Cloud computing a rynek pracy
2012-03-08 00:12
Według prognozy wynikającej z badania przeprowadzonego przez międzynarodowa firmę analityczą IDC na zlecenie Microsoft, rozwój cloud computing wygeneruje do 2015 roku prawie czternaście milionów nowych miejsc pracy na całym świecie. Oznacza to, że rozwiązania chmurowe nie tylko wspierają rozwój firm, ale również dynamicznie poprawiają kondycję gospodarek krajowych i światowy wzrost ekonomiczny.
Przeczytaj także: Polska gotowa na cloud computing
Firma IDC przeanalizowała trendy w wydatkach na rozwiązania chmurowe w ponad 40 państwach i na ich podstawie przygotowała prognozę wzrostu liczby miejsc pracy wskutek tych inwestycji. Wyniki badania pokazują, że ponoszenie mniejszych wydatków na IT, w związku z przyjęciem przez organizacje modelu cloud computing, oznacza w rezultacie więcej środków finansowych do dyspozycji firm."Cloud computing z roku na rok staje się najważniejszym elementem innowacyjnych gospodarek. Dzieje się tak między innymi dlatego, że nowe technologie informacyjne i komunikacyjne sprawiają, że dużo prościej i taniej można założyć i prowadzić firmę, zarówno w sektorach tworzących rozwiązania IT, jak i tych, które je wykorzystują. – mówi Jacek Murawski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft. „Nie da się dziś przecenić wpływu rozwiązań chmurowych na rozwój przedsiębiorstw oraz na krajową i światową konkurencyjność.” – dodaje.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Microsoft wynika też, że innowacje w obszarze IT, powstałe za sprawą przetwarzania danych w chmurze mogą wygenerować przychody w wysokości 1,1 bln dol. rocznie, co w połączeniu z wydajnością, jaką oferują rozwiązania cloud computing, doprowadzi do znaczących reinwestycji w firmach i wzrostu zatrudnienia.
"Dla większości organizacji cloud computing jest oczywistą odpowiedzią na rozważania dotyczące możliwości zwrotu z inwestycji i elastyczności. - powiedział John F. Gantz, dyrektor ds. badań i wiceprezes firmy IDC, a zarazem jeden z twórców raportu. "Powszechnie panuje jednak błędna opinia, że cloud computing eliminuje zatrudnienie, podczas gdy w rzeczywistości jest to czynnik generujący nowe stanowiska pracy, i to jeden z ważniejszych. Wzrost liczby nowych miejsc pracy związanych z chmurą będzie widoczny na różnych kontynentach, w organizacjach każdej wielkości, ponieważ rynki wschodzące, małe miasta i małe firmy mają taki sam dostęp do usług chmurowych, jak duże przedsiębiorstwa i kraje rozwinięte."
Miejsca pracy „w chmurze”
„Chmura wywrze ogromny wpływ na tworzenie miejsc pracy - powiedziała Susan Hauser, wiceprezes Microsoft Worldwide Enterprise and Partner Group - To transformacyjna technologia, która obniży koszty, pobudzi innowacyjność i da zatrudnienie ludziom na całym świecie”.
Chmura pomaga firmom we wprowadzaniu innowacji m.in. dlatego, że pozwala menedżerom IT skupić się na projektach kluczowych dla funkcjonowania biznesu.
„Po wdrożeniu Microsoft Office 365 i Windows Intune u jednego z naszych klientów, jego dyrektor operacyjny stwierdził, że teraz rzeczywiście może spotkać się z szefem IT i porozmawiać o strategicznych aplikacjach - powiedziała Carol Reid, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Agile IT, należącej do programu Microsoft Cloud Champion. - „Poprzednio dyrektor IT zajmował się „gaszeniem pożarów” i wieloma dość banalnymi sprawami, a obecnie ma czas, aby realizować strategiczne projekty, które rozwijają firmę”.
Ponadto wiele firm wykorzystuje chmurę, aby usprawnić współpracę z klientami i partnerami, a także zwiększyć innowacyjność. Globalna firma Underwriters Laboratories (UL), która wykonuje testy i wydaje certyfikaty bezpieczeństwa dla wielu kategorii produktów, w ubiegłych latach przejęła kilka przedsiębiorstw, aby poszerzyć usługi oferowane klientom. Usługa Office 365 zwalnia UL z obowiązku dodawania i konserwowania nowych serwerów, dlatego firma szybko przeprowadza integracje technologiczne. Czy chodzi o duży nabytek w Chinach, czy mały w Australii, organizacja może zintegrować nowych pracowników w ciągu kilku tygodni, a nie kilku miesięcy, jakie byłyby niezbędne w tradycyjnym modelu informatyki na pełną integrację.
„Nie musiałem zatrudniać podwykonawców ani odciągać menedżerów od innych projektów - powiedział Christian Anschuetz, główny dyrektor ds. informacji w UL. „Dzięki temu zasoby, które musiałbym wykorzystać do integracji wewnętrznej, skupiłem na rozwoju firmy z korzyścią dla klientów. Trudno wyrazić słowami, jak wiele na tym zyskaliśmy”.
Jednocześnie UL wykorzystuje Office 365, aby usprawnić kontakty z klientami, które wymagają intensywnej współpracy z osobami na całym świecie.
Przeczytaj także:
Polska w czołówce krajów przyjaznych cloud computing
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek pracy, tendencje na rynku pracy, sytuacja na rynku pracy, cloud computing, przetwarzanie w chmurze, ochrona w chmurze, chmura obliczeniowa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)