Spam w III kw. 2013 r.
2013-11-27 12:03
Przeczytaj także: Spam w VIII 2013 r.
Wiadomości a szkodliwe oprogramowanie
III kwartał 2013 roku obfitował w wydarzenia, które wzbudzały powszechne zainteresowanie, takie jak narodziny królewskiego potomka w Wielkiej Brytanii, polowanie FBI na Edwarda Snowdena czy wypadek kolejowy w Hiszpanii. Wszystkie te newsy zostały wykorzystane przez oszustów do dystrybucji szkodliwego oprogramowania.
fot. mat. prasowe
Polowanie FBI na Edwarda Snowdena
Szkodliwe wiadomości e-mail zarejestrowane przez Kaspersky Lab w III kwartale 2013 r. przyjmowały różne formy, w większości jednak imitowały masowe wysyłki informacyjne. W rzeczywistości, zawarte we wszystkich e-mailach odsyłacze prowadziły do zhakowanych stron, które przekierowywały użytkowników na stronę zawierającą jeden z najpopularniejszych zestawów exploitów - Blackhole. Po tym jak użytkownicy wejdą na stronę internetową, Blackhole zaczyna szukać luk w zabezpieczeniach oprogramowania. Jeżeli znajdzie jakieś, pobiera kilka szkodliwych programów, w tym trojana spyware, którego celem jest kradzież danych osobistych z maszyn ofiar.
W październiku aresztowano w Rosji autora pakietu Blackhole, działającego pod pseudonimem Paunch. Przyszłość tego zestawu eksploitów nie jest jasna. Albo zarządzanie zestawem Blackhole przejmie ktoś inny, albo spamerzy zaczną wykorzystywać inne zestawy. W obu przypadkach, prawdopodobnie zmniejszy się liczba tego rodzaju szkodliwych wysyłek „informacyjnych”.
Dane statystyczne
Odsetek spamu w ruchu e-mail
Odsetek spamu w całkowitym ruchu e-mail w trzecim kwartale tego roku wynosił 68,3% - o 2,4 punktu procentowego mniej w porównaniu z poprzednim kwartałem.
fot. mat. prasowe
Odsetek spamu w ruchu e-mail
Jednak spadek ten nie może być postrzegany jako początek trendu; odsetek niechcianych wiadomości w trzecim kwartale był tylko o 0,3 punktu procentowego niższy niż średnie współczynniki dla okresu od stycznia do czerwca.
Źródła spamu według państwa
fot. mat. prasowe
Źródła spamu według państwa
W III kwartale trzy największe źródła spamu pozostały niezmienione: Chiny (-0,9 punktu procentowego), Stany Zjednoczone (+1,2 punktu procentowego) i Korea Południowa (+2,1 punktu procentowego). Łączny udział tych trzech państw stanowił 55% globalnego ruchu spamowego.
Podobnie jak w poprzednim kwartale, na czwartym miejscu w rankingu znalazł się Tajwan (+0,1 punktu procentowego).
Za nim uplasowała się Rosja (+1,3 punktu procentowego), której udział wzrósł ponad 1,5 razy.
Co ciekawe, wzrost udziału Rosji zbiegł się w czasie ze spadkiem poziomu spamu pochodzącego z innych byłych republik radzieckich – Białorusi (-0,9 punktów procentowych), Ukrainy (-0,9 punktu procentowego), Kazachstanu (-1,5 punktu procentowego) – podczas gdy w II kwartale 2013 r. państwa te „wyprodukowały” o wiele więcej spamu niż Rosja.
fot. mat. prasowe
Zmiany w odsetkach spamu pochodzącego z Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu w III kwartale 2013
Nie musi to jednak oznaczać, że spamerzy organizują nowe botnety: takie fluktuacje mogą być spowodowane np. przechodzeniem z jednego botnetu na inny podczas rozprzestrzeniania wysyłek na dużą skalę.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)