eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMonitor Rynku Pracy XI 2011

Monitor Rynku Pracy XI 2011

2012-01-10 12:41

Monitor Rynku Pracy XI 2011

Rotacje na rynku pracy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Ponad połowa badanych Polaków (52%) byłaby skłonna pracować za granicą, gdyby wiązało się to z otrzymywaniem wyższego wynagrodzenia - wykazują wyniki 6. fali sondażu opinii pracowników "Monitor Rynku Pracy" realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad. Po chwilowej obniżce w ubiegłym kwartale, wrósł też wskaźnik mobilności, który pośród polskich respondentów osiągnął najwyższy wynik (109 punktów) w grupie wszystkich badanych krajów. Jednak w przeciwieństwie do respondentów z innych krajów na mobilność polskich badanych wciąż najsilniej wpływają, nie chęć rozwoju osobistego, czy też wyższych zarobków, a zmiany strukturalne wewnątrz firmy.

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy V 2011

Umacnianie się trendów

Spadek wiary we wzrost gospodarczy oraz zwiększające się obawy przed recesją skłoniły pracodawców do ograniczenia liczby rekrutacji i wstrzymania podwyżek wynagrodzeń.
Ma to swój wpływ na nastroje panujące pośród pracowników. Jak wykazała 6-ta fala sondażu Instytutu Badawczego Randstad „Monitor Rynku Pracy”, część trendów powoli jednak stabilizuje się, nie odnotowując większych skoków w nastrojach pracowników.

fot. mat. prasowe

Rotacje na rynku pracy

Rotacje na rynku pracy

Zatrzymaniu uległa tendencja spadkowa wśród polskich respondentów, którzy w czasie półrocza poprzedzającego badanie zmienili pracę. W ciągu ubiegłego roku wskaźnik ten przyjmował kolejno wartości 27,1% w lutym, przez 21% w maju, by w sierpniu ubiegłego roku spaść do 17%. Najnowsze wyniki badania wykazały, że w ostatnim półroczu liczba ta znów wzrosła- do 19,2%. Polskę, w grupie obserwowanych krajów, wyprzedza tu tylko Wielka Brytania z wynikiem 20,9%. Za polskimi respondentami znajdują się ankietowani z Francji (15,8% badanych), Holandii (15,6%) oraz Włoch (15,3%). We wszystkich badanych krajach średnia tego wskaźnika wyniosła 17,2%, nie ulegając zmianie od poprzedniej edycji badania (czyli 18% w trzecim kwartale 2011 r.).

fot. mat. prasowe

Powody zmiany pracy

Powody zmiany pracy

Ponowny wzrost odnotował również indeks mobilności Polaków, który wyniósł 109 punktów (wobec 105 pkt. w sierpniu oraz 108 pkt. w maju 2011 r). Wciąż daleko mu jednak do wyniku z lutego 2011 roku, kiedy to czynnik ten osiągnął wartość 117 punktów. Dotychczas, spośród grupy obserwowanych krajów, indeks mobilności był najwyższy dla polskich badanych. Obecnie dogoniła nas Francja, w której indeks mobilnością osiągnął taką samą wartość (109 pkt.). Wysokość tego wskaźnika dla wszystkich badanych krajów prawie nie zmieniła się wynosząc 105 punktów (wobec 103 pkt. w sierpniu, a 106 pkt. w maju 2001 r.). Wzrost mobilności zawodowej może świadczyć o uspokojeniu się niepewnej sytuacji na rynku, który daje więcej wiary w szansę na znalezienie zatrudnienia.

fot. mat. prasowe

Ocena ryzyka utraty pracy

Ocena ryzyka utraty pracy

„Sytuacji na rynku pracy daleko do komfortowej. Wzrost indeksu mobilności, czy nawet utrzymanie się wskaźnika na dotychczasowym poziomie, jest dobrym i ciekawym znakiem. - komentuje wyniki badania Agnieszka Bulik, Członek Zarządu Randstad. - Można by było się spodziewać, że w okresie jesienno-zimowym, kiedy mamy do czynienia z ograniczeniem liczby miejsc prac sezonowych, umocni się tendencja spadkowa tego wskaźnika. Tymczasem mamy do czynienia z próbą stabilizowania się sytuacji. Jako, że pracodawcy nadal bacznie badają gospodarczy grunt, po którym przyszło im stąpać, to wzrost wskaźnika trudno uznać za pochodną ich zachowań. Być może powodem jest zatem zmiana nastawienia samych badanych- kandydatów, którzy zaczęli sięgać po inne formy zatrudnienia i stali się bardziej otwarci na propozycje oraz uwarunkowania oferowane przez rynek. To ruch w dobrą stronę. Świadczy o wzroście elastyczności Polaków i umiejętności dostosowania się do sytuacji. Miejmy nadzieję, że również wtedy, gdy nadejdzie lepsza sytuacja rynkowa, zarówno pracownicy jak i pracodawcy będą potrafili czerpać ze zdobytych doświadczeń z korzyścią dla obydwu stron.”

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: