eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłRynek energii niestabilny

Rynek energii niestabilny

2013-10-14 11:46

Przeczytaj także: Europejski rynek energii 2015


2. Wysokie subsydia dla odnawialnych źródeł energii

Choć rządy wielu państw nie są już tak optymistycznie nastawione do subsydiowania źródeł odnawialnych, zwiększony udział energii z tych źródeł powoduje coraz większe dotacje. Zaczyna to być poważnym problemem dla państw obciążonych wysokim długiem, a wzrastające w rezultacie ceny energii elektrycznej stanowią obciążenie konsumentów, pogarszając ich standard życia w i tak trudnej sytuacji kryzysu. Na przykład, w Niemczech podatek EEG wzrósł od 1,31 euro za kWh w 2009 r. do 5,28 euro za kWh w roku 2013 i stanowi znaczącą część (ponad 18%) ceny energii elektrycznej w gospodarstwach domowych.

3. Spadek cen certyfikatów CO2

Kolejnym poważnym problemem branży są ceny za prawa do emisji CO2, aktualnie na zbyt niskim poziomie, co podważa opłacalność inwestowania w technologie obniżające emisję gazów cieplarnianych. W ciągu pięciu lat cena za emisję CO2 spadła z ok. 20 euro za tonę w 2007 r. do poniżej 5 euro za tonę w sierpniu 2013 r. W porównaniu z szacowaną ceną wymaganą przez planowane konkurencyjne systemy CCS - 40-55 euro za tonę dla elektrowni węglowych, 80-110 euro za tonę dla elektrowni gazowych - obecne ceny emisji CO2 są zatrważająco niskie.

4. Trudna sytuacja finansowa zakładów energetycznych

Taka niestabilna sytuacja na rynku doprowadziła do niewłaściwego obniżenia hurtowych cen energii elektrycznej, spowodowała brak wzrostu cen oraz spadki cen energii. W rezultacie sytuacja finansowa zakładów energetycznych pogorszyła się. Dochody systematycznie spadają, co podkreślił w niedawnym wystąpieniu szef niemieckiego koncernu RWE Peter Terium: 80% przychodu firmy zniknie w ciągu 2-3 lat.

Marże EBITDA zakładów energetycznych zostały również zagrożone z uwagi na obniżenie marż opłacalności produkcji energii, wzrost nadwyżki mocy produkcyjnych z uwagi na zastój w zużyciu oraz rosnące obciążenia podatkowe.

5. Zagrożenie strategicznych inwestycji

W dalszej perspektywie zakłady energetyczne czekają znaczące inwestycje w infrastrukturę na różnych obszarach działalności, aby udało się zachować stabilność dostaw w regionie oraz konkurencyjność. Do tych inwestycji należy konieczność zastąpienia zamykanych właśnie elektrowni gazowych bądź węglowych , budowa nowych sieci przesyłowych dostosowanych do nowej polityki energetycznej. Ponieważ tego typu projekty infrastrukturalne realizowane są w ciągu 5-10 lat, zakłady energetyczne mogą znaleźć się w trudnej sytuacji w przypadku wzrostu gospodarczego i zwiększonego zużycia energii. Inwestycje te są szacowane na ponad 1000 miliardów euro od dnia dzisiejszego do roku 2020. Jednakże, w sytuacji niepewności na rynku i przy aktualnym prawie - w tak trudnej i pogarszającej się sytuacji finansowej zakładów energetycznych – the Observatory obawia się, że te kluczowe inwestycje nie będą realizowane w odpowiednim tempie.

Rekomendacje dla europejskich rynków energetycznych

Według raportu, istnieje nagląca potrzeba radykalnej reformy rynku energii. Reforma taka miałaby obejmować zmiany w systemie ETS mające wprowadzić zasady rynkowe bądź powielić brytyjski model minimalnej ceny CO2. Ponadto, konieczne jest stworzenie rynków zdolności produkcyjnej koordynowanych na szczeblu europejskim. Konieczne jest stworzenie nowego rynku dystrybucji detalicznej finansującego inteligentne sieci przesyłowe. I na koniec, kluczowe wydaje się opracowanie lepszego harmonogramu wzrostu udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz ograniczenie związanych z tym dotacji.
Przeczytaj także: Europejski rynek energii 2014 Europejski rynek energii 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: