Wtórny rynek nieruchomości I 2012
2012-02-13 14:00
Średnie ceny ofertowe mieszkań I 2011- I 2012 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości XII 2011
CENY OFERTOWEW styczniu średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego spadły o kolejne 0,7%. Były to jednak obniżki mniejsze niż w grudniu 2011. Najbardziej spadły ceny w Szczecinie i Gdyni - 1,4% w ciągu ostatniego miesiąca. O ponad 1% potaniały również mieszkania w Łodzi i Białymstoku.
W stolicy, mimo że ceny ofertowe również spadły, to skala jest niższa niż w pozostałych aglomeracjach. Warto również zwrócić uwagę na takie miasta jak Olsztyn, Opole i Katowice, gdzie od listopada 2011 ceny nieznacznie rosną. Można uznać to za sygnał stabilizacji w tych lokalizacjach.
Innym elementem godnym odnotowania jest znaczny wzrost liczby ofert wystawionych na sprzedaż. W skali całego kraju jest to wzrost 15%. W Warszawie w styczniu wystawiono na sprzedaż o 10% ofert więcej niż w grudniu, w Krakowie i Wrocławiu różnica ta było jeszcze większa i wynosiła 18%. Nie jest to dobra wiadomość dla sprzedających, ponieważ wzrost podaży, przy ograniczonym popycie będzie prowadził do dalszych spadków cen.
fot. mat. prasowe
Średnie ceny ofertowe mieszkań I 2011- I 2012
Struktura cenowa mieszkań oferowanych w I 2012
W styczniu poszukujący mieli szanse znaleźć oferty niemal w każdym przedziale cenowym. Jedynie w Warszawie trudno mówić o możliwości wyboru w przypadku, gdy dysponuje się budżetem mniejszym niż 6 tys. za metr kwadratowy. W stolicy niecałe 4% mieszkań wystawionych jest w takiej cenie, ale już w Poznaniu jest to 67,7% podaży; 60,7% w Gdańsku, 42% we Wrocławiu i 26% w Krakowie.
W pozostałych 8 miastach bez większego problemu można dokonać zakupu za mniej niż 4 tysiące złotych za metr. W Łodzi oferty do 4 tys. to prawie połowa wszystkich ogłoszeń. W pozostałych 7 miastach największa grupa sprzedających oczekuje od 4 do 5 tysięcy złotych za metr kwadratowy.
fot. mat. prasowe
Struktura cenowa mieszkań oferowanych w I 2012
Gdzie jeszcze jest szansa na kupienie mieszkania z rządową dopłatą?
Jeszcze przed wprowadzeniem zmian w programie rządowym Rodzina na swoim, wiadomo było, że w wielu lokalizacjach nie będzie szans na uzyskanie kredytów z dopłatą.
Obecnie możliwość uzyskania kredytu z dopłatą, bez większych komplikacji przy poszukiwaniu odpowiedniego mieszkania, mają nadal kupujący w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu, Łodzi, Bydgoszczy i Katowicach. Niezwykle mało ofert, spełniających kryteria jest w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, ale co interesujące nie było ich wcale wśród ogłoszeń z Lublina, Opola i Rzeszowa. Jest to w znacznym stopniu uwarunkowanie małą podażą mieszkań w tych miastach, a co za tym idzie niewielkim jej zróżnicowaniem.
fot. mat. prasowe
Możliwość uzyskania kredytu z dopłatą
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)