eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzętMonitory BenQ Eye-Care

Monitory BenQ Eye-Care

2013-10-31 10:30

Monitory BenQ Eye-Care

Monitor BenQ Eye-Care © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Firma BenQ, dostawca cyfrowych innowacji, w tym monitorów z matrycami VA LED, wprowadza na polski rynek przyjazne dla wzroku, nowe rozwiązania techniczne w monitorach z podświetlaniem LED.

Przeczytaj także: BenQ BL2411PT - monitor Flicker-free

Nowe monitory zwiększają komfort, przyjemność oraz wydajność pracy dzięki rozwiązaniom technicznym minimalizującym zmęczenie spowodowane długotrwałą koncentracją wzroku na ekranie monitora.

Z nowych rozwiązań mogą korzystać nie tylko użytkownicy komputerów stacjonarnych – wymieniając monitor, ale i użytkownicy laptopów, podłączając nowe monitory BenQ jako dodatkowy ekran zewnętrzny, wtedy gdy pracują w biurze lub w domu.

Przyjazne dla wzroku rozwiązania techniczne BenQ to m.in. Flicker-free, Senseye® Reading Mode, Eye Protector Sensor i inne rozwiązania zwiększające ergonomię pracy oraz cyfrowy kabel sygnałowy HDMI lub DVI, dołączany jako standardowe wyposażenie w niektórych modelach.

Migotanie monitora – skąd się bierze

Migotanie (ang. flicker, flashing effect) to termin określający postrzeganie przez człowieka szybkich i zwykle znacznych zmian jasności emitującego światło obiektu jakim jest np. ekran monitora. Długotrwałe obserwowanie migoczącego obiektu - nawet jeśli go praktycznie nie zauważamy (migotania) czyli mającego częstotliwość ponad 50 Hz (zmian na sekundę) – powoduje zmęczenie wzroku i może powodować bóle głowy oraz utrudniać koncentrację czyli powodować ogólne zmęczenie.

fot. mat. prasowe

Monitor BenQ Eye-Care

Monitor wyposażono w przyjazne dla wzroku rozwiązania techniczne BenQ to m.in. Flicker-free, Senseye Reading Mode, Eye Protector Sensor


Historycznie patrząc, migotanie monitorów praktycznie przestało być problemem od momentu gdy odświeżanie obrazy w monitorach CRT (ang. Cathode Ray Tube) czyli ze „szklaną bańką” zaczęło się odbywać z częstotliwością 72 Hz (norma TCO 92). W monitorach LCD z podświetlaniem CCFL czyli elektroluminescencyjnym (ang. Cold Cathode Fluorescent Lamp) migotania też praktycznie nie było, a dokładniej występowało w minimalnym stopniu, co nie było uciążliwe. Wynika to z faktu, że co prawda zmniejszanie jasności ekranu odbywała się podobnie, poprzez włączanie i wyłączanie lamp CCFL ale czas przejścia od stanu pełnej jasności do pełnej ciemności jest dużo dłuższy – dzięki tzw. bezwładności luminoforu, którym pokryta jest od wewnątrz lampa CCFL.

Problem migotania powrócił z pojawieniem się monitorów z podświetlaniem diodami LED, a szczególnie z chwilą umożliwienia użytkownikowi zmniejszania jasności ekranu. Efekt migotania ekranu tylko wtedy gdy użytkownik sam zmniejszy jasność ekranu lub monitor automatycznie – jeśli jest wyposażony w odpowiedni czujnik – dostosuje jasność ekranu (podświetlenia) do oświetlenia zewnętrznego w pomieszczeniu, w którym pracuje. Migotanie wynika z prostego faktu, że zmniejszenie jasności ekranu podświetlanego diodami LED uzyskujemy nie poprzez zmniejszenia jasności świecenia poszczególnych diod tylko poprzez ich naprzemienne włączanie i wyłączanie z częstotliwością ok. 200 Hz przy minimalnym zmniejszeniu jasności ekranu. Efekt ten potęguje fakt, iż diody LED mają praktycznie tylko dwa stany 0% i 100% jasności. Co więcej, przejście od pełnej jasności do pełnej ciemności jest natychmiastowe.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: monitory, BenQ, BenQ Eye-Care, monitor LED

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: