eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolscy eksporterzy: są problemy z kontrahentami

Polscy eksporterzy: są problemy z kontrahentami

2013-09-17 10:29

Polscy eksporterzy: są problemy z kontrahentami

Wzrasta wartość zaległości zagranicznych kontrahentów polskich eksporterów © soleg - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polski eksport rośnie (za GUS +3,4% w PLN w okresie I-VII), zwłaszcza na rynki Europy Wschodniej i krajów rozwijających się, o czym świadczy rosnący popyt na ubezpieczenie eksportu oraz na informację gospodarczą o partnerach z tego regionu. Z analiz Euler Hermes wynika, że wyraźnie spada sprzedaż do krajów Unii Europejskiej, a jednocześnie eksporterzy częściej ponoszą straty z tytułu niezapłaconych należności na tych rynkach.

Przeczytaj także: Gospodarka USA: polscy eksporterzy raczej bezpieczni

  • Wzrost wartości ubezpieczanych transakcji, zwłaszcza na rynki Europy Środkowo-Wschodniej (do Czech +20% w stosunku do roku ubiegłego).
  • Polskie firmy na trzykrotnie większą skalę niż rok temu zamawiają raporty na temat odbiorców z najbardziej perspektywicznych krajów regionu – takich jak Rosja, Słowacja, Czechy, kraje nadbałtyckie.
  • Sprzedaż za granicę wiąże się także z większym ryzykiem, zwłaszcza na Zachodzie – od pół roku obserwujemy zwiększoną ilość strat, jakie ponoszą eksporterzy do krajów zachodnioeuropejskich.
  • Także rynki Europy Środkowej i Wschodniej mogą być ryzykowne – perspektywy branż na najważniejszych z nich.

Wzrost wartości ubezpieczanych transakcji, zwłaszcza na rynki Europy Środkowo-wschodniej

- W strukturze ubezpieczanych przez Euler Hermes transakcji polskich przedsiębiorstw wartość należności eksportowych w stosunku do tych krajowych wzrosła w ciągu roku aż o 5% – mówi Rafał Hiszpański, Prezes Zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes. – To dużo, tak szybkiego wzrostu eksportu w ramach sprzedaży naszych klientów dotychczas nie obserwowaliśmy. Drugim trendem obserwowanym na podstawie ubezpieczanych przez nas transakcji jest rosnąca w stosunku do ubiegłego roku wartość transakcji, pw. na rynki Europy Środkowej i Wschodniej. Za niekwestionowanym w tym zestawieniu na pierwszym miejscu rynkiem niemieckim są odbiorcy z Czech. Wartość ubezpieczanej przez nas sprzedaży na rynek naszych południowych sąsiadów zwiększyła się w ciągu roku o 20%, wyprzedzając obecnie znacznie wartość transakcji klientów na rynek włoski, francuski czy brytyjski.

fot. soleg - Fotolia.com

Wzrasta wartość zaległości zagranicznych kontrahentów polskich eksporterów

Z analiz Euler Hermes wynika, że wyraźnie spada sprzedaż do krajów Unii Europejskiej, a jednocześnie eksporterzy częściej ponoszą straty z tytułu niezapłaconych należności na tych rynkach.


- Część transakcji z krajami zachodnioeuropejskimi dokonywana jest w ramach wewnętrznych rozliczeń pomiędzy koncernami, które w Polsce zainwestowały, ale potencjał tych gospodarek, liczba działających tam firm nadal znacznie przekraczają analogiczny potencjał krajów naszego regionu. Jeśli wiec wartość transakcji klientów w Europie zachodniej nie rośnie, a nawet kurczy się (np. na rynek włoski czy brytyjski), to świadczy o pewnym impasie, w jakim trwają tamtejsze firmy – zauważa Tomasz Starus, Dyrektor Biura Oceny Ryzyka i Główny Analityk w Towarzystwie Ubezpieczeń Euler Hermes. – To skłania polskich przedsiębiorców do szukania odbiorców w Europie Centralnej – poza wspomnianymi Czechami rośnie także wymiana handlowa ubezpieczonych firm z rynkiem rosyjskim, litewskim, słowackim czy rumuńskim.

Polskie firmy na trzykrotnie większą skalę zamawiają raporty na temat odbiorców z najbardziej perspektywicznych krajów regionu

O szukaniu szans na sąsiednich rynkach świadczy także dynamicznie rosnący popyt na informację gospodarczą.
- W bieżącym roku najszybciej rosły zamówienia polskich przedsiębiorstw na raporty kredytowe w odniesieniu do firm z rynku czeskiego, słowackiego czy rosyjskiego – dostarczyliśmy ich trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – zauważa Maciej Harczuk, Prezes Zarządu Euler Hermes Collections. – Nie mniejsze zapotrzebowanie na informację gospodarczą jest w odniesieniu do krajów nadbałtyckich – wystarczy wspomnieć, iż np. liczba badanych przez nas na zamówienie polskich dostawców firm litewskich czy łotewskich już dawno przekroczyła w tym roku w obydwu przypadkach tysiąc. Popyt na raporty w stosunku do odbiorców z pozostałych krajów wschodnioeuropejskich, takich jak Białoruś, ale też Rumunia, Bułgaria czy chociażby Chorwacja rośnie o ponad 25% w stosunku do roku ubiegłego.”

fot. mat. prasowe

Kondycja branż

Najgorsze nastroje panują zdecydowanie w budownictwie.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: