Branża ubezpieczeniowa: największe ryzyka 2013
2013-07-24 00:25
Branża ubezpieczeniowa © cherezoff - Fotolia.com
Przeczytaj także: Firmy ubezpieczeniowe a standardy rachunkowości
Z raportu CSFI i firmy doradczej PwC wynika, że nowe przepisy regulujące takie kwestie jak wypłacalność czy zachowania na rynku, mogą doprowadzić do zwiększenia kosztów i problemów związanych z dostosowaniem się do tych nowych regulacji. To zaś może utrudniać skupienie się na najważniejszej kwestii, jaką jest prowadzenie biznesu w czasach rynkowej niepewności. Największe obawy budziła dyrektywa Unii Europejskiej Solvency II.„Implementacja międzynarodowych wymogów regulacyjnych, takich jak Solvency II, wiąże się zarówno z koniecznością zmian w sposobie myślenia zarządów na temat prowadzenia biznesu ubezpieczeniowego (m.in. w zakresie re-definicji ryzyka w różnych obszarach działalności), jak i z odejściem od koncentracji wyłącznie na wynikach sprzedażowych osiąganych przez poszczególne spółki” - mówi Artur Pikula, partner w PwC, lider zespołu ds. ubezpieczeń w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
„Wspólnymi dla sektora życiowego i majątkowego, niezwykle ważnymi zagadnieniami są także odpowiednie reagowanie na niekorzystne zmiany w globalnych trendach makroekonomicznych (wpływających choćby na proces tworzenia taryf ubezpieczeniowych czy konieczność implementacji programów związanych z cięciami kosztów) oraz bieżące korygowanie polityki zarządzania aktywami w celu osiągania korzystnych stóp zwrotu z inwestycji w porównaniu z benchmarkiem rynkowym” – dodaje Artur Pikula.
Branża ubezpieczeniowa zaniepokojona jest również praktykami biznesowymi, czyli obszarem objętym precyzyjną kontrolą regulacyjną – w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2011 roku nastąpił skok z 18. na 4. miejsce w rankingu. Obszar ten jest postrzegany nadal jako bardzo ryzykowny mimo ogromu pracy wykonanej przez firmy ubezpieczeniowe i regulatorów w celu wyeliminowania, m.in. nieuprawnionej sprzedaży.
Inne wskazane w badaniu obszary ryzyka objęły niepewny stan rynków finansowych (pozycja 2) i gospodarki światowej (pozycja 3). Ryzyka te stanowią dodatkowe obciążenie dla rynku, który już boryka się od kilku lat z niskimi stopami procentowymi i intensywną konkurencją.
fot. cherezoff - Fotolia.com
Branża ubezpieczeniowa
Tegoroczna edycja badań CSFI i firmy doradczej PwC wykazała, że niezmiennie w branży ubezpieczeniowej zaniepokojenie budzi ryzyko katastrof naturalnych (pozycja 5), co związane jest z coraz większą częstotliwością tego typu zdarzeń oraz rosnącymi kosztami roszczeń. Na niektórych rynkach, takich jak Nowa Zelandia i Australia, obsługa roszczeń po katastrofach stała się ważnym tematem politycznym.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)