eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetEwolucja spamu VII-IX 2011

Ewolucja spamu VII-IX 2011

2011-11-24 11:58

Ewolucja spamu VII-IX 2011

Fałszywy e-mail © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (22)

Kaspersky Lab opublikował raport dotyczący spamu w III kwartale 2011 r. Spadkowi ogólnej ilości spamu towarzyszy wzrost liczby niechcianych wiadomości e-mail, które stanowią potencjalne zagrożenie. Do oszukiwania użytkowników spamerzy równie chętnie stosują stare i sprawdzone metody, jak i sztuczki, których nie widzieliśmy nigdy wcześniej. Na czele listy źródeł spamu znajdują się Indie, Indonezja oraz Brazylia, a Polska zajmuje niechlubne 8 miejsce. Z naszego kraju pochodzi niemal 3,5% globalnego spamu.

Przeczytaj także: Ewolucja spamu IV-VI 2011

Socjotechnika: nie daj się złapać!


W trzecim kwartale 2011 roku odsetek oszukańczych wiadomości e-mail wzrósł znacząco w porównaniu z poprzednim kwartałem i wynosił 2% ogółu spamu. Liczba wiadomości zawierających oszustwa jest uderzająca, podobnie jak różnorodność sztuczek socjotechnicznych stosowanych przez spamerów. Osoby atakujące posługiwały się zarówno wypróbowanymi jak i nowymi technikami, wykorzystując globalne wydarzenia i aktywnie żerując na naszym zainteresowaniu tym, co dzieje się w świecie.

Sztuczki phishingowe


Gierki z graczami

Fani gier Blizzarda od dawna należą do najpopularniejszych celów phisherów. Oszuści wysyłają e-maile oferujące szeroki wybór dodatków i aktualizacji dla gier. Aby wiadomości wyglądały na legalne, phisherzy starają się perfekcyjnie „imitować” szczegóły techniczne w swoich e-mailach. Zadają sobie wielu trudu, aby nazwa fałszywej domeny do złudzenia przypominała oryginał.

fot. mat. prasowe

Fałszywy e-mail

Fałszywy e-mail


Ponadto, oszuści rzetelnie przygotowują się na „wyjście” nowych wersji popularnych gier. Na przykład, gdy pojawił się Diablo III w trzecim kwartale 2011 r., odnotowaliśmy sporo ataków phishingowych, których celem była kradzież nazw użytkowników i haseł graczy.Phisherzy wysłali użytkownikom zaproszenia do udziału w testach beta przeprowadzanych przez Blizzard.

fot. mat. prasowe

Fałszywy e-mail

Fałszywy e-mail


Blizzard wysłał bardzo podobne oficjalne zaproszenia, dlatego tak trudno było je rozróżnić. Jedyną różnicą był zawarty w emailach odsyłacz – w oryginalnych zaproszeniach użytkownicy zostali poproszeni o odwiedzenie strony i zalogowanie się na niej, podczas gdy odsyłacz znajdujący się w fałszywych wiadomościach nie prowadził do oficjalnej strony.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

 

1 2 ... 9

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: