Jakie języki obce preferują Polacy?
2011-09-21 00:10
Przeczytaj także: Polacy najchętniej wybierają kursy językowe
Angielski wybrało 42 proc. uczących się języków, niemiecki 18,5 proc. a norweski 6,5 proc. Poza podium znalazły się m.in. czwarty w rankingu włoski (6,2 proc.) i piąty hiszpański (6,1 proc.). Tuż za nimi plasuje się francuski z wynikiem oscylującym wokół 6 proc.– Otwarcie europejskich granic i zagranicznych rynków pracy powoduje, że Polacy coraz chętniej uczą się języków obcych – mówi Magdalena Szajbe z ESKK, szkoły zajmującej się kształceniem na odległość. – W tym kontekście nie zaskakuje silna pozycja norweskiego. Norwegia jest przecież bardzo atrakcyjnym miejscem dla polskich emigrantów zarobkowych. W odróżnieniu np. od Rosji. Język tego kraju, pomimo dużego potencjału naszego wschodniego sąsiada, jest mniej popularny, uczy się go tylko 2 proc. osób. Choć i w tym wypadku można zauważyć wzrost zainteresowania, zwłaszcza rosyjskim biznesowym – dodaje.
W poszczególnych województwach, tak jak w całej Polsce, królują kursy języka angielskiego. Geografia ma jednak pewien wpływ na popularność kursów językowych. Zaskakująca jest np. popularność języka norweskiego na Pomorzu i w Zachodniopomorskiem, gdzie uczy się go 10 proc. wszystkich kursantów. W Lubuskiem dużą popularnością cieszy się z kolei niemiecki – szkolenia z tego języka wybrało aż 20 proc. kursantów z tego regionu.
W pierwszej dziesiątce rankingu ogólnopolskiego znajdują się jeszcze holenderski i szwedzki, których uczy się po ok. 3 proc. osób oraz rosyjski (ok. 2 proc.) i duński (ok. 1,5 proc). Języki egzotyczne, jak chiński, arabski czy japoński, traktowane są wciąż jako hobby. Zainteresowanie ich nauką wykazuje średnio co setna osoba.
– Obserwacja rankingu pozwala wyciągnąć wnioski nie tylko na temat zainteresowania poszczególnymi językami w regionach, ale i na temat zmian w podejściu do nauki języków obcych. Coraz więcej osób, około 60 proc., wybiera kursy z pakietem multimedialnym umożliwiające naukę języków także z wykorzystaniem komputera – podkreśla Magdalena Szajbe z ESKK.
Połączenie tradycyjnej nauki na odległość ze zdobywaniem wiedzy przy komputerze najpopularniejsze jest wśród osób uczących się norweskiego i duńskiego. – Osoby wybierające te kursy zwykle chcą uczyć się szybko, dlatego wybierają metodę z większą liczbą ćwiczeń i narzędzi do nauki – mówi Magdalena Szajbe z ESKK. – Zwykle zaczynają od podstaw, a znajomość języka jest im potrzebna w pracy – dodaje.
Ranking pokazuje także, że najchętniej uczymy się języków od podstaw. Osoby wybierające kursy na poziomie początkującym stanowią ponad 65 proc. ogółu.
Informacje o badaniu
Ranking został stworzony na podstawie danych sprzedażowych ESKK za 2010 r. i pierwsze półrocze 2011 r.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl