Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2013
2013-10-23 13:16
Nowoczesna Gospodarka stale zwiększa zatrudnienie © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w II kw. 2013
Nowoczesna Gospodarka jest ostoją na polskim rynku pracy. Innowacyjne firmy po raz kolejny dowiodły, że nawet w niepewnych czasach można rozwijać biznes, oferując jednocześnie nowe możliwości zatrudnienia. Analiza ADP Polska pt. „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2013” wskazuje, że w III kw. 2013 r. przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki zwiększyły zatrudnienie o 3,92 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Tymczasem ogół przedsiębiorstw badanych przez GUS odnotował regres – w III kw. 2013 r. zatrudnienie spadło o 1,2 proc., a stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 13 proc. Szczególnie obiecujący jest fakt, że rozwój Nowoczesnej Gospodarki ponownie nabrał tempa – zwiększyła się bowiem dynamika tworzenia miejsc pracy. Najbardziej innowacyjne firmy nie tylko istotnie wyprzedziły cały rynek, ale także odnotowały większy wzrost zatrudnienia niż w poprzednim kwartale (3,92 proc. vs 3,84 proc.). Eksperci podtrzymują prognozy dotyczące 5-proc. wzrostu zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce na koniec 2013 r. Z mniejszym optymizmem patrzą jednak na ogół rynku, spodziewając się spadku zatrudnienia na poziomie 1 proc. Ożywienia gospodarczego na całym rynku należy oczekiwać dopiero w przyszłym roku.– Polski biznes znajduje się obecnie w stanie zawieszenia, wciąż ostrożnie podchodząc do inwestycji i wzmocnień kadrowych. Na tym tle Nowoczesna Gospodarka wyraźnie się wybija – z kwartału na kwartał systematycznie zwiększa zatrudnienie przynajmniej o kilka procent. Przedsiębiorstwa tzw. Nowoczesnej Gospodarki mają świadomość, że biznesowych problemów nie rozwiązuje się zamrażając inwestycje i zawieszając decyzje. Innowacyjne firmy usprawniają swoją działalność, inwestują, wzmacniają portfolio usług i produktów, otwierają się na zagraniczne rynki, ściągają najlepszych specjalistów – wszystko po to, aby pozyskać nowych klientów i w konsekwencji rozwijać biznes.
Z kolei oszczędności szukają w obszarach, które nie są bezpośrednio związane z podstawową działalnością firmy.
O dalsze losy Nowoczesnej Gospodarki jestem spokojny – podtrzymuję prognozy dotyczące 5-proc. wzrostu zatrudnienia na koniec 2013 r. Jestem jednocześnie przekonany, że o ile ogół polskich przedsiębiorstw nie zacznie patrzeć na biznes z większej perspektywy i brać przykład z najbardziej innowacyjnych firm, dystans do tzw. Nowoczesnej Gospodarki – awangardy świata biznesu – będzie się tylko zwiększał – prognozuje Dariusz Terlecki, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ADP Polska, pomysłodawca i jeden z autorów polskiej edycji raportu.
fot. apops - Fotolia.com
Nowoczesna Gospodarka stale zwiększa zatrudnienie
Duże wyprzedziły małe
Jak wynika z danych ADP Polska, większy wzrost zatrudnienia odnotowano w dużych firmach Nowoczesnej Gospodarki (powyżej 500 pracowników) niż w mniejszych podmiotach (poniżej 500 pracowników). Choć tendencja ta utrzymuje się od półtora roku, z każdym kwartałem różnice są coraz mniejsze. O ile przed sześcioma kwartałami sięgały kilku punktów procentowych, obecnie wynoszą jedynie 0,53 p.p. W III kw. 2013 r. zatrudnienie w większych przedsiębiorstwach wzrosło o 4,04 proc., przy czym w mniejszych firmach odnotowano wzrost na poziomie 3,51 proc.
fot. mat. prasowe
Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2013
Produkcja znów przed usługami
To już trzeci kwartał z rzędu, w którym wzrost zatrudnienia jest wyższy w firmach produkcyjnych Nowoczesnej Gospodarki w porównaniu do firm usługowych – choć różnica pomiędzy oboma sektorami maleje. W ciągu ostatnich trzech miesięcy sektor produkcyjny zwiększył zatrudnienie o 5,97 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Największy skok zatrudnienia (6,2 proc.) odnotowano w dużych firmach produkcyjnych (powyżej 500 pracowników).
W firmach z sektora usług Nowoczesnej Gospodarki zatrudnienie wzrosło o 2,85 proc. Jednak w przeciwieństwie do branży produkcyjnej, w firmach usługowych wzrost zatrudnienia był wyższy w mniejszych firmach (poniżej 500 pracowników) i wyniósł 3,19 proc.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)