Polskie firmy: portfel należności VII 2013
2013-08-09 14:02
Polskie firmy: portfel należności VII 2013 © patpitchaya - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności I 2013
W bieżącym badaniu INP znacząco wzrósł i obecnie wynosi 85,7 punktu. Wzrost wyniósł aż 3,5 pp., podczas gdy w dotychczasowej historii badania kwartalne zmiany wartości wskaźnika wynosiły przeciętnie ok. 0,8 pp. Jest to więc najsilniejsze odbicie w całej historii badania. Tak duża poprawa oznacza, że polskim przedsiębiorstwom obecnie zdecydowanie łatwiej prowadzi się działalność niż jeszcze parę miesięcy temu. Czynnik ten z pewnością korzystnie wpłynie na przyspieszenie dynamiki Produktu Krajowego Brutto w najbliższych miesiącach.INP jest odzwierciedleniem stanu i opinii przedsiębiorców dotyczących sześciu obszarów związanych z należnościami: stanu i prognozy problemów z ich egzekwowaniem; przeciętnego odsetka przeterminowanych należności w portfelu firmy; średniego okresu przeterminowania; odsetka firm w gospodarce, które na skutek problemów z należnościami nie mogą terminowo regulować swoich płatności; a także przeciętnego odsetka kosztów związanych z nieterminowymi płatnościami ze strony klientów/kontrahentów.
fot. mat. prasowe
Indeks Należności Przedsiębiorstw
Do poprawy w obszarze należności w największym stopniu przyczyniła się poprawa postrzegania problemu z należnościami, a w szczególności to, że znacząco wzrósł odsetek firm, które w ogóle nie mają takich kłopotów. Czynnikiem wpływającym na poprawę wartości wskaźnika był również optymizm co do przyszłej sytuacji w obszarze należności. Oprócz wskaźników jakościowych opisujących percepcję problemu należności, wyraźnej poprawie uległy też wskaźniki ilościowe. Spadł odsetek przeterminowanych faktur w portfelach należności polskich firm, a także skrócił się czas oczekiwania na opóźnione faktury.
fot. patpitchaya - Fotolia.com
Polskie firmy: portfel należności VII 2013
W okresie od października 2012 r. do kwietnia 2013 r. skumulowany odsetek firm, w których problemy z należnościami zmniejszały się, oraz tych, w których problem w ogóle nie występował, utrzymywał się na poziomie niższym niż odsetek firm, w których problem z należnościami powiększał się. W bieżącym badaniu sytuacja uległa nagłemu i znaczącemu odwróceniu – przewaga firm, w których problem należności w ogóle nie występował lub zmniejszał się, wyniosła aż 14 pp. Wskazania w obszarze oceny stanu należności znajdują się na najwyższym poziomie od stycznia 2012 r. i są bardzo zbliżone do wartości obserwowanych w okresie dobrej koniunktury gospodarczej z roku 2011.
Biorąc pod uwagę pozytywne wskazania dotyczące sytuacji finansowej firm, można wnioskować, że miała na to wpływ poprawa w obszarze należności. Bardzo prawdopodobne, że w najbliższych miesiącach problemy z należnościami nie będą negatywnie wpływać na sytuację przedsiębiorstw i nie będą hamować wzrostu gospodarczego.
Podobne odwrócenie tendencji odnotowujemy w obszarze prognozy portfela należności. Jeszcze trzy miesiące temu saldo odpowiedzi na pytanie dotyczące portfela należności w kolejnym kwartale wynosiło -8,4 pp., a pół roku temu -16,4 pp. Obecnie saldo wzrosło jednak do poziomu +1,5 pp. Wyniki odpowiedzi na pytanie o prognozę spływu należności świadczą o tym, że optymizm polskich firm rośnie i może się przyczynić do poprawy zaufania w obrocie między przedsiębiorstwami. To zaś powinno wpłynąć na zmniejszenie kosztów zarządzania wierzytelnościami, a także powinno stymulować wzrost inwestycji i zatrudnienia w przedsiębiorstwach.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)