Atrakcyjność inwestycyjna miast: Radom z potencjałem
2013-11-14 12:01
Panorama Radomia © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne w Polsce w I poł. 2013 r.
Radom jest drugim co do wielkości miastem w województwie mazowieckim. Blisko jest z niego nie tylko do stolicy, do której można szybko dojechać ekspresową trasą S7. Radom ma również wygodne połączenie z Krakowem (200 km), Łodzią, Lublinem i Rzeszowem. Dodatkowo, powstające pod Radomiem lotnisko cywilne może uczynić to miasto łatwo dostępnym także dla biznesmenów z zagranicy.Rynek pracy
Duży wpływ na atrakcyjność inwestycyjną danego miasta ma dostępność odpowiedniej kadry pracowniczej. Sam Radom liczy ok. 220 tys. mieszkańców, a 63,8% populacji stanowią osoby w wieku produkcyjnym.
Problemem w mieście i okolicy jest wysoka stopa bezrobocia, która wynosi 22,7%. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest niższe, niż w skali całego kraju, średnie miesięczne wynagrodzenie brutto – w Radomiu wynosi ono 3.411 zł. Jednocześnie rośnie grupa osób z wyższym wykształceniem – obecnie stanowią one blisko 16% mieszkańców.
Pojawienie się w Radomiu nowych miejsc pracy pozwoliłoby zmniejszyć poziom bezrobocia i wykorzystać potencjał łatwo dostępnych pracowników. Osoby z wykształceniem wyższym mogą być z powodzeniem zatrudniane na stanowiskach administracyjnych i menedżerskich, natomiast mieszkańcy z wykształceniem średnim i zawodowym mogą być przydatni na stanowiskach produkcyjnych i magazynowych, np. w centrach logistycznych. Dzięki rozwojowi biznesu, mieszkańcy mają szansę zdobyć zatrudnienie, a firmy mogą pozyskać kadry – często dobrze wykwalifikowane – taniej niż w największych miastach.
Rynek nieruchomości
Czy jednak w Radomiu jest gdzie prowadzić biznes? Jeszcze do niedawna brakowało odpowiedniej infrastruktury, a szczególnie nowoczesnej powierzchni biurowej. Dostępne były lokale klasy B i B+, położone głównie w kamienicach w centrum miasta, ale brakowało powierzchni klasy A.
Obecnie to się jednak zmienia. W 2013 roku zakończona została pierwsza faza dużego projektu Radom Office Park A o powierzchni najmu 5.000 m. kw. To pierwsze w Radomiu powierzchnie biurowe klasy A.
W drugim etapie inwestycji do użytku oddanych zostanie kolejnych 5.000 m. kw. W efekcie powierzchnia biurowa w Radomiu osiągnie poziom ok. 20.000 m. kw., z czego połowę będą stanowiły nieruchomości najwyższej klasy. Warto dodać, że obecnie średnie wartości czynszów najmu w Radomiu oscylują w przedziale od 8 do 11 euro za 1 m. kw. miesięcznie.
Znacznie większe nasycenie można zauważyć w handlu. Nowoczesne powierzchnie handlowe zajmują łącznie 150.000 m. kw. Oznacza to, że na tysiąc mieszkańców przypada aż 600 m powierzchni handlowej, a to już więcej niż w Warszawie. Nie oznacza to jednak, że w Radomiu handel przestanie się rozwijać.
fot. mat. prasowe
Ofertowe stawki czynszu najmu powierzchni biurowej
Radom wciąż posiada na mapie czarne plamy, w których obserwujemy niedosyt powierzchni handlowej. Obecnie racje bytu w Radomiu mają jednak już tylko te projekty, których kluczem będzie idealna lokalizacja oraz odpowiedni tenant mix (dobór punktów usługowo-handlowych), spełniający wymagania lokalnych mieszkańców. Szczególnie szanse powodzenia mają projekty typu retail park zlokalizowane przy drogach krajowych, które będą zachęcały do odwiedzin mieszkańców oraz podróżnych.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)