eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyUnia Europejska oczami Polaków

Unia Europejska oczami Polaków

2012-03-14 12:10

Unia Europejska oczami Polaków

Ważność poszczególnych elementów strategii „Europa 2020” © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Komisja Europejska opublikowała Eurobarometr 76, w którym zaprezentowane zostały wyniki dotyczące opinii Polaków na temat strategii "Europa 2020" oraz stanu ich wiedzy o sprawach polityki europejskiej. Wyniki dla Polski porównane zostały ze średnimi dla całej Unii Europejskiej oraz wynikami dla poszczególnych państw członkowskich. Wyniki te wskazują, że strategia "Europa 2020" jest pozytywnie oceniana przez Polaków. Jej poszczególne elementy przez zdecydowaną większość mieszkańców naszego kraju uważane są za ważne. Podobnie jest w innych krajach członkowskich UE.

Przeczytaj także: Co myślimy o Unii Europejskiej?

OPINIE POLAKÓW NA TEMAT STRATEGII „EUROPA 2020”


Ocena znaczenia poszczególnych elementów strategii „Europa 2020”

Wszystkie wymienione w badaniu elementy strategii są przez zdecydowaną większość Polaków uważane za ważne. Najczęściej za ważne uznają oni: unowocześnienie rynków pracy w celu zwiększenia poziomu zatrudnienia (77%), a także pomoc dla ubogich i wykluczonych społecznie oraz umożliwienie im odgrywania aktywnej roli w społeczeństwie (76%).

W przybliżeniu dwie trzecie społeczeństwa wysoko ocenia ważność: wspierania gospodarki, która zużywa mniej zasobów naturalnych i emituje mniej gazów cieplarnianych (69%), pomocy w zwiększaniu konkurencyjności bazy przemysłowej UE poprzez promowanie przedsiębiorczości i rozwijanie nowych umiejętności (65%), oraz poprawy jakości i atrakcyjności unijnego systemu szkolnictwa wyższego (64%).

Najrzadziej za ważne cele Polacy uznają rozwój e-gospodarki za pomocą super szybkiego Internetu w obrębie UE (59%), jak również zwiększanie wsparcia dla polityki w dziedzinie badań i rozwoju oraz przekształcenie wynalazków w produkty (56%).

fot. mat. prasowe

Ważność poszczególnych elementów strategii „Europa 2020”

Unowocześnienie rynków pracy to kluczowy element strategii "Europa 2020"


Za całkowicie nieważne wymienione wyżej elementy strategii „Europa 2020” uważa jedynie od 3 do 11% badanych.

Unowocześnienie rynków pracy jest uważane przez Polaków za ważny cel równie często, jak przez ogół Europejczyków (78%). Mieszkańcy Cypru (92%), Grecji (91%), i Łotwy (90%), częściej niż mieszkańcy Polski, są zdania, że jest ono ważne. Najrzadziej w UE podkreślają ważność tego celu Francuzi (69%), Luksemburczycy, Brytyjczycy (po 71%), i Włosi (72%).

Pomoc dla osób ubogich i wykluczonych społecznie ogół Europejczyków (79%) uważa za ważną nieco częściej niż Polacy. Najczęściej ważność tego elementu oceniana jest wysoko w Grecji, na Cyprze, i w Słowenii (po 91%), najrzadziej we Włoszech, w Danii (po 71%), w Wielkiej Brytanii (72%), oraz w Austrii (73%).

Ocena kierunku rozwoju Unii Europejskiej

Ponad połowa (57%) Polaków uważa, że Unia Europejska idzie w dobrym kierunku, aby wyjść z kryzysu i stawić czoło nowym globalnym wyzwaniom. Przeciwnego zdania jest co piąty badany (21%). Pozostali oceniają kierunek zmian jako ani dobry, ani zły lub nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Optymizm mieszkańców Polski, jeśli chodzi o kierunek rozwoju UE, jest obecnie mniejszy niż przed rokiem, kiedy 69% badanych oceniało go dobrze, a tylko 9% źle.

fot. mat. prasowe

Ocena kierunku rozwoju Unii Europejskiej

57% Polaków uważa, że UE idzie w dobrym kierunku


W całej UE 38% badanych ocenia kierunek zmian dobrze, a 31% źle. Najwięcej optymistów jest wśród Szwedów (67%), Litwinów (65%), Belgów (60%), Finów (57%), Duńczyków (56%), Estończyków (55%), Cypryjczyków (55%), Łotyszy (53%) i mieszkańców Malty (52%). O złym kierunku zmian mówią najczęściej Hiszpanie (46%), Grecy (42%), i Brytyjczycy (42%).

fot. mat. prasowe

Ocena kierunku rozwoju Unii Europejskiej wg krajów

Najwięcej optymistów jest wśród Szwedów


 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

25 lat odzyskiwania danych

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: