Polska: wydarzenia tygodnia 43/2013
2013-10-27 11:03
Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 42/2013
- Polska i Korea Płd. przyjęły deklarację o partnerstwie strategicznym. Podpisali ją prezydenci obu krajów - Bronisław Komorowski i pani Park Geun Hie. Polska liczy na koreańskie inwestycje rzędu ok. 13 mld USD.
- Polski dług publiczny, liczony według metodologii ESA95, na koniec II kwartału 2013 r. wyniósł 58,3 proc. PKB, co oznacza wzrost o 1,0 pkt proc. kwartał do kwartału i 1,4 pkt proc. rok do roku - podał Eurostat.
- Według GUS wrześniowa sprzedaż detaliczna wzrosła o 3,9 proc. r/r (W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 0,9 proc.), a stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła na koniec września br. 13,0 proc. (we wrześniu 2012 roku stopa ta wyniosła 12,4 proc.).
- W 2013 r. dynamika wzrostu PKB powinna być w przedziale 1,3-1,5 proc. rok do roku, a w przyszłym roku tempo wzrostu może być wyższe niż 2,5 proc. prognozowane w projekcie budżetu na 2014 r. - poinformował w wywiadzie główny ekonomista Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki.
- Planowane w projekcie zmian w OFE przeniesienie i umorzenie obligacji z portfeli funduszy emerytalnych nie powinno wpłynąć na zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych i na dług sektora general government liczonego według nowej metodologii unijnej ESA2010 - wynika z opinii GUS do projektu ustawy.
- Polska weszła w skład najważniejszych dawców światowej pomocy rozwojowej. Komitet Pomocy Rozwojowej OECD właśnie przyjął Polskę do swojego grona. Decyzja zapadła w Paryżu. Komitet OECD liczy teraz 26 krajów w tym Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Japonię, ale także Czechy i Słowację. Wśród członków jest także Unia Europejska. Polskie MSZ w tym roku przeznaczyło na pomoc rozwojową ponad 21,5 miliona złotych. W przyszłym roku kwota ta będzie podobna.
- Zbudowane w Polsce w ostatnich latach lotniska są nierentowne. Coraz bardziej pogłębiają się budżetowe deficyty miast, na obrzeżach których powstały. Oznacza to, że samorządy nie wyciągnęły wniosków z hiszpańskiej lekcji, gdzie wiele wybudowanych lotnisk świeci dzisiaj pustkami. Sprawa ta niepokoi już nawet Komisję Europejską, która uważa, że polskie samorządy marnotrawią unijne fundusze, prowadząc bezmyślną politykę inwestycyjną.
- NBP po analizie oświadczyło, że Założenia do budżetu na 2014 r. są realne, w przyszłym roku inwestycje powinny się ożywić, zarówno prywatne, jak i publiczne.
- Resort finansów szacuje, że do ZUS w celu umorzenia trafią obligacje o wartości 120 mld zł.
- Rządowe propozycje zmian w systemie emerytalnym doprowadzą do likwidacji kapitałowej części tego systemu, która jest Polakom potrzebna - wskazali eksperci Lewiatana podczas niedawnej konferencji prasowej. Zapowiedzieli, że będą bronić części kapitałowej.
- Telekomunikacja Polska zawarła umowę sprzedaży 100 proc. udziałów w Wirtualnej Polsce na rzecz spółki o2 za 375 mln zł.Transakcja może zostać sfinalizowana w I kwartale 2014 r.
- Tauron uruchomił w Marszewie elektrownię wiatrową. 41 wiatraków o mocy 82 megawatów - to nowa inwestycja firmy. Farma wiatrowa Tauronu jest trzecią co do wielkości w Polsce.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
POLSKI PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY EKSPORTUJE NA POTĘGĘ
Po ośmiu miesiącach roku, według danych Ministerstwa Rolnictwa, eksport wzrósł o niemal 13 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Główni partnerzy to Niemcy, Wielka Brytania i Rosja, ale Polska stawia również na dalsze rynki, m.in. w Afryce.
– Handlujemy z państwami z Afryki. Ostatnio byłem w Republice Południowej Afryki, z którą już prowadzimy handel, między innymi kazeiną spożywczą.
Uzgodniliśmy następne świadectwa, co do naszego eksportu mleka w proszku i innych produktów mlecznych – informuje minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba.
Oprócz sektora mleczarskiego, Afryka okazała się perspektywicznym rynkiem również dla innych produktów spożywczych.
– Pięć firm z Polski wyraziło zainteresowanie eksportem drobiu na ten rynek. Omawialiśmy szczegóły, te rozmowy będą kontynuowane. Interesuje nas także eksport wieprzowiny, ale również np. karmy dla ryb ozdobnych. To może nie jest wielka wymiana handlowa, ale RPA jest najbardziej rozwiniętym państwem w Afryce i ma przełożenie na inne państwa, więc będziemy ten handel rozwijać – zapewnia Stanisław Kalemba w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes.
Polska rozwija handel produktami spożywczymi m.in. z Chinami (eksportuje głównie mięso), Koreą czy Japonią. Jednak głównym rynkiem zbytu jest Europa, w tym głównie Niemcy (ok. 23 proc. całego eksportu żywności).
– W ciągu ośmiu miesięcy wyeksportowaliśmy do Niemiec towary za około 2,8 mld euro. Z tak wymagającym partnerem mamy nadwyżkę około 800 mln euro.
Natomiast na drugim miejscu jest Wielka Brytania, a na trzecim eksport do Federacji Rosyjskiej. Tutaj też jest dynamika ponad 17 proc. – dodaje minister.
Największą popularnością w Niemczech cieszą się takie polskie produkty jak sok jabłkowy, wyroby drobiarskie, mleczarskie, cukiernicze i rybne. Jakość polskich jabłek doceniają również Rosjanie, którzy zgłaszają największy popyt na te owoce. Co istotne, nasza nadwyżka w handlu zagranicznym z Rosją wynosi ok. 800 mln euro, co daje nam ponad 10 razy większy wolumen eksportu niż importu.
W statystykach dotyczących wymiany handlowej korzystnie wypadają również nasi południowi sąsiedzi, tacy jak Słowacja i Czechy.
– Na Słowacji mamy utrzymaną dynamikę około 22 proc. – to bardzo ważne. Ta kampania, która była prowadzona przeciw naszym produktom, specjalnie nam nie zaszkodziła. Ona była bardziej niekorzystna dla tych państw, które próbowały tę kampanię prowadzić, bo nasza nadwyżka jeszcze bardziej wzrosła – mówi Kalemba.
Wartość sprzedaży artykułów rolno-spożywczych za granicę od stycznia do sierpnia br. wyniosła 12,6 mld euro, co daje o 12,7 proc. lepszy wynik niż w tym samym okresie 2012 r. Wartość importu wzrosła natomiast o 3,4 proc., do 9,1 mld euro. Oznacza to, że dodatnie saldo w handlu żywnością wyniosło w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku 3,5 mld euro wobec 2,4 mld euro rok wcześniej, czyli wzrosło o blisko 50 proc. rok do roku.
– Dynamika eksportu za pierwsze 8 miesięcy tego roku jest prawie 13 proc., a saldo w handlu zagranicznym poprawiło się o około 50 proc., więc tutaj jako gałąź gospodarki jesteśmy liderem – komentuje Stanisław Kalemba.
W ciągu ostatnich dziewięciu lat eksport żywności wzrósł czterokrotnie – z 4,5 mld euro do 17,9 euro w 2012 r. Z kolei import wzrósł w tym czasie ponad trzykrotnie – z 4 mld euro do ponad 13 mld euro. Polska jest pierwszym w UE producentem jabłek i pieczarek, drugim – ziemniaków i żyta oraz trzecim – buraków i rzepaku. Dodatnie saldo osiąga przede wszystkim w handlu produktami pochodzenia zwierzęcego, tytoniem, zbożami i wyrobami cukierniczymi.
Stanisław Kalemba, minister rolnictwa i rozwoju wsi
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)