Emigracja zarobkowa Polaków – prognozy
2013-10-21 00:20
Przeczytaj także: Emigracja Polaków w latach 2004 - 2011
Kolejna szansa dla pracowników służby zdrowia
Osobną kategorię rekrutacji międzynarodowych stanowią pracownicy służby zdrowia. W drugiej połowie tego roku Adecco Poland ponownie otworzyło proces rekrutacji polskich pielęgniarek i pielęgniarzy do Norwegii.
- Obecnie specjaliści z zakresu medycyny posiadający kwalifikacje i doświadczenie uzyskane w Polsce, stanowią bardzo atrakcyjną grupę kandydatów dla zagranicznego pracodawcy. Oferty pracy dotyczą głównie pielęgniarek, pielęgniarzy oraz osób posiadających doświadczenie w opiece nad osobami starszymi. Trend ten wynika głównie z postępującego procesu starzenia się społeczeństw różnych krajów – mówi Agata Gołąb.
Zapotrzebowanie na personel medyczny widoczne jest także na szwajcarskim rynku pracy. W przypadku rekrutacji do tego kraju do procesu zapraszamy kandydatów z dobrą znajomość języka niemieckiego i zainteresowanych długoterminową współpracą ze szwajcarskim pracodawcą – dodaje.
W przypadku ofert norweskich pracodawca dodatkowo zapewnia kandydatom intensywny kurs językowy, przeloty Polska - Norwegia w okresie zatrudnienia oraz zakwaterowanie w Norwegii. Dla kandydatów niewątpliwie wyzwaniem pozostaje nauka języka norweskiego, jednak z doświadczenia wiadomo, że determinacja i pracowitość polskich kandydatów przynosi oczekiwane rezultaty.
Wg prognoz Adecco Poland rekrutacja z 2013 roku otworzy drzwi dla kolejnych edycji podobnych projektów w najbliższych latach.
Zmiany w dyrektywie – nowe możliwości pracowników z Polski
Wprowadzone przez Parlament Europejski zmiany w dyrektywie o uznawaniu kwalifikacji zawodowych usprawnią między innymi proces przepływu wykwalifikowanej kadry medycznej między państwami Unii Europejskiej.
- W przypadku skrócenia procesu uznawania kwalifikacji zawodowych do czterech tygodni rekrutacje z Polski będą mogły być prowadzone w sposób płynny i efektywny, a tym samym pracodawcy zagraniczni w krótkim czasie będą mogli rozpocząć współpracę ze specjalistą z Polski.
Obecna sytuacja jest również bardzo korzystna dla samego kandydata, przed którym otwiera się szansa na poszerzenie i zdobycie nowych kwalifikacji, ciekawe doświadczenie, wyzwanie zawodowe i atrakcyjne warunki zatrudnienia – podkreśla Agata Gołąb.
![Emigracja Polaków. Są najnowsze dane GUS [© stadtratte - Fotolia.com.jpg] Emigracja Polaków. Są najnowsze dane GUS](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/emigracja-zarobkowa/Emigracja-Polakow-Sa-najnowsze-dane-GUS-212365-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Homda / 2013-10-28 09:37:34
Czytałem już w Saksach po polsku, jak respektują nasze "kwalifikacje". Koleżanka jest pielęgniarką i bez egzaminu mogła być w szpitalu tylko posługaczką. Cóż, wyższych zawodów mają tam w bród. Zawody nisko płatne, niechętnie wykonywane przez tubylców - to przeznaczenie dla większości Polaków, którzy tam jadą. Ja czekam, kiedy zaczną pojawiać się spisane wspomnienia naszych rodaków wykorzystywanych na angielskich farmach, czy we Włoszech ( i paradoksalnie - nie są wykorzystywani przez miejscowych, a przez innych Polaków) [ odpowiedz ] [ cytuj ]