eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłRynek energii niestabilny

Rynek energii niestabilny

2013-10-14 11:46

Rynek energii niestabilny

Rynek energii niestabilny © adrian2011 - Fotolia.com

Capgemini, jeden z wiodących światowych dostawców w obszarze usług konsultingowych, technologii informatycznych i outsourcingu wspierany przez Exane BNP Paribas, CMS Bureau Francis Lefebvre i VaasaETT Global Energy Think Tank , ogłosił wyniki 15. edycji raportu the European Energy Market Observatory (EEMO). Badanie pokazuje, że kombinacja takich czynników jak przeciągający się kryzys ekonomiczny, deregulacja rynku gazu i energii elektrycznej, a także rola Pakietu Klimatyczno-Energetycznego UE w dynamicznej ekspansji źródeł odnawialnych doprowadziły do zachwiania równowagi na europejskich rynkach gazu i energii elektrycznej. Brak stabilności stanowi potencjalne zagrożenie dla przyszłego bezpieczeństwa dostaw energii w regionie zarówno w krótko jak i długoterminowej perspektywie.

Przeczytaj także: Europejski rynek energii 2015

Bieżącą sytuację na rynku energii kształtuje kombinacja wielu czynników

1. Kryzys ekonomiczny

Pierwszym z tych czynników jest kryzys ekonomiczny, który w znaczący sposób wpłynął na poziom konsumpcji zarówno energii elektrycznej jak i gazu. W 2012 r. w Europie, konsumpcja energii elektrycznej spadła o 0,2% rok do roku i o 1,2% w pierwszej połowie roku 2013 (w stosunku do analogicznego okresu w roku 2012). Zużycie gazu odnotowało wyraźniejszy spadek w skali rocznej - o 2,2%, i ustabilizowało się w pierwszej połowie 2013 r.

2. Europejski pakiet klimatyczno-energetyczny

Po drugie, konieczność dostosowania się do roku 2020 do 20-procentowego udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii, narzucona przez europejski pakiet klimatyczno-energetyczny spowodowała w krajach UE rozwój projektów promujących wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, co stanowi duże obciążenie dla elektrowni gazowych. Ponieważ budowa elektrowni wykorzystujących źródła odnawialne jest subsydiowana, ich niskie koszty utrzymania sprawiają, że opłacalność takich elektrowni rośnie. W rezultacie nastąpił gwałtowny spadek stopnia wykorzystania elektrowni gazowych. Na przykład, w krajach o wysokim udziale odnawialnych źródeł energii przeciętny stopień wykorzystania elektrowni gazowych znacząco spadł: w Hiszpanii do 11% w pierwszej połowie 2013 r., a w Niemczech do niecałych 21% w roku 2012. Niepokoi fakt, że Międzynarodowa Agencja Energetyczna uważa, iż opłacalność elektrowni gazowych wymaga co najmniej 57-procentowego stopnia wykorzystania.

fot. adrian2011 - Fotolia.com

Rynek energii niestabilny

Kombinacja takich czynników jak przeciągający się kryzys ekonomiczny, deregulacja rynku gazu i energii elektrycznej, a także rola Pakietu Klimatyczno-Energetycznego UE w dynamicznej ekspansji źródeł odnawialnych doprowadziły do zachwiania równowagi na europejskich rynkach gazu i energii elektrycznej.


3. Wpływ nietypowej sytuacji na rynku gazu w USA

Z uwagi na bardzo nietypowy rozwój sytuacji na rynku gazu za Atlantykiem , cena gazu z natychmiastową dostawą (spot) w USA jest bardzo niska , co przyczynia się do ożywienia gospodarki i przemysłu kraju . Te niskie ceny gazu zaowocowały zwiększeniem udziału gazu kosztem węgla w wykorzystaniu paliw kopalnych, co doprowadziło do nadwyżki produkcji węgla i zwiększenia jego eksportu do Europy. Konsekwencją był spadek cen węgla w regionie o 30% pomiędzy styczniem 2012 r. a czerwcem 2013 r., co z kolei spowodowało w Europie wyższy stopień wykorzystania elektrowni węglowych w porównaniu z gazowymi.

Według raportu, konsekwencje tej niestabilnej sytuacji są bardzo poważne.

1. Zamykanie elektrowni gazowych

Jednym z najpoważniejszych skutków zaburzenia sytuacji na rynku gazu i energii elektrycznej jest odbywające się na dużą skalę zamykanie elektrowni gazowych w regionie. Przeprowadzone niedawno przez IHS badanie ocenia, że elektrownie gazowe o mocy około 130.000 MW w całej Europie (czyli ok. 60% wszystkich elektrowni gazowych w regionie) obecnie nie pokrywają kosztów stałych przychodami i są zagrożone zamknięciem do roku 2016 . Elektrownie te - niezbędne do zapewnienia stabilności dostaw w czasie godzin szczytu - są zastępowane niepewnymi i nieprzewidywalnymi elektrowniami wykorzystującymi źródła odnawialne, które są wysoko subsydiowane.
Przeczytaj także: Europejski rynek energii 2014 Europejski rynek energii 2014

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: