Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2013
2013-11-13 12:29
Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2013 © Dreaming Andy - Fotolia.com
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2013
Niemniej wydaje się, że ożywienie w gospodarce nie ma charakteru przejściowego, a nabiera cech trwałej tendencji. Tempo wzrostu w trzecim kwartale przynajmniej podwoiło się w stosunku do drugiego, a przełom trzeciego i czwartego kwartału wskazuje na przyspieszenie z miesiąca na miesiąc tempa wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu jak i sprzedaży detalicznej. Po wynikach produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej można sądzić, że nastąpiło znaczące odbicie popytu krajowego od dna odnotowanego w pierwszej połowie roku. Gospodarkę, jakkolwiek jeszcze powoli, ciągną już dwa silniki, eksport netto i konsumpcja.fot. mat. prasowe
Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2013
Indeks kwartalny, półroczny i roczny
Indeks Biznesu Lewiatana w październiku w notowaniu rocznym odnotował jednopunktową korektę w dół do 33 pkt, natomiast wyraźnie poprawił się w notowaniu kwartalnym o trzy punkty w górę do 32 pkt. Indeks półroczny, kolejny miesiąc na poziomie 35 pkt., nadal przewyższa notowanie indeksu kwartalnego, tym razem na obecny kwartał. Może to sugerować, że oczekiwana w drugiej połowie bieżącego roku poprawa koniunktury właśnie nastąpiła już w trzecim kwartale, a ostatni kwartał co najwyżej będzie podtrzymaniem tego trendu. Niemniej wydaje się, że ożywienie w gospodarce nie ma charakteru przejściowego, a nabiera cech trwałej tendencji. Tempo wzrostu w trzecim kwartale przynajmniej podwoiło się w stosunku do drugiego, a przełom trzeciego i czwartego kwartału wskazuje na przyspieszenie z miesiąca na miesiąc tempa wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu jak i sprzedaży detalicznej. Zwłaszcza wzrost sprzedaży detalicznej sugeruje, że wzrost produkcji utrzymuje się już nie tylko dzięki dodatniemu eksportowi netto, ale także stopniowemu ożywieniu popytu konsumpcyjnego. Jest to zapewne wynikiem utrzymującej się dodatniej dynamiki płac realnych dzięki niskiej inflacji oraz malejącego tempa spadku zatrudnienia. Niestety w inwestycjach można oczekiwać nadal spadków, chociaż prawdopodobnie coraz płytszych. Niska inflacja, utrwalająca się nadwyżka w handlu zagranicznym, oraz stabilizacja bezrobocia wspierają równowagę makroekonomiczną, której głównym obciążeniem pozostaje wysoki deficyt budżetowy i rosnący dług publiczny.
fot. mat. prasowe
Indeks kwartalny i roczny
Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)
Chociaż Indeks popytu już od czerwca wolno i systematycznie rośnie, to teraz nastąpił prawdziwy skok w perspektywie kwartalnej z 13 pkt. do 20 pkt. Jednak w notowaniu rocznym Indeks popytu zachował poprzednią wartość 12 pkt. Wynika to stąd, że ożywienie popytu krajowego następuje dopiero teraz i w skali całego roku ma mniejszą wagę. Przy ciągle silnym eksporcie mamy obecnie już wyraźne ożywienie popytu krajowego, chociaż na razie wyłącznie w zakresie konsumpcji indywidualnej, bo brak przyspieszenia w inwestycjach. Można się jednak spodziewać, że poprzednie redukcje zapasów w miarę ożywienia popytu wymuszą teraz tendencję odwrotną, co dodatkowo wzmocni popyt krajowy w czwartym kwartale. Tendencja wzrostowa konsumpcji powinna się utrzymać dzięki stałym przyrostom funduszu płac, na skutek coraz mniejszych spadków zatrudnienia i rosnącego tempa wzrostu wynagrodzeń. Po wynikach produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej można sądzić, że nastąpiło znaczące odbicie popytu krajowego od dna odnotowanego w pierwszej połowie roku. Gospodarkę, jakkolwiek jeszcze powoli, ciągną już dwa silniki eksport netto i konsumpcja.
fot. mat. prasowe
Kwartalne indeksy czynników
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)