Zaangażowanie w pracę nie dla młodych
2011-05-27 10:40
Odsetek pracowników „często” albo „prawie zawsze” niezadowolonych z © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Spóźnienie do pracy nie w stylu Polaka
Badanie zostało przeprowadzone na próbie ponad 30 tys. pracowników w 29 krajach. Wyniki pokazały, że rynek pracy jest obecnie podzielony między rozczarowane pokolenie osób w wieku 18-29 lat oraz prawdopodobnie jeszcze bardziej zrezygnowane pokolenie osób starszych.Mimo, iż młodzi pracownicy nie otrzymują zazwyczaj bardzo odpowiedzialnych zadań, to jednak większość z nich jest „często” albo „prawie zawsze” niezadowolona z braku równowagi pomiędzy swoją pracą a życiem osobistym oraz z wywieranej na nich presji, aby pracować po godzinach. Podobne odczucia deklarowano w zakresie własnego zdrowia (poczucie przemęczenia).
fot. mat. prasowe
Odsetek pracowników „często” albo „prawie zawsze” niezadowolonych z
Zaangażowanie pracowników
Biorąc pod uwagę dwie skrajne grupy wiekowe pracowników, okazuje się, że jedynie 21 proc. osób w wieku 18-29 lat jest bardzo zaangażowanych w swoją pracę, w porównaniu z grupą 60+), gdzie odsetek ten wynosi 30 proc. Pomiędzy grupami młodszych i starszych pracowników jest zatem 10-procentowa różnica, która niesie ze sobą poważne problemy dla biznesu na całym świecie. Może ona prowadzić do tworzenia się podziałów w miejscu pracy i niechęci wobec osób z innej grupy wiekowej, a także utrudniać rekrutowanie i motywowanie wykwalifikowanych, młodych pracowników.
fot. mat. prasowe
Odsetek zaangażowanych lub bardzo zaangażowanych pracowników (%)
Analizując sytuację na poziomie krajowym, można zauważyć, że w niektórych państwach problem zaangażowania młodych pracowników jest poważny. Kraje, w których sytuacja jest raczej stabilna to Macedonia, Francja i Turcja, gdzie odsetek „bardzo zaangażowanych” pracowników w wieku 18-29 lat wynosi odpowiednio 36 proc., 32proc. i 32 proc. Na końcu rankingu znajdują się Węgry (6 proc.) i Czechy (6 proc.), jak również Serbia (7 proc.) i Portugalia (7 proc.), co oznacza, że w tych krajach może być ciężko zatrzymać młode, utalentowane osoby, zwłaszcza, że ich gospodarki szybko się rozwijają. Polska plasuje się w połowie stawki, na 29 przebadanych krajów.
fot. mat. prasowe
Odsetek „bardzo zaangażowanych” osób w wieku 18-29 lat (%) wg kraju
Z badania wynika również, że pomimo tego, iż 61 proc. młodych pracowników uważa, że ma przed sobą duże możliwości zawodowe, wielu z nich widzi je w innym miejscu pracy lub w innym kraju. Sześciu na 10 młodych pracowników (58 proc.) aktywnie poszukuje pracy lub będzie jej poszukiwać w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Dwie piąte (41 proc.) jest skłonnych wyemigrować w celu znalezienia zatrudnienia. Sprawą kluczową dla krajów oraz obszaru biznesu jest zatem stawienie czoła problemowi, jakim jest brak zaangażowania młodej siły roboczej i rozwiązanie go.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl