Zmiany w OFE okiem Polaków
2013-09-18 10:54
Zmiany w OFE okiem Polaków © contrastwerkstatt - Fotolia.com
Przeczytaj także: OFE a gospodarka polska
37% Polaków, przebadanych w miniony weekend przez PBS, deklaruje, że jest członkiem OFE. Konto w Otwartym Funduszu Emerytalnym jest najbardziej powszechne wśród osób w wieku 25-39 lat – 71% Polaków z tej grupy wiekowej deklaruje członkostwo w OFE. Odsetek ten rośnie też wyraźnie wraz ze wzrostem wykształcenia: od 7% osób z wykształceniem podstawowym do 65% obywateli z wykształceniem wyższym. Co ciekawe, miejsce zamieszkania nie różnicuje wyraźnie poziomu członkostwa w OFE i jest podobnie popularne wśród mieszkańców wsi, mniejszych i dużych miast.fot. mat. prasowe
Jaki wariant przyszłej emerytury wybierasz?
Wśród Polaków będących członkami OFE, znaczna większość, bo aż 75% słyszała o planach rządu dotyczących zmian w OFE ogłoszonych w ostatnią środę przez premiera Donalda Tuska. Świadomość tych zapowiadanych zmian rośnie wraz z wiekiem – najniższa jest wśród osób, którym temat emerytury może zdawać się jeszcze odległy, czyli tych w wieku 18-24 lata (35% w stosunku do 82% wśród osób powyżej 59 roku życia). Zainteresowanie mediów, a co za tym idzie – także obywateli tym tematem jest duże, niezależnie od płci, poziomu wykształcenia czy miejsca zamieszkania. Różnice w poziomie świadomości na temat planowanych zmian w OFE są na tyle niewielkie, że można zaryzykować stwierdzenie, że budzą powszechne zainteresowanie. Warto też zwrócić uwagę, że badanie Omnibus PBS było realizowane w weekend 3 dni po ogłoszeniu propozycji zmian.
fot. mat. prasowe
Plany rządu dotyczace OFE
Członkowie OFE, zapytani o opinię na temat planowanych zmian, w większości oceniają je negatywnie – 63%. Entuzjastów jest stosunkowo niewielu, stanowią niecałe 16% Polaków posiadających konto w OFE. Co ciekawe, co piąty z nich nie ma zdania na ten temat i nie potrafi opowiedzieć się po żadnej ze stron.
Poproszeni o wybór wariantu: czy całość emerytury będzie pochodziła z ZUS, czy też część składki będzie lokowana w Otwartym Funduszu Emerytalnym, członkowie OFE w większości opowiadają się emeryturą z dwóch źródeł – 54% jest za tym rozwiązaniem. Co piąty właściciel konta w OFE pozostaje niezdecydowany, a niemal co czwarty (24%) chciałby, by jego emerytura pochodziła tylko z ZUS.
Informacje o badaniu
Badanie Omnibus PBS przeprowadzone przez PBS w dniach 6-8 września b.r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie n= 1000 dorosłych Polaków.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)