Stanowisk pracy będzie coraz mniej
2012-09-30 00:20
Mobilny styl pracy jest coraz bardziej popularny © drubig-photo - Fotolia.com
Przeczytaj także: PARP: telepraca wciąż niepopularna
Prognoza na 2020 r. przewiduje zaledwie sześć biurek na dziesięciu pracowników w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Holandii i Singapurze. Z kolei krajami o największej liczbie biurek w przeliczeniu na dziesięciu pracowników mają być: Niemcy (7,90), Korea Południowa (7,95) i Japonia (8,77).Najnowszy raport „Citrix Workplace of the Future”, to efekt badania przeprowadzonego na zlecenie Citrix w 19 krajach, wśród 1900 osób podejmujących decyzje IT. Pokazuje on, że już teraz blisko jedna trzecia pracowników (29 procent) nie pracuje w tradycyjnym biurze. Zamiast tego wykonują oni swoje obowiązki w innych, mniej lub bardziej stałych miejscach. Wśród nich najczęściej wymienia się pracę z domu (64 procent), w terenie lub w miejscu realizacji projektu (60 procent) lub też w siedzibie klienta lub partnera (50 procent). Ponadto osoby te uzyskują dostęp do korporacyjnych aplikacji, danych i usług z takich miejsc jak hotele, lotniska czy kawiarnie. Coraz częściej pracują również w trakcie podróży.
Co ciekawe ogromna większość ankietowanych organizacji twierdzi, że w najbliższej przyszłości przeprojektuje własną przestrzeń biurową tak, aby była bardziej atrakcyjna dla pracowników. Przyszłe miejsce pracy ma rozwijać kreatywność, inspirować do działania i zachęcać do współpracy z dowolnego miejsca, o najbardziej korzystnej dla pracownika porze i na dowolnym urządzeniu. W efekcie praca ma być definiowana jako zajęcie, a nie określona lokalizacja, do której przywiązani są pracownicy.
fot. drubig-photo - Fotolia.com
Mobilny styl pracy jest coraz bardziej popularny
Mobilny styl pracy jest coraz bardziej popularny gdyż:
- Z perspektywy organizacji daje możliwość wyboru optymalnego miejsca i pory pracy. Firmy najczęściej wskazują, że pomaga on stworzyć bardziej elastyczne miejsce pracy (73 procent), obniża koszty zatrudnienia (53 procent), ogranicza koszty nieruchomości (48 procent) oraz pomaga przyciągnąć (47 procent) i utrzymać (44 procent) najbardziej utalentowanych pracowników.
- Z perspektywy pracowników przede wszystkim zwiększa elastyczność (65 procent), osobistą produktywność (62 procent), zmniejsza liczbę dojazdów (61 procent) i zwiększa równowagę między życiem osobistym a zawodowym (55 procent). Workshifting pomaga również pracownikom spędzać więcej czasu u klientów (48 procent).
Jak wynika z badania większość organizacji (83 procent) używa inicjatyw BYOD do zarządzania rosnącą liczbą urządzeń, z których pracownicy uzyskują dostęp do firmowej sieci. Zazwyczaj sami oni wybierają sobie i kupują urządzenia, a 76 procent organizacji zwraca im koszty w całości lub w części.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)