Cloud computing - prognozy rozwoju
2011-07-18 12:09
Cloud computing w opinii ponad połowy CIO w Polsce jest naturalnym kierunkiem ewolucji rynku nowoczesnych technologii. Tak wynika z analiz przeprowadzonych przez IDC. Ponad 40% dyrektorów i kierowników IT uważa, że model ten wpłynie na zmianę funkcjonowania całej sfery teleinformatycznej. Co więcej ponad 75% deklaruje, że albo bacznie przygląda się ofercie tych rozwiązań na rynku, albo już wprowadza zmiany mające na celu ich łatwiejsze zaadaptowanie na potrzeby organizacji.
Przeczytaj także: Bezpieczeństwo aplikacji to zapewnienie jej jakości
Chcąc przedstawić perspektywy rozwoju rynku cloud computingu w Polsce, IDC zaprosiło do Warszawy Franka Gensa, Wiceprezesa i Głównego Analityka IDC, cenionego eksperta rynku nowoczenych technologii z blisko 25 letninim doświadczeniem w branży teleinformatycznej.„W najbliższych latach popularność chmury będzie rosła wraz z rozwojem technologii mobilnych, rozwiązań bezprzewodowych oraz potrzeby przechowywania coraz większej ilości danych. Dużą szansą dla rozwiązań z dziedziny cloud computingu będzie administracja publiczna. Jak wynika z naszych szacunków wartość publicznych światowych wydatków w tym sektorze wzrośnie z 16,5 mld USD w 2009 roku do 55,5 mld USD w 2014 roku” – mówi Frank Gens, Wiceprezes i Główny Analityk IDC.
W ostatnich latach chyba żadne inne słowo nie zrobiło takiej kariery jak "chmura" w świecie technologii informatycznych. Niewiele też zjawisk rynkowych budzi podobną ilość emocji i kontrowersji. Dotyczy to zarówno dostawców rozwiązań IT, jak i klientów oraz ekspertów. Najbliższe lata pokażą, jak w skutek wykorzystania tego typu rozwiązań, zmienią się relacje między biznesem, IT oraz rolą CIO w zarządzaniu firmą.
Podobnie jak w przypadku każdej nowości w dziedzinie IT, rynek zmaga się ze znalezieniem właściwej definicji. Wiedza i wieloletnie doświadczenie, pozwoliło IDC na precyzyjne sformułowanie, czym jest cloud computing. – Określamy to jako model dostarczania rozwiązań IT, który powinien spełniać 3 warunki: wykorzystywać sieć Internet, oferować klientom możliwość samodzielnego definiowania zasobów, z których chcą korzystać oraz pozwalać na płatność uwzględniającą zużycie zasobów – mówi Ewa Zborowska, analityk rynku usług IT w polskim oddziale IDC.
Mając za sobą kilkanaście projektów badawczych na świecie i w Polsce, IDC prezentuje pierwsze wnioski. – Polski rynek podchodzi do zagadnienia cloud computingu z dystansem. Trudno jeszcze o przykłady spektakularnych sukcesów, o których wszyscy by mówili – dodaje Ewa Zborowska. Według danych z badania przeprowadzonego w Polsce, najważniejszymi czynnikami przemawiającymi za wprowadzeniem modelu chmury są: optymalizacja kosztów, szybkość wdrożenia i elastyczność rozwiązań IT w chmurze. Przeciwko przemawiają głównie kwestie bezpieczeństwa, trudności w dostosowaniu „cloudowych” rozwiązań IT do indywidualnych potrzeb oraz regulacje prawne ograniczające swobodne korzystanie z chmury w Polsce.
"Trendy na polskim rynku chmury obliczeniowej nie odbiegają znacząco od tych obserwowanych
w innych krajach. Rynki różnią się oczywiście stopniem dojrzałość i poziomem adaptacji tego modelu biznesowego, ale oczekiwania i obawy zarówno użytkowników jak i dostawców, są bardzo podobne". – mówi Ewa Zborowska.
Jakie by nie były plusy i minusy modelu cloud computing, badania pokazują, że jego użytkownicy są świadomi konieczności efektywniejszego wykorzystania zasobów teleinformatycznych. Szansy na sukces takich rozwiązań upatrują głównie w umiejętnie wprowadzanych elementach chmury obliczeniowej. Przykładem coraz bardziej efektywnego wykorzystania takich zasobów i dużego potencjału wzrostu w tej dziedzinie jest sektor publiczny. To on uznawany jest za jedną z czołowych szans dla rozwoju chmury na świecie. – Aż 27% rocznie rosną wydatki administracji publicznych całego świata na rozwiązania w modelu cloud computingu. Pokazuje to, że mimo wszystkcih wątpliwości, rozwiązania te będą rozwijać się bardzo dynamicznie – dodaje Frank Gens.
Podczas specjalnej konferencji , Frank Gens przybliżył szanse rozwoju i zagrożenia dla modelu cloud computingu. Konferencja była doskonałą okazją do zapoznania się z jego opiniami i do przedyskutowania różnych aspektów tego zjawiska, w tym porównania sytuacji w Polsce i innych krajach naszego regionu z doświadczeniami bardziej dojrzałych rynków w dziedzinie nowych technologii.
Przeczytaj także:
Sektor MSP a usługi w chmurze
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
przetwarzanie danych, Cloud Computing, chmura IT, przetwarzanie w chmurze, badania firm