Energetyka i ciepłownictwo najbardziej atrakcyjną branżą
2013-02-27 10:32
Energetyka najbardziej atrakcyjną branżą © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek pracy: najatrakcyjniejsze branże 2014
Wizerunek pracodawcy, czyli rywalizacja o kandydata w czasie dekoniunktury?Okres dekoniunktury gospodarczej, postrzeganej przez słabnące wskaźniki PKB czy rosnące bezrobocie, nie oznacza, że rynek pracy pogrąża się w stagnacji. W agencjach zatrudnienia i na portalach ogłoszeniowych panuje ciągły ruch - dla przedsiębiorców jest to czas poszukiwania kandydatów, którzy będą w stanie wpłynąć na poprawę kondycji firmy, wyprowadzić ją z kryzysu czy przygotować na spodziewane trudności.
Kajetan Słonina, Dyrektor Zarządzający agencji zatrudnienia Randstad tłumaczy: „W tej konkurencji o talenty kluczowym czynnikiem dla przyciągania kandydatów jest wizerunek pracodawcy, a dokładnie to, jak dana firma jest postrzegana przez potencjalnych pracowników – czy jest atrakcyjnym pracodawcą.”
Tematyce wizerunku pracodawcy oraz czynnikom atrakcyjności pracodawcy w oczach kandydatów do pracy dedykowane jest badanie Randstad Award realizowane przez agencję zatrudnienia Randstad. Jest to największy tego typu międzynarodowy projekt badawczy, zbierający opinie ponad 160.000 osób o grupie największych pracodawców w 18 krajach na całym świecie. Pierwsze wyniki tego badania pokazują, jak wyglądają nasze kryteria decyzji o zmianie pracodawcy w dobie mało optymistycznej sytuacji gospodarczej.
Dlaczego szukamy nowej pracy, a co sprawi, że jej nie zmienimy
Dla zdecydowanej większości badanych Polaków głównym powodem, dla którego zmienia się pracę jest niezadowolenie z aktualnego wynagrodzenia. Aż 68% respondentów przyznaje, że zbyt niskie zarobki są powodem poszukiwania nowego pracodawcy. Postawa ta dotyczy zasadniczo wszystkich odpowiadających – jest niezależna od wieku i wykształcenia. Nieco częściej wskazywali ten czynnik mężczyźni oraz pracownicy produkcyjni, a także pracownicy instytucji pozarządowych.
fot. mat. prasowe
Główne powody rezygnacji z pracy i pozostania u bieżącego pracodawcy
Wynagrodzenie nie jest jednak jedynym czynnikiem, dla którego myślimy o zmianie pracy – ważny jest również brak perspektyw na rozwój zawodowy (23%) oraz nieprzyjazna atmosfera pracy (18%). Możliwość rozwoju zawodowego ma szczególne znaczenie dla kobiet, osób młodych i posiadających wyższe wykształcenie.
fot. mat. prasowe
Energetyka najbardziej atrakcyjną branżą
Dla znaczącej grupy badanych rozważania o zmianie pracy są jednak zdominowane obawą przed zburzeniem poczucia własnego bezpieczeństwa. Co drugi respondent przyznaje, że to, co pohamowuje go od zmiany pracy, to komfort wynikający ze świadomości stabilności finansowej aktualnego pracodawcy (50%). Jest to szczególnie ważny czynnik dla mężczyzn oraz osób mniej wykształconych i zajmujących niższe stanowiska. Drugim ważnym aspektem wpływającym na pozostawanie u dotychczasowego pracodawcy jest poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia (37%), które doceniają najbardziej osoby już od pewnego czasu obecne na rynku pracy, w wieku od 35 do 65 lat.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)