Polskie firmy: portfel należności I 2013
2013-02-09 00:16
Polskie firmy: portfel należności I 2013 © Alexey Klementiev - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności X 2012
Niestety, problemy z należnościami nakładają się na obserwowane spowolnienie i stanowią dodatkowy czynnik utrudniający prowadzenie działalności gospodarczej.INP odzwierciedla stan i opinie przedsiębiorców dotyczące sześciu obszarów związanych z należnościami: stanu i prognozy problemów z ich egzekwowaniem, przeciętnego odsetka przeterminowanych należności w portfelu firmy, średniego okresu przeterminowania, odsetka firm w gospodarce, które na skutek problemów z należnościami nie mogą terminowo regulować swoich płatności, a także przeciętnego odsetka kosztów związanych z nieterminowymi płatnościami ze strony klientów/kontrahentów. Największy negatywny wpływ na wartość indeksu miało wydłużenie przeciętnego okresu oczekiwania na należności, a także pogorszenie subiektywnych opinii dotyczących portfela należności ogółem.
fot. mat. prasowe
Indeks Należności Przedsiębiorstw
Jednocześnie, co pokazuje wielowymiarowy charakter problemu opóźnień, firmy coraz lepiej sobie radzą z problemem należności i potrafią zarządzać nimi w taki sposób, żeby powodowane szkody były jak najmniejsze.
Świadczy o tym spadek odsetka firm, które nie są w stanie regulować własnych zobowiązań w terminie na skutek opóźnień w otrzymywaniu należności oraz spadek kosztów związanych z koniecznością zarządzania nieterminowym spływem należności.
W ostatnich czterech badaniach oceny dotyczące występowania problemu opóźnień w otrzymywaniu należności pogarszały się.
fot. Alexey Klementiev - Fotolia.com
Polskie firmy: portfel należności I 2013
Tempo spadku w ostatnim okresie jednak znacząco wyhamowało i w ostatnim kwartale pogorszenie wyniosło zaledwie 1,2 pp. Opinie przedsiębiorstw w tym obszarze są jednak obecnie na najniższym poziomie od momentu rozpoczęcia badania w pierwszym kwartale 2009 r. Co więcej, dopiero trzeci raz w historii badania skumulowany odsetek firm, w których problemy z należnościami zmniejszają się i tych, w których problem w ogóle nie występuje (23,3%) jest mniejszy od odsetka firm, w których problem z należnościami powiększa się (25,5%). Bardzo niski jest również udział firm, które nie mają problemów z egzekwowaniem należności. Ich udział drugi kwartał z rzędu znajduje się poniżej 10%. Warto jednak zwrócić uwagę, że pomimo bardzo złej percepcji problemu należności w polskich firmach nie przekłada się on na pogorszenie sytuacji finansowej. Odsetek firm deklarujących poprawę (17,4%) i pogorszenie sytuacji finansowej (18,8%) pozostaje bowiem mniej więcej zbilansowany, a odsetek spodziewających się poprawy sytuacji finansowej (29,1%) w kolejnym kwartale przewyższa odsetek oczekujących pogorszenia (15,0%).
Pesymizm dotyczący przyszłej sytuacji portfela należności nieznacznie się zmniejszył w ostatnim kwartale. W badaniu przeprowadzonym w styczniu 2013 r. udział przedsiębiorstw oczekujących zwiększenia skali problemów z odzyskiwaniem należności spadł z 36,9% do 33,8%. Niestety, jednocześnie do najniższego poziomu w historii zmniejszył się udział firm deklarujących, że opóźnienia w otrzymywaniu należności nie będą w nich występować w najbliższym czasie. Optymizmem napawa jednak fakt, że problemy z opóźnieniami zaczynają wzrastać w coraz wolniejszym tempie, co w konsekwencji może przełożyć się na stabilizację i spadek w kolejnych miesiącach.
fot. mat. prasowe
Skala problemów z regulowaniem zobowiązań przez klientów/kontrahentów
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)