Koniunktura przemysłowa V 2013
2013-05-23 12:44
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IV 2013
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w maju mniej pesymistycznie niż w kwietniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzynastu lat. Oceny bieżące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej oraz oceny i prognozy sytuacji finansowej są mniej negatywne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Przewidywania dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej wskazują na możliwość poprawy w tym zakresie. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych nieco mniej znaczący od zapowiadanego w kwietniu.W maju ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest nieznacznie pozytywnie, lepiej niż w kwietniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat. W maju przedsiębiorcy nie odnotowują zmian poziomu sprzedaży. Odpowiednie prognozy są korzystne, zbliżone do formułowanych w kwietniu. Oceny sytuacji finansowej są mniej negatywne niż miesiąc wcześniej. Przewidywania wskazują, że w najbliższych trzech miesiącach sytuacja finansowa może nie ulec zmianie. Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów mogą rosnąć w tempie zbliżonym do oczekiwanego przed miesiącem.
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest nieco mniej negatywnie niż w kwietniu, lecz gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich ośmiu lat. Bieżąca i przyszła sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są mniej niekorzystnie niż w kwietniu. Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów w najbliższych trzech miesiącach mogą rosnąć w tempie zbliżonym do oczekiwanego w kwietniu.
W maju większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie. Najbardziej pesymistyczne, gorsze niż w kwietniu i przed rokiem oceny koniunktury formułują jednostki z sekcji edukacja. Najlepiej, choć mniej optymistycznie niż przed miesiącem i przed rokiem, oceniają koniunkturę jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Bardzo pozytywne oceny koniunktury sygnalizują również firmy z sekcji informacja i komunikacja – ich opinie są zbliżone do zgłaszanych w kwietniu i przed rokiem.
Przetwórstwo przemysłowe
W maju ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 1 (w kwietniu minus 6). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17% (w kwietniu odpowiednio 15% i 21%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym
Na mniej negatywne oceny portfela zamówień ogółem wpływa w większym stopniu poprawa niekorzystnych ocen krajowego niż zagranicznego portfela zamówień. Przedsiębiorcy sygnalizują niewielki wzrost produkcji. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość poprawy. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Szybciej niż w kwietniu wzrasta poziom należności od kontrahentów. Sytuacja finansowa oceniana jest mniej pesymistycznie niż w kwietniu, w najbliższych miesiącach można oczekiwać niewielkiej poprawy w tym zakresie. Redukcje zatrudnienia mogą być mniejsze od zapowiadanych w kwietniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal nieznacznie rosnąć.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wg klas wielkości
Przedsiębiorstwa małe i średnie (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób) sygnalizują mniejsze niż przed miesiącem ograniczenie bieżącego portfela zamówień. Jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) odnotowują wzrost w tym zakresie. Również prognozy przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) są najbardziej korzystne.
Spadek bieżącej produkcji, choć mniejszy niż w kwietniu, zgłaszają jedynie podmioty małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób). Jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) sygnalizują największy wzrost produkcji. W najbliższych trzech miesiącach jej rozszerzenie przewidują podmioty wszystkich badanych klas wielkości, najbardziej znaczące – jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)