eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolskaNIK: Miasta tracą szansę na lepsze drogi

NIK: Miasta tracą szansę na lepsze drogi

2012-11-04 23:35

NIK: Miasta tracą szansę na lepsze drogi

Miasta mogą stracić unijne dofinansowanie na drogi © satori - Fotolia.com

W największych polskich miastach przybywa nowych, nowoczesnych dróg, ale ze względu na opieszałość tracą one unijne dofinansowanie na niektóre inwestycje - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Tylko w trzech miastach - Warszawie, Lublinie i Poznaniu - łącznie stracono w ten sposób aż 25 milionów złotych.

Przeczytaj także: Fatalna jakość dróg i kolei

W największych polskich miastach w ostatnich latach (2008 - 2011) zbudowano i zmodernizowano o 26 proc. więcej dróg niż w latach 2004-2007. Na inwestycje te udało się uzyskać dofinansowanie z Unii w wysokości 930 mln złotych. Jednak ponieważ większość inwestycji była opóźniona, władze miast nie były w stanie sprawnie wykorzystać własnych środków, a czasami traciły nawet dotacje unijne.

Najwięcej nowych i zmodernizowanych dróg przybyło w Warszawie (129 km). Wydatki na miejskie inwestycje drogowe w latach 2008 - 2011 wyniosły aż 6,5 mld zł, o 30 procent więcej niż w latach 2004-2007. Najwięcej unijnych pieniędzy na inwestycje drogowe pozyskała Warszawa (354,5 mln zł) oraz Kraków (133,2 mln zł).

fot. satori - Fotolia.com

Miasta mogą stracić unijne dofinansowanie na drogi

Winne są opóźnienia oraz błędy urzędników m.in. w przygotowywaniu projektów czy wniosków o pomoc finansową.


Według NIK większość inwestycji była dobrze przygotowana, jednak niektóre miasta utraciły szansę na otrzymanie dodatkowych środków ze względu na niewłaściwe przygotowanie inwestycji lub błędnie opracowane wnioski o pomoc finansową. Jako przykład kontrolerzy Izby podają Kraków, gdzie 2 z 13 wniosków o dofinansowanie z UE odrzucono, ponieważ miasto nie przygotowało projektów budowlanych ani nie uzyskało pozwoleń na budowę. Natomiast Warszawa, Lublin i Poznań utraciły dofinansowanie z UE w wysokości około 25 mln złotych z powodu nieprawidłowości przy przetargach i wykonaniu umów o realizację robót czy dofinansowanie inwestycji.

W Gdańsku, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu wystąpiły z kolei problemy z planowaniem inwestycji. Zmieniano tam często plany wydatków, częstokroć nie realizując ich w pełni nawet pomimo zmian. Według NIK, przy prawie wszystkich inwestycjach dokumentacja projektowa była sporządzana ze znacznym, nawet kilkuletnim opóźnieniem. Miasta zgadzały się na wnioskowane przez wykonawców wielokrotne przekładanie terminu opracowania dokumentacji, w Warszawie na przykład podczas realizacji jednej z inwestycji termin wykonania dokumentacji przesuwano aż 15-krotnie.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: drogi, NIK, transport, inwestycje, dotacje UE, infrastruktura

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: