Rejestracja REGON IX 2013
2013-11-06 12:21
Moda na własny biznes przybiera na sile © alphaspirit - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rejestracja REGON VIII 2013
Takie wnioski można wyciągnąć ze statystyk REGON, które są najpełniejszym źródłem informacji o liczbie zarejestrowanych działalności gospodarczych. Optymizmem napawają zwłaszcza dane sumaryczne – pokazują one, że z miesiąca na miesiąc rośnie liczba otwieranych firm. W ostatnich 12 miesiącach, licząc do końca września, zarejestrowanych zostało 304,2 tys. jednoosobowych firm. W listopadzie ub.r. tak liczona średnia wynosiła 288,7 tys. - Ewidentnie mamy do czynienia ze wzrostem zainteresowania pracą na własny na rachunek. Taki model życia i rozwoju zawodowego powoli bierze górę nad ścieżką kariery proponowaną przez korporacje – ocenia Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku.fot. mat. prasowe
Liczba nowo zarejestrowanych działalności
Najwięcej firm powstaje w poniedziałek
Na założenie własnego biznesu każdego dnia decydują się w Polsce średnio 833 osoby. Gdy z tej statystyki wyłączymy weekendy, kiedy rejestracji praktycznie nie ma, średnia wzrośnie nam do 1167. Informacji o tym, w jakie dni tygodnia rejestruje się najwięcej firm dostarcza CEIDG. Uśrednione dane z ostatnich 52 tygodni pokazują, że najwięcej działalności rejestruje się w poniedziałek, a wraz z upływem kolejnych dni tygodnia ich liczba maleje. W soboty i niedziele rejestracje są symboliczne. Dane te mogą świadczyć o tym, że wnioski rejestracyjne, którym trzeba poświęcić trochę uwagi (podaje się w nich ważne informacje dotyczące np. opodatkowania), sporządzane są weekend. Według Dariusza Dumy, psychologa biznesu, duża liczba nowych firm powstających na początku tygodnia to również efekt tego, że dla osób przedsiębiorczych, aktywnych, szukających nowych wyzwań weekend jest często okresem frustracji, która może przerodzić się w decyzję o złożeniu własnej firmy.
fot. mat. prasowe
Średnia liczba zarejestrowanych działalności w podziale na dni tygodnia
Własna firma czy korporacja?
Według prezesa Idea Banku jedną z przyczyn mody na zakładanie własnego biznesu jest malejąca atrakcyjność ofert pracy w dużych firmach, a w szczególności międzynarodowych korporacjach, które jeszcze 15 lat temu były szczytem marzeń każdego studenta kierunku ekonomicznego – Po pierwsze liczba oferowanych co roku miejsc pracy jest niewspółmierna do liczby absolwentów, a po drugie proponowana ścieżka kariery oznacza dla większości zatrudnionych wiele lat pracy na podobnym stanowisku i przy zbliżonych warunkach finansowych – twierdzi Jarosław Augustyniak. – W tym kontekście praca na własny rachunek, dająca niezależność i połączona z wiarą w możliwość szybkiego zarobienia pieniędzy jawi się jako bardziej atrakcyjna perspektywa – dodaje. Ale oczywiście u podstaw wielu nowych działalności gospodarczych leżą nie tylko marzenia, ale po prostu konieczność. Tak dzieje się zwłaszcza w okresie spowolnienia gospodarczego, gdy własna firma jest często jedyną szansą na osiąganie jakichkolwiek dochodów, zwłaszcza na obszarach o wysokim bezrobociu.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)