Szybki Internet dla wszystkich Polaków. Za 8 lat
2012-11-28 13:54
Szybki Internet dla wszystkich w 2020 roku © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Przeczytaj także: Internet coraz tańszy i szybszy
W Europejskiej Agendzie Cyfrowej potwierdzono cel polegający na zapewnieniu wszystkim Europejczykom dostępu do szerokopasmowego Internetu do 2013 r. Do 2020 r. wszyscy Europejczycy mieliby dostęp do Internetu o przepustowości przekraczającej 30 Mb/s, a przynajmniej połowa europejskich gospodarstw domowych miała dostęp do połączeń o przepustowości przekraczającej 100 Mb/s.Plany te - jako regulator rynku - zamierza wdrażać Urząd Komunikacji Elektronicznej. Zamierzenie regulatora są bardzo ambitne, szczególnie wobec danych o bieżącym stanie rynku. W Polsce pod koniec 2011 r. z usług dostępu do Internetu korzystało ponad 10 mln użytkowników, blisko o 12% więcej niż w 2010 r. Przełożyło się to na penetrację na poziomie 74,4% w odniesieniu do gospodarstw domowych oraz 26% w przeliczeniu na 100 mieszkańców. Jednak znaczna liczba użytkowników nie oznacza wysokiej jakości łączy. Większość osób korzysta z łączy o prędkości do 10 Mb/s. Usługi dostępu do Internetu realizowane są przede wszystkim poprzez modemy 2G/3G, łącza xDSL, modemy kablowe operatorów TVK, przewodowe sieci LAN-Ethernet oraz bezprzewodowe WLAN. Najwięcej użytkowników posiadało w 2011 dostęp mobilny, który stał się najbardziej popularną formą korzystania z usługi.
fot. Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Szybki Internet dla wszystkich w 2020 roku
Duża popularność mobilnego Internetu sprawiła, że Polska pod koniec 2011 r. należała do krajów Unii Europejskiej z najwyższym wskaźnikiem penetracji tą usługą przewyższając średnią unijną. Niestety stacjonarny dostęp szerokopasmowy w Polsce nadal pozostaje na niższym poziomie niż w większości krajów europejskich.
Jak UKE zamierza zrealizować swoje zamierzenia? Po pierwsze poprzez upowszechnienie bezprzewodowego Internetu (na co wpływ będzie miało sprawne przeprowadzenie przetargów na częstotliwości 800 MHz i 1800 MHz), po drugie - poprzez stymulowanie rozbudowy sieci światłowodowych, między innymi w ramach programów dofinansowywanych przez UE a także w ramach inwestycji własnych operatorów telekomunikacyjnych.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)