Kupony rabatowe zdobywają polski rynek
2013-11-07 10:05
Przeczytaj także: Zakupy grupowe Polek
Rozwój zależny od partnerów (sklepy internetowe)
Przychody serwisów udostępniających kody rabatowe zależą od liczby współpracujących w ramach sieci afiliacyjnych sklepów. Świadomość sklepów o opłacalności dystrybucji kuponów rabatowych jest ważna i spadek zainteresowania tą formą generowania przychodów może odbić się na wynikach firm kuponowych. W Stanach znane są przypadki, że niektórzy sprzedawcy żądali usunięcia kopii voucherów ze stron RetailMeNot (prawdopodobnie dążyli do skupienia ruchu na swoim serwisie chcąc ominąć pośredników).
Uzależnienie od sieci afiliacyjnych
Portale z kuponami rzadko wchodzą w bezpośrednie relacje z samymi sklepami (przynajmniej w kwestiach rozliczania transakcji). W tym celu korzystają z usług sieci afiliacyjnych (w Polsce np. Zanox, Tradedoubler, Webepartners itp.), które negocjują stawki ze sprzedawcami i pobierają przy tym swoją prowizję. Znane są przypadki, kiedy mechanizmy sieci miały problemy z prawidłowym naliczeniem wszystkich transakcji (dotyczy szczególnie przy przekierowaniu do wersji mobilnych sklepów internetowych). Bycie serwisem pomiędzy sklepem a siecią afiliacyjną utrudnia też budowanie silnej marki i nawiązywanie bliższych relacji ze sprzedawcami.
Przykładem ryzyka związanego z byciem zależnym od sieci jest Google Affiliate Network (sieć afiliacyjna od Google), którą Google po prostu zgasiło w kwietniu tego roku - 14.5% przychodów RetailMeNot pochodziło właśnie z tej sieci (2012 r.).
To tylko niektóre z czynników ryzyka biznesu kuponowego. Warto dodać, że rynek kuponów promocyjnych jest niezwykle konkurencyjny i dynamiczny.
Podsumowanie
Z analizy GoDealla.pl wynika, że już teraz w Polsce jest wiele podmiotów walczących o swój kawałek tortu. Patrząc na sukces RetailMeNot w Stanach, podobnych serwisów będzie przybywać, a konkurencja między nimi zaostrzać.
Czy w Polsce nastąpi wysyp serwisów kuponowych, tak jak to miało miejsce z portalami zakupów grupowych w 2011 roku? Czy wyłoni się jeden lider, jakim jest RetailMeNot w USA?
Wreszcie, czy polskie sklepy jednogłośnie uznają kupony za odpowiednie narzędzie wspierające sprzedaż? Uwzględniając model efektywnościowy, kupony mają dużą szansę stać się realną alternatywą dla coraz droższych i mniej opłacalnych porównywarek cenowych.
Najciekawsze fakty o kuponach rabatowych:
- Pierwszy kupon wydała Coca-cola w 1888 r. Upoważniał do bezpłatnej butelki napoju.
- 3 na 4 osoby w USA kupiły coś z kuponem
- Od 4 do 5 miliardów dolarów. Tyle rocznie oszczędzają konsumenci w Stanach dzięki kuponom 1.3 dolara to średnia wartość kuponu, który realizuje się w sklepie spożywczym
- Ponad 330 miliardów kuponów wydrukowano w USA w 2010 roku (z tego tylko 3.3 miliarda zostało zrealizowanych!)
- 28% wszystkich kuponów dotyczą artykułów spożywczych
- 2.3 na 5 firm oferuje klientom kupony zniżkowe
- Gazety są najpopularniejszym źródłem zdobywania kuponów - 79%. E-mail - 59%. Strony internetowe - 33%
- Z 12.3 (2010 r.) do 53.2 milionów (2014 r.). O tyle wzrośnie liczba klientów korzystających z kuponów mobilnych w USA
- 470 milardów dolarów. Tyle warte były kupony dostępne w USA w 2011 r.
- Matki 2x częściej poszukują kuponów niż pozostałe kobiety
- 42% użytkowników smartfonów i/lub tabletów skorzystało z mobilnych rabatów
- Amerykański Walmart jest liderem, który publikuje najwięcej gazetek z kuponami
- Średnio, od momentu wydania, kupon przedawnia w ciągu 9 tygodni
Autor: Kamil Kaniuk, Pomysłodawca
Przeczytaj także:
Polki na zakupach. Gdzie szukają inspiracji?
![Polki na zakupach. Gdzie szukają inspiracji? [© alotofpeople - Fotolia.com] Polki na zakupach. Gdzie szukają inspiracji?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/decyzje-zakupowe/Polki-na-zakupach-Gdzie-szukaja-inspiracji-172608-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kupony rabatowe, programy lojalnościowe w Polsce, badania konsumentów, zakupy grupowe, zakupy, decyzje zakupowe, kody rabatowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)