Przeczytaj także: Najdroższe ulice handlowe świata 2012
Spadek wydatków konsumpcyjnych w Korei Południowej (7,2%) niekorzystnie wpłynął na marki luksusowe, a spowolnienie w tym segmencie rynku wykorzystały popularne marki odzieżowe, które odnotowały wzrost sprzedaży.
Warunki i nastroje na japońskim rynku (6,2%) znacząco się poprawiły, do czego przyczynił się dobry wzrost gospodarczy i wysoki poziom wydatków konsumentów. Na Tajwanie czynsze wzrosły o 10% ze względu na szczególnie silny popyt ze strony sieci restauracji oraz międzynarodowych marek odzieżowych wkraczających na ten rynek. Utrzymujący się popyt na powierzchnie wśród marek odzieżowych i firm z sektora gastronomicznego odpowiadał za wzrost stawek czynszowych także w Indiach (o 2,1%).
Dzielnica Causeway Bay ze wzrostem czynszów o 14,7% jest obecnie najdroższą lokalizacją handlową nie tylko w regionie Azji i Pacyfiku, lecz także w skali globalnej. Jednak jej przewaga nad najbliższym konkurentem dzielnicą Central w Hongkongu nieznacznie się zmniejszyła w minionym roku dzięki wzrostowi czynszów w Central o 23,3%.
fot. mat. prasowe
Najdroższe ulice handlowe w regionie Azji i Pacyfiku 2013
Dzielnica Causeway Bay ze wzrostem czynszów o 14,7% jest obecnie najdroższą lokalizacją handlową nie tylko w regionie Azji i Pacyfiku, lecz także w skali globalnej. Jednak jej przewaga nad najbliższym konkurentem dzielnicą Central w Hongkongu nieznacznie się zmniejszyła w minionym roku dzięki wzrostowi czynszów w Central o 23,3%.
Michele Woo, dyrektor wykonawcza i dyrektor działu powierzchni handlowych w biurze firmy Cushman & Wakefield w Hongkongu, powiedziała: „Hongkońska dzielnica Causeway Bay jest nadal najdroższą lokalizacją handlową świata, a jej pozycję w światowych rankingach dodatkowo umocni ponowny wzrost sprzedaży towarów luksusowych. Ponadto osoby przyjeżdżające z Chin kontynentalnych do Hongkongu na jeden dzień również przyczyniają się do wzrostu wydatków na artykuły gospodarstwa domowego i produkty codziennego użytku. Trend ten prowadzi do zmiany struktury wydatków, w której obok towarów luksusowych coraz większy udział mają produkty ze średniego segmentu cenowego”.
EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka)
Czynsze w regionie EMEA wzrosły o 2,1%, do czego przyczyniły się coraz lepsze dane ekonomiczne w Europie, łatwiejszy dostęp do źródeł finansowania, bardzo wysoki popyt ze strony sektora towarów luksusowych i poprawa nastrojów konsumenckich. Na tym tle szczególnie wyróżnia się Europa Zachodnia (2,4%) i Wschodnia (2,6%). Wśród 33 krajów regionu EMEA objętych badaniem czynsze spadły tylko w siedmiu, a wzrosły lub utrzymały się na stabilnym poziomie w 26 lokalizacjach.
Wydarzeniem minionego roku w regionie EMEA był niewątpliwie wzrost czynszów o 16,3% we Francji. Odnotowano ponownie bardzo silny popyt na powierzchnie w najważniejszych lokalizacjach handlowych kraju – od 2011 r. otwarto we Francji ponad 100 sklepów, w tym nowych, rozbudowanych i odnowionych, a także tzw. pop-up stores, czyli sklepów otwieranych na krótki okres. Do wzrostu czynszów przyczynił się również napływ coraz większej liczby turystów i ograniczona podaż powierzchni.
Za wzrost czynszów w Wielkiej Brytanii (6,0%) ponownie odpowiada Londyn i jego główne ulice handlowe. Lokalizacje luksusowe takie jak New Bond Street, gdzie czynsze wzrosły aż o 15,6%, oraz Sloane Street w dalszym ciągu cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem najemców – o jeden sklep rywalizuje tam średnio ok. 10 międzynarodowych marek.
Trzeci najwyższy wzrost czynszów w regionie EMEA odnotowano w Norwegii (16,2%), natomiast Rosja może się pochwalić niemal równie imponującym wzrostem o 15,4%. Dzięki turystyce i zainteresowaniu międzynarodowych sieci handlowych segment najlepszych powierzchni w Austrii nadal się rozwija, o czym świadczy wzrost czynszów w minionym roku o 8,9%.
![Najdroższe ulice handlowe świata 2022 [© pixabay.com] Najdroższe ulice handlowe świata 2022](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/powierzchnie-handlowe/Najdrozsze-ulice-handlowe-swiata-2022-249137-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)