eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacjaPlay i T-Mobile biorą szybki internet LTE

Play i T-Mobile biorą szybki internet LTE

2013-02-13 15:00

Play i T-Mobile biorą szybki internet LTE

Play i T-Mobile wygrały przetarg na LTE © fotogestoeber - Fotolia.com

P4 oraz PTC, operatorzy sieci Play i T-Mobile wygrali przetarg na rezerwację częstotliwości z pasma 1800 MHz dla świadczenia usług mobilnego dostępu do szybkiego Internetu LTE. Z gry odpadli m.in. TP SA oraz Polkomtel (Orange i Plus). Zwycięscy operatorzy za rezerwację częstotliwości zapłacą państwu łącznie ponad 950 milionów złotych, będą musieli również dokonać poważnych inwestycji w obszarach wiejskich i mniejszych miastach.

Przeczytaj także: Technologia LTE: wojna czy współpraca?

Przetarg został ogłoszony 20 sierpnia 2012 roku przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Operatorzy mieli w nim walczyć o pięć rezerwacji częstotliwości przeznaczonych do świadczenia na obszarze całego kraju usług LTE. Każdy z chętnych operatorów mógł złożyć od jednej do maksimum trzech ofert. Oferty złożyli P4 (Play), Polkomtel (Plus), PTK Centertel (Orange), PTC (T-Mobile) oraz Sferia i EmiTel. Wstępną selekcję przeszły 3 oferty złożone przez Play, jedna przez Plusa, trzy przez Orange i również trzy złożone przez T-Mobile.

Oferta Polkomtela została oceniona negatywnie przez UOKiK, jako że miała zdaniem organu antymonopolowego negatywny wpływ na konkurencję, z kolei jedna oferta złożona przez Orange nie uzyskała minimum punktów, niezbędnego do dalszej oceny.

Ostatecznie Urząd Komunikacji Elektronicznej wyłonił jako zwycięskie trzy oferty złożone przez Play oraz dwie złożone przez T-Mobile. Play za trzy rezerwacje będzie musiał jednorazowo zapłacić budżetowi państwa odpowiednio 214 oraz dwa razy po 142 miliony złotych a T-Mobile za dwie rezerwacje zaś 210 mln 639 tys. oraz 242 mln 890 tys. złotych.

Po wygraniu przetargu, Play i T-Mobile będą musieli w ciągu 12 miesięcy rozpocząć wykorzystywanie przyznanych częstotliwości. Zobowiązali się ponadto, że w ciągu dwóch lat dokonają inwestycji w sieć telekomunikacyjną poprzez budowę lub modernizację przynajmniej 3200 stacji bazowych, z tego przynajmniej połowa z nich ma się znaleźć w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich lub miastach poniżej 100 tys. mieszkańców.

fot. fotogestoeber - Fotolia.com

Play i T-Mobile wygrały przetarg na LTE

Odrzucono m.in. oferty Orange i Plusa.


Częstotliwości z pasma 1800 MHz są przeznaczone do świadczenia na terenie całego kraju usług telekomunikacyjnych ruchomych lub stałych do końca roku 2027. Mogą być one wykorzystane przede wszystkim do popularyzacji szybkiego mobilnego Internetu i transmisji danych w technologii LTE.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Posiadam LTE z plusa

    Art-Jank / 2013-03-01 11:17:14

    W miejscu gdzie korzystam głownie działa to jakoś, niestety po tygodniu limit wykorzystany już jest, wystarczy pooglądać filmy na YT kilka programów sciągnać i jest problem, prędkości co prawda mam maksymalnie 4-5Mb/s rano wieczorami ok 1Mb/s, dlatego nie mogę doczekać się już końca umowy, w miedzyczasie przełączyłem się do sieci www.airmax.pl i bez problemu mam 24h/dobę stałe prędkości 24Mb/s. LET nadaję się ale nie do użytkowania w domu, tylko jako mobilny internet odpowiedz ] [ cytuj ]

  • LTE z koszmarnym limitem vs Airmax bez limitu

    ipman81 / 2013-03-08 11:59:39

    Obecne rozwiązania objęte limitami są koszmarnie drogie, rzeczywiste przepustowości nie sięgają 10 mb natomiats rachunki za normalne korzystanie z internetu w LTE sięgają 1000 pln i więcej. Limit 10 GB przy 10 megowym łączu jest do skonsumowania w ciągu kilkudziesięciu minut. Przyszłość mają rozwiązania 802.11 AC, na południu Polski testują już bez limitowe 200 mb, http://www.youtube.com/watch?v=9gtI_6gFQOA, obecnie radia takie airmax są szybsze i bardziej stabilne niż kabel i to właśnie do nich należy przyszłość. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: