Unia Europejska oczami Polaków
2012-03-14 12:10
Ważność poszczególnych elementów strategii „Europa 2020” © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Co myślimy o Unii Europejskiej?
OPINIE POLAKÓW NA TEMAT STRATEGII „EUROPA 2020”
Ocena znaczenia poszczególnych elementów strategii „Europa 2020”
Wszystkie wymienione w badaniu elementy strategii są przez zdecydowaną większość Polaków uważane za ważne. Najczęściej za ważne uznają oni: unowocześnienie rynków pracy w celu zwiększenia poziomu zatrudnienia (77%), a także pomoc dla ubogich i wykluczonych społecznie oraz umożliwienie im odgrywania aktywnej roli w społeczeństwie (76%).
W przybliżeniu dwie trzecie społeczeństwa wysoko ocenia ważność: wspierania gospodarki, która zużywa mniej zasobów naturalnych i emituje mniej gazów cieplarnianych (69%), pomocy w zwiększaniu konkurencyjności bazy przemysłowej UE poprzez promowanie przedsiębiorczości i rozwijanie nowych umiejętności (65%), oraz poprawy jakości i atrakcyjności unijnego systemu szkolnictwa wyższego (64%).
Najrzadziej za ważne cele Polacy uznają rozwój e-gospodarki za pomocą super szybkiego Internetu w obrębie UE (59%), jak również zwiększanie wsparcia dla polityki w dziedzinie badań i rozwoju oraz przekształcenie wynalazków w produkty (56%).
fot. mat. prasowe
Ważność poszczególnych elementów strategii „Europa 2020”
Za całkowicie nieważne wymienione wyżej elementy strategii „Europa 2020” uważa jedynie od 3 do 11% badanych.
Unowocześnienie rynków pracy jest uważane przez Polaków za ważny cel równie często, jak przez ogół Europejczyków (78%). Mieszkańcy Cypru (92%), Grecji (91%), i Łotwy (90%), częściej niż mieszkańcy Polski, są zdania, że jest ono ważne. Najrzadziej w UE podkreślają ważność tego celu Francuzi (69%), Luksemburczycy, Brytyjczycy (po 71%), i Włosi (72%).
Pomoc dla osób ubogich i wykluczonych społecznie ogół Europejczyków (79%) uważa za ważną nieco częściej niż Polacy. Najczęściej ważność tego elementu oceniana jest wysoko w Grecji, na Cyprze, i w Słowenii (po 91%), najrzadziej we Włoszech, w Danii (po 71%), w Wielkiej Brytanii (72%), oraz w Austrii (73%).
Ocena kierunku rozwoju Unii Europejskiej
Ponad połowa (57%) Polaków uważa, że Unia Europejska idzie w dobrym kierunku, aby wyjść z kryzysu i stawić czoło nowym globalnym wyzwaniom. Przeciwnego zdania jest co piąty badany (21%). Pozostali oceniają kierunek zmian jako ani dobry, ani zły lub nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
Optymizm mieszkańców Polski, jeśli chodzi o kierunek rozwoju UE, jest obecnie mniejszy niż przed rokiem, kiedy 69% badanych oceniało go dobrze, a tylko 9% źle.
fot. mat. prasowe
Ocena kierunku rozwoju Unii Europejskiej
W całej UE 38% badanych ocenia kierunek zmian dobrze, a 31% źle. Najwięcej optymistów jest wśród Szwedów (67%), Litwinów (65%), Belgów (60%), Finów (57%), Duńczyków (56%), Estończyków (55%), Cypryjczyków (55%), Łotyszy (53%) i mieszkańców Malty (52%). O złym kierunku zmian mówią najczęściej Hiszpanie (46%), Grecy (42%), i Brytyjczycy (42%).
fot. mat. prasowe
Ocena kierunku rozwoju Unii Europejskiej wg krajów
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)