Debiuty giełdowe w Europie w IV kw. 2011 r.
2012-01-12 10:20
Liczba i wartość IPO w Europie w latach 2007-2011 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: IPO w Europie: spadek aktywności w III kwartale 2024 roku
Podsumowanie roku 2011 i perspektywy na 2012 r.Pomimo znacznego pogorszenia nastrojów w drugim półroczu, w skali całego roku odnotowano 1% wzrost łącznej wartości IPO w Europie w stosunku do 2010 r. (z 26,3 do 26,5 mld euro) oraz 13% wzrost liczby debiutów (z 380 do 430). Ponad połowa łącznej wartości ofert przypadła na giełdę w Londynie (14,6 mld euro). Z kolei 15 największych IPO stanowiło 75% łącznej wartości wszystkich ofert w skali roku. Największymi IPO były oferty Glencore (surowce mineralne) w Londynie, Bankia (bank) i Dia (sieć supermarketów) w Madrycie oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej (górnictwo) w Warszawie.
fot. mat. prasowe
Liczba i wartość IPO w Europie w latach 2007-2011
Zdaniem PwC, 2012 r. przyniesie poprawę koniunktury na rynku ofert publicznych, jednak zdecydowane polepszenie sytuacji nastąpi najwcześniej w drugiej połowie roku. Warto mieć na uwadze, że wiele dużych transakcji jest aktualnie w przygotowaniu, a emitenci i ich doradcy czekają z ofertą na właściwy moment.
fot. mat. prasowe
Liczba i wartość IPO wg giełd w 2011 r.
„Spółki rozważające wejście na giełdę w 2012 r. powinny już teraz przygotowywać ofertę i prospekt emisyjny tak, by wykorzystać sprzyjające warunki, które w każdej chwili mogą pojawić się na rynku. Inwestorzy są już wyraźnie zmęczeni aktualną sytuacją, należy więc oczekiwać, że poprawa nastrojów wkrótce nadejdzie i może być to równie niespodziewane jak wcześniejsze pogorszenie. Nie można również lekceważyć ryzyk natury makroekonomicznej, które są odpowiedzialne za aktualny kryzys. Rynki odetchną w pełni dopiero wówczas, gdy problem zadłużenia państw strefy euro zostanie, przynajmniej częściowo, rozwiązany. W przeciwnym razie rynkami kapitałowymi wciąż będą rządziły emocje, a utrzymująca się zmienność indeksów może jeszcze bardziej zniechęcić inwestorów do rynku akcji, blokując jednocześnie spółkom dostęp do kapitału.”
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)