rozwija się japońsko-chińska wymiana towarowa i w 2010 roku wyniosła już 317 mld dol.
- Wzrost gospodarczy Tajwanu w 2010 roku przekroczył 10,8 proc. Ten sukces został osiągnięty przede wszystkim dzięki rozwojowi współpracy gospodarczej z Chińską Republiką Ludową.
- Japonia i Indie podpisały w środę w Tokio porozumienie o wolnym handlu. W ciągu 10 lat Japonia zniesie cła na 97 proc. importu z Indii, a Indie na 90 proc. importu z Japonii. W porozumieniu zawarto zobowiązania, że Japonia rozszerzy dostęp do swojego rynku towarów sektora przemysłowego i rolnictwa, natomiast Indie zmniejszą cła na import z Japonii produktów przemysłowych, ale też produktów rolniczych jak brzoskwinie i truskawki.
- W założeniach do planu naprawy finansów publicznych przyjęto, że w ciągu najbliższej dekady radykalnie zmniejszy się poziom deficytu. W obecnym roku roku finansowym wyniesie on 1,65 bln USD (10,9 proc. PKB). W przyszłym roku deficyt ma spaść do 1,1 bln dol., a do poziomu 3,2 proc. PKB ma zmniejszyć się w 2015 roku. Głównym elementem tego planu jest redukcja wydatków.m.in. pięcioletnie zamrożenie wydatków na badania dla NASA, ale jednocześnie zamierza się zmniejszyć o połowę federalny program dopłat do ogrzewania dla biednych rodzin z 2,5 do 1,25 mld dol. Zwiększą się też wpływy do budżetu przez ograniczenie ulg podatkowych. Wzrosną też podatki stanowe. Nie będzie zmniejszenia wydatków na obronność, a także kosztowne programy ochrony zdrowia i system emerytalny.
- Głównym tematem obrad ministrów finansów grupy G20 w Paryżu są sprawy wzrastającej inflacji i walki z nią. Wzrasta inflacja w USA (1,6%), w Europie (w strefie euro - 2,4%, a w Wielkiej Brytanii - 4,4%) i w Chinach. Stopy procentowe podniosły: Kanada, Chiny, Brazylia, Indie, Korea Południowa, a zapowiedziała Wielka Brytania.
- Chiny pomagają też Korei Północnej. Koreański eksport do Chin wzrósł w 2010 roku o 51 proc., do 1,2 mld dol. Stanowi go głównie eksport surowcowy (ruda żelaza, węgiel i miedź). Import z Chin wzrósł w tym czasie o 21 proc., do 2,3 mld dol. Stanowią go m.in. dostawy pszenicy i ropy naftowej.
- Powstaje największa firma zarządzająca giełdami na świecie. Aktualnie Deutsche Boerse i NYSE Euronext pracują nad sposobem realizacji koncepcji potencjalnej fuzji. Na parkietach połączonych giełd będą prowadzone notowania przedsiębiorstw wartych około 15 bln dol. Niemiecki parkiet będzie właścicielem około 59-60 proc. nowo powstałej firmy
- Analitycy informują, że inwestorzy przygotowują się do dużych inwestycji w rozwój wydobycia strategicznych surowców, w tym rud żelaza, miedzi i węgla oraz innych surowców. Rezerwy największych kopalni na ten cel szacowane są na 110 mld USD. Główna przyczyną tych przygotowań jest dynamiczny rozwój gospodarek Chin i Indii.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
SREBRO NA TOPIE
Hitem inwestycyjnym ubiegłego roku było srebro. W tym roku jego cena może dalej rosnąć, a to między innymi za sprawą dużego popytu z Chin. W 2010 roku Chiny zaimportowały rekordową ilość srebra - 5159 ton, o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Po uwzględnieniu eksportu import netto wyniósł 3500 ton. Dotychczas kraj ten był eksporterem netto tego metalu. W ciągu pięciu lat Chiny przeobrażały się z eksportera w importera srebra - powiedział Lee Kui, dealer srebra z Pekinu. Po raz pierwszy nadwyżka importu nad eksportem powstała w 2007 roku. W 2009 roku wyeksportowano z Chin 1575 ton srebra, o 58 proc. mniej w porównaniu z rokiem poprzedzającym.
Srebro, posiada nie tylko wartość inwestycyjną i pozawala zabezpieczyć się przed inflacją i skutkami kryzysu. Srebro znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, znacznie szersze niż złoto. Będzie ono wzrastać wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i wzrostem gospodarczym. Coraz częściej stosuje się je w nanotechnologiach. Szacuje się, że za 95 proc. światowego popytu na srebro jest odpowiedzialny przemysł.
Gospodarka Chin wzrastała średnio o 1/10 w ostatnich latach. Na ten rok przewiduje się tylko niewielkie spowolnienie. W Chinach jest ulokowana znacząca w skali światowej produkcja sprzętu elektronicznego, który pochłania coraz więcej srebra. Zazwyczaj nie jest ono odzyskiwane z zużytych urządzeń.
W 2010 roku cena srebra wzrosła o 83 proc. Dla porównania, złoto zyskało 30 proc. w tym czasie. Bieżący rok może przynieść dalsze wzrosty notowań srebra, szacuję je na 20-30 proc. Od początku lutego cena srebra wzrosła o 6 proc. W tym czasie notowania złota poruszały się w trendzie bocznym. Zatem tradycyjna wysoka korelacja cen tych dwóch metali została zachwiana.
Jan Mazurek
Główny Analityk
TFI INVESTORS
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
![Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019 [© Alexandr Mitiuc Fotolia.com] Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019](https://s3.egospodarka.pl/grafika/gospodarka/Swiat-wydarzenia-tygodnia-49-2019-12AyHS.jpg)
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy