Inwestorzy a społeczna odpowiedzialność biznesu
2011-07-25 10:34
Czy działania podejmowane przez spółki w sferze CSR mogą przekładać się w sposób wymierny na jego wy © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Decyzje inwestycyjne a odpowiedzialny biznes
fot. mat. prasowe
Czy działania podejmowane przez spółki w sferze CSR mogą przekładać się w sposób wymierny na jego wy
zaproszeni reprezentanci domów maklerskich, funduszy inwestycyjnych, funduszy emerytalnych, firm doradczych i banków powierniczych.
Prawie 2/3 badanych dostrzega pozytywną relację pomiędzy działaniami podejmowanymi w obszarze CSR a wynikiem finansowym. Rozkład odpowiedzi pomiędzy poszczególnymi grupami respondentów wskazuje, że największą świadomość wpływu działań w sferze odpowiedzialności społecznej firm na wyniki finansowe wykazują fundusze emerytalne (67%). W przypadku domów maklerskich oraz funduszy inwestycyjnych wyniki te są jednak tylko niewiele niższe.
„Tak wysoki poziom pozytywnych odpowiedzi może świadczyć o rosnącej popularności idei CSR wśród firm działających na polskim rynku. Wynika to zapewne z globalnych tendencji i rosnącej popularności idei odpowiedzialności społecznej wśród firm, które są światowymi liderami w swoich branżach. Coraz więcej przedsiębiorstw w naszym kraju wdraża odpowiednie programy oraz pracuje nad strategiami społecznej odpowiedzialności powiązanej z celami biznesowymi spółek.” – mówi Halina Frańczak, Dyrektor Marketingu Deloitte w Polsce i krajach bałtyckich.
fot. mat. prasowe
Czy spółki odpowiedzialne społecznie można traktować jako podmioty o obniżonym poziomie ryzyka, a ty
„Taka ocena może wynikać z jakości działań CSR podejmowanych przez polskie spółki. Wiele z nich nastawionych jest na poprawę wizerunku firmy, czyli traktuje aktywności te bardzo powierzchownie, pomijając istotę działań o charakterze społecznie odpowiedzialnym, nie łącząc ich z celami strategicznymi przypisanymi danej organizacji” – dodaje Jacek Kuchenebeker, Menedżer w Dziale Zarządzania Ryzykiem Deloitte, lider zespołu świadczącego usługi z zakresu CSR.
Jedynie 22,5% badanych jest świadomych funkcjonowania na polskim rynku funduszy etycznych, które inwestują w spółki szczycące się zrównoważonym i społecznie odpowiedzialnym podejściem do prowadzonej działalności. Na dojrzałych rynkach UE i Ameryki Północnej widać dynamiczny wzrost liczby tego typu podmiotów. W Polsce zjawisko to funkcjonuje w bardzo ograniczonym zakresie. Największą wiedzę w tym zakresie, w świetle wyników badania, prezentują przedstawiciele funduszy emerytalnych - 33% ich przedstawicieli wie o funkcjonowaniu funduszy etycznych.
fot. mat. prasowe
Czy wie Pani/ Pan o funkcjonowaniu RESPECT Index?; źródło Deloitte Raport "Decyzje inwestycyjne a sp
„Indeks RESEPCT jest nowatorskim projektem i pierwszym tego rodzaju narzędziem w Europie Środkowo–Wschodniej. Jego stopa zwrotu liczona od 1 lutego br. (dnia, w którym odbyło się pierwsze notowanie Indeksu po rewizji jego składu zgodnie ze zmodyfikowaną metodologią) do dnia dzisiejszego wynosi ponad 6 %. Dla porównania stopy zwrotu pozostałych indeksów GPW w tym samym okresie są niższe (np. WIG20 wynosi -1,08%). Te wyniki dowodzą, że RESPECT Indeks jest atrakcyjny dla inwestorów i niewątpliwie stanowi bodziec do rozwoju odpowiedzialnego inwestowania na polskim rynku” – komentuje Tomasz Wiśniewski, Przewodniczący Komitetu Indeksów Giełdowych przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie
Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu 2011 r. Miało na celu zdefiniowanie poziomu świadomości polskich inwestorów na temat CSR oraz szans rozwojowych związanych z uwzględnianiem czynników związanych ze środowiskiem, społeczeństwem i ładem korporacyjnym (ang. ESG - Environment, Social, Governance) przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Do wypełnienia ankiety on-line zaproszono grupę 120 przedstawicieli inwestorów instytucjonalnych. Zwrot odpowiedzi uzyskano na poziomie 33%.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl