Cyberstalking - prześladowcy w Internecie
2012-04-28 00:20
Cyberstalking © fot. mat. prasowe
Poznając nowego znajomego lub znajomą, chcielibyśmy w jak najkrótszym czasie dowiedzieć się możliwie najwięcej o tej osobie, co w dzisiejszych czasach znacznie ułatwia nam Internet. Dla wielu pierwszym krokiem będzie wpisanie imienia i nazwiska w wyszukiwarce internetowej czy też sprawdzenie potencjalnych kont w serwisach społecznościowych. Dzięki temu w kilka minut możemy dowiedzieć się o człowieku więcej, niż po wielogodzinnej rozmowie. Dla niektórych może być to czynność tak oczywista podczas zawierania nowych znajomości, że nie zdają sobie sprawy, że takie zdobywanie informacji działa w dwie strony. Ktoś inny może przecież użyć tych samych narzędzi, tego samego portalu czy wyszukiwarki. Jaką mamy gwarancje, że taką osobą będzie kierować - podobnie jak w naszym przypadku - zwykła ciekawość? Czasami warto zadać sobie pytanie - jak wiele można się dowiedzieć o mnie z Internetu?
Przeczytaj także: Zagrożenia w sieci 2010
fot. mat. prasowe
Cyberstalking
Nie każda osoba szukająca informacji na nasz temat musi kierować się ciekawością. Niekiedy chodzi o zgromadzenie pokaźnej porcji danych, które później zostaną wykorzystane przeciwko nam do:
- szantażu (w celu osiągnięcia określonych korzyści, na przykład finansowych)
- gróźb (dzięki wejściu w posiadanie np. kompromitujących zdjęć)
- nękania i uporczywej chęci nawiązania kontaktu
W artykule tym zajmę się ostatnią możliwością - nękaniem, które w fachowej terminologii określane jako stalking lub w odniesieniu do Internetu - cyberstalking. Mimo że cyberstalking jest pojęciem znanym od kilkudziesięciu lat, największy wzrost tego typu działań w sieci notuje się obecnie. Nie dzieje się to bez powodu. Żyjemy w erze portali społecznościowych, blogów i serwisów tworzonych przez samych internautów np. YouTube. Świadomie lub przypadkowo, zostawiamy dosłownie gigabajty danych, które niejednokrotnie są widoczne dla obcych ludzi.
Stalking to nie tylko telefony o 3 w nocy...
Bardzo głośną sprawą, którą bez wątpienia można zaliczyć do nękania, było notoryczne wydzwanianie i ingerowanie w prywatne życie lidera grupy Linkin Park, Chestera Benningtona. Devon Townsend uzyskała dostęp do prywatnej skrzynki pocztowej oraz telefonicznej poczty głosowej frontmana zespołu. To pozwoliło zapoznać się jej ze szczegółowym harmonogramem dnia Chestera i jego rodziny. Kobieta bardzo szybko uzyskała także wgląd w zdjęcia i zapiski rodzinne trzymane na skrzynce e-mailowej. Zmieniła także hasła dostępu do różnych usług. Benningotonowie byli także niepokojeni telefonami o bardzo wczesnych godzinach, trzeciej i czwartej nad ranem. Po długim czasie udało się zatrzymać sprawczynię wszystkich tych incydentów. Jak się okazało, kobieta nie posiadała żadnych umiejętności hakerskich, które pozwoliłyby jej na złamanie zabezpieczeń skrzynki mailowej. Hasło było na tyle proste, że udało jej się je odgadnąć...
Samo nękanie niekoniecznie musi mieć charakter notorycznego pisania maili czy - w ogólnym rozumieniu - próby nawiązania kontaktu z ofiarą. Może to być także kradzież tożsamości i posługiwanie się nią w celu skompromitowania ofiary, np. poprzez umieszczanie obraźliwych i obelżywych uwag na stronach internetowych czy też zdjęć mających kogoś upokorzyć. Tego typu działanie bardzo szybko odbija się na równowadze psychicznej pokrzywdzonego/pokrzywdzonej. Problem ten dotyczy zwłaszcza osób młodych, w wieku szkolnym. Raz nadana przez środowisko rówieśników negatywna łata jest ciężka do usunięcia, nawet w obliczu dowodów świadczących o niewinności ofiary stalkera. Kłamstwo zaczyna żyć własnym rytmem, coraz bardziej wpływając na psychikę ofiary, która bez odpowiedniej pomocy może w skrajnych przypadkach targnąć się na swoje życie.
Przeczytaj także:
Walentynki: aplikacje randkowe, czyli miłość pod napięciem
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
cyberstalking, stalking, zagrożenia w internecie, prześladowanie, cyberprzestępczość
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)