Media a podniesienie wieku emerytalnego
2012-02-28 00:12
Partie polityczne a emerytury © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Polski Internet a wydłużenie wieku emerytalnego
Sprawa wieku emerytalnego nie jest nowością – o konieczności reformy systemu emerytalnego premier Donald Tusk mówił w expose, jednak nie było to najważniejsze zagadnienie w opinii internautów – zbadał to wówczas Kompas Social Media. Jeszcze w styczniu 2012 roku pojawiło się zaledwie 2 tys. publikacji internetowych dotyczących wieku emerytalnego, burza rozpętała się później: w ciągu pierwszych 24 dni lutego opublikowano 8,2 tys. materiałów. Najważniejsze medialne tematy trzymają się jednak razem: publikacje dotyczące jednocześnie emerytur i ACTA pojawiły się prawie 100 razy, o ustawie refundacyjnej w kontekście emerytur wspomniano prawie 500 razy.Emerytury w partyjnych barwach
Najczęściej wywoływana do tablicy w kontekście emerytur jest Platforma Obywatelska – stanowisko tej partii, opinie jej członków i zwolenników są cytowane lub krytykowane w mediach najchętniej – w ciągu niespełna dwóch miesięcy pojawiło się 7,2 tys. takich materiałów. Na drugim miejscu znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe – 3,2 tys. publikacji. Medialna popularność ludowców wynika z faktu, że projekt ustawy podnoszący wiek emerytalny będzie projektem "czystym", bez uwzględnienia postulatów zgłaszanych przez PSL – o czym poinformował premier. Trzecią najczęściej pojawiającą się w mediach partią jest Sojusz Lewicy Demokratycznej – 2,2 tys. publikacji. SLD zapracowało na popularność – partia zaangażowała się w sprawę referendum dotyczącego systemu emerytalnego.
fot. mat. prasowe
Partie polityczne a emerytury
Związkowcy w akcji
Sprawa wieku emerytalnego wywołała znaczną aktywność związków zawodowych – Solidarność rozpoczęła zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum, o czym w internecie napisano prawie 1,7 tys. razy. Działania SLD na rzecz referendum doczekały się 1,4 tys. wzmianek. Założenia projektu ustawy uderzają w grupy uprzywilejowane, z czego najczęściej wspominani w internecie byli mundurowi, rolnicy i sędziowie. Zauważalne były też publikacje dotyczące górników i pielęgniarek. Interesujący jest fakt, że najwięcej mocnych komentarzy dotyczących reformy emerytur pojawia się właśnie w wypowiedzi związkowców, chociaż analizie poddano też znacznie mniej oficjalne, nieocenzurowane publikacje internautów. Groźba „wyjścia na ulice”, która pojawiła się ponad 70 razy, w większości publikowana była w artykułach, a nie przekazach z mediów społecznościowych, i pochodziła właśnie od przedstawicieli związków zawodowych. Chociaż internauci nikłą częstotliwość potrafią nadrobić formą, czego przykłady znaleźć można na forach: „Tusk, spróbuj tylko storpedować referendum nie licząc się ze zdaniem społeczeństwa, to zobaczysz je na ulicach!”. O posiedzeniu Komisji Trójstronnej napisano prawie 350 razy.
fot. mat. prasowe
O czym się mówi w kontekście emerytur?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)