Złośliwe programy na Androida I poł. 2013
2013-10-15 00:10
![Złośliwe programy na Androida I poł. 2013 [© amorphis - Fotolia.com] Złośliwe programy na Androida I poł. 2013](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zlosliwe-programy/Zlosliwe-programy-na-Androida-I-pol-2013-125620-200x133crop.jpg)
Trzykrotny wzrost liczby nowych zagrożeń na Androida © amorphis - Fotolia.com
Przeczytaj także: Złośliwe aplikacje na Androida atakują Windows
„Z liczbą 520 tysięcy nowych szkodliwych programów na Androida, liczba mobilnych zagrożeń osiągnęła swój kolejny rekord. Obecna zalew malware’u na system z zielonym ludzikiem to wynik dostępności prostych narzędzi do jego tworzenia. Dzięki zestawom dostępnych na podziemnych forach nawet niedoświadczeni cyberprzestęcpy są w stanie stworzyć swoje własne szkodliwe oprogramowanie do wykradania naszych pieniędzy” wyjaśnia Łukasz Nowatkowski dyrektor techniczny i ekspert ds. bezpieczeństwa G Data Software. „System Android w najbliższych miesiącach zachowa swoja dominującą pozycje w segmencie smartfonów oraz tabletów. Z tej przyczyny spodziewamy się ponad trzykrotnego wzrostu liczby nowych zagrożeń na ten system.”fot. amorphis - Fotolia.com
Trzykrotny wzrost liczby nowych zagrożeń na Androida
Wszechstronne konie trojańskie są najskuteczniejszą metodą wykorzystywaną przez sprawców do zwabienia użytkowników w pułapkę złośliwego oprogramowania. Opracowując szkodliwe aplikacje ich twórcy coraz częściej używają skomplikowanych, dobrze maskujących się złośliwych kodów.
Stale rośnie liczba rejestrowanych przez G Data SecurityLabs aplikacji wyposażonych w doskonale zakamuflowane złośliwe funkcje. Badanie i analiza takich plików jest uciążliwa i bardzo utrudniona. Napastnicy zaczynają opierać swoje działania na długoterminowych schematach ataków. „Cyberprzestęcpy ukrywają złośliwe funkcje w zmodyfikowanych legalnych aplikacjach by użytkownik ich nie wykrył i nie odinstalował danej aplikacji. W skrócie oznacza to, że przestępcy dążą by szkodliwe funkcje ich oprogramowania były jak najdłużej aktywne na urządzeniach nieświadomych tej sytuacji właścicieli smartfonów i tabletów. Dłuższa żywotność złośliwej aplikacji to większy zarobek dla hakerów na usługach Premium SMS lub kradzieży poufnych.” – mówi Łukasz Nowatkowski z G Data.
fot. mat. prasowe
Złośliwe programy na Androida I poł. 2013
W pierwszej połowie roku pracownicy G Data SecurityLabs odnotowali 519 095 nowych złośliwych plików. Zestawiając to z drugą połową roku 2012 otrzymujemy wzrost na poziomie 180%.
W pierwszej połowie roku pracownicy G Data SecurityLabs odnotowali 519 095 nowych złośliwych plików. Zestawiając to z drugą połową roku 2012 otrzymujemy wzrost na poziomie 180%! Liczba nowych szczepów złośliwych aplikacji uległa podwojeniu do 454. Trojany stanowią ponad 86% wszystkich sklasyfikowanych złośliwych plików.
Prognozy na najbliższe miesiące:
- Trzykrotny wzrost liczby nowych zagrożeń na Androida. Liczba nowych szkodliwych plików będzie dotrzymywała kroku popularności systemu mobilnego od Google. Eksperci G Data SecurityLabs przewidują potrojenie tej liczby.
- Wzrost popularności zestawów do tworzenia mobilnego malware’u. Rozwój i sprzedaż narzędzi do sporządzania złośliwych aplikacji wciąż będzie lukratywnym przedsięwzięciem dla zaawansowanych cyberprzestępców. Dzieje się tak za sprawą dużej rzeszy przestępców chcących rozpocząć kryminalną karierę w sieci bez wiedzy programistycznej. Tradycyjne grupy przestępcze już od pewnego czasu interesują się przeniesieniem części swych interesów do wirtualnego świata.
- Hakerzy coraz lepiej się ukrywają. Złośliwe funkcje w zmanipulowanych przez przestęcpów legalnych aplikacjach będą jeszcze lepiej kamuflowane niż dotychczas. Ich twórcy maskują swoje działania zarówno w samym kodzie programu czyniąc jego analizę i wykrycie przeprowadzonych zmian trudniejszymi do przeprowadzenia. A także w samych funkcjach i uprawnieniach aplikacji, by użytkownik jak najdłużej był nieświadomy instalacji zmanipulowanej aplikacji na swoim urządzeniu
![Android.Backdoor.114 ukrywa się w oficjalnym firmware [© andriano_cz - Fotolia.com] Android.Backdoor.114 ukrywa się w oficjalnym firmware](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Android-Backdoor-114/Android-Backdoor-114-ukrywa-sie-w-oficjalnym-firmware-164038-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)