Sektor MŚP: ocena III kw. 2013 i prognoza IV kw. 2013
2013-11-27 13:10
Wskaźnik nastrojów mikro, małych i średnich firm w Polsce wzrósł © Torbz - Fotolia.com
Przeczytaj także: Lepsza płynność finansowa sektora MSP
W stosunku do ubiegłego kwartału odczyt jest wyższy o 13,02 pkt. Co ważne również, porównując do analogicznego okresu roku 2012 wartość KERNA wzrosła o 27,71 pkt. - Choć wskaźnik nastrojów KERNA wciąż jest na minusie jednak tak duże wzrosty dobrze prognozują. Zatrzymanie negatywnego trendu staje się więc faktem i wiele wskazuje, że właściciele małych i średnich firm, mogą pożegnać kryzys jeszcze w tym roku, a pozytywne nastroje, które zdawały się być tymczasowe, uda się trzymać – mówi Izabella Młynarczyk analityk Keralla Research. - Co ciekawe, po raz pierwszy więcej przedsiębiorców mówiło, że w poprzednim kwartale (czyli trzecim) kondycja ich firmy poprawiła się, niż pogorszyła się. Dotąd znaczną, bo nawet dwudziestopunktową przewagę mieli pesymiści.Przedsiębiorcy zapytani w badaniu, jak wstępnie podsumowują rok 2013, biorąc pod uwagę rozwój ich firmy, aż 1/3 wskazuje, że mijający rok był lepszy niż poprzedni, a w tej grupie niemal 20 proc. wskazuje, że jest on zdecydowanie lepszy od 2012 roku. Przeciwnego zdania jest 33 proc.
Z badania Keralla Research wynika również, że przedsiębiorcy MŚP skupili się na szukaniu nowych możliwości, nowych rynków (w tym chętniej poza Polską). Bardziej dbają też o dyscyplinę swoich płatników i szybciej eliminują ryzyka w obrocie gospodarczym. nauczeni doświadczeniami ostatnich lat.
Index ZAIR informujący o skali zakupów w przedsiębiorstwach MŚP, w tej edycji badania, wyniósł minus 66,5 pkt., co oznacza niewielki wzrost skłonności inwestycyjnej o 1,3 pkt. kwartał do kwartału i jednocześnie - licząc w relacji do analogicznego kwartału roku ubiegłego - INDEX ZAIR wzrósł o 8,3 pkt. (rok do roku).
W tym kwartale ponad połowa badanych przedsiębiorców deklaruje zakupy do firmy. - Co ważne, oprócz inwestycji w oprogramowanie (13,2 proc. badanych chce inwestować w ten obszar), w maszyny i urządzenia (15,7 proc.), remonty i zakup lokali (22,8 proc.), czy w marketing więcej przedsiębiorców wskazuje, że będzie zatrudniać w tym kwartale (12,5 proc. deklaruje zatrudnianie, kwartał wcześniej - a rok temu o tej samej porze 8 proc. chciało tworzyć nowe etaty) – dodaje Izabella Młynarczyk, analityk Keralla Research.
Prezentacja szczegółowych danych z najnowszego raportu Instytutu Keralla Research za trzeci kwartał i prognozy na czwarty kwartał.
SYTUACJA GOSPODARKI KRAJU W OCENIE PRZEDSIĘBIORCÓW
Kolejny kwartał spada udział oceniających negatywnie rozwój sytuacji gospodarczej w Polsce. Pesymistycznie oceniających jest aktualnie 31 proc. badanych, czyli zdecydowanie mniej, niż na początku roku (wówczas, aż 64,8 proc. negatywnie oceniało rozwój wydarzeń w krajowej gospodarce) i jednocześnie mniej, niż kwartał temu (38,1 proc.). Równolegle utrzymuje się wzrost ocen pozytywnych. W październiku już blisko 20 proc. przedsiębiorców podsumowało poprzedni kwartał pozytywnie, podczas gdy trzy miesiące temu takich ocen notowano 11 proc., a dla porównania rok wcześniej, o tej samej porze, oceniających pozytywnie zakończony trzeci kwartał, było zaledwie 2,2 proc.
fot. mat. prasowe
Sytuacja gospodarcza Polski - zmiany
OCENA SYTUACJI WŁASNEJ FIRMY
W odniesieniu do kondycji własnej firmy Instytut Keralla również zanotował ożywienie w nastrojach. 27,3 proc. badanych przedsiębiorców informuje, że ich sytuacja polepszyła się w trzecim kwartale. Na początku roku optymistów było 18,5 proc.
fot. mat. prasowe
Sytuacja ekonomiczna firmy- zmiany
Z kwartału na kwartał spada odsetek firm, w których kondycja jest słaba. Obecnie, 24 proc. ankietowanych wskazuje, że sytuacja ich firmy pogorszyła się w ostatnich trzech miesiącach. Na początku roku takich ocen było aż 44,5 proc. Należy odnotować, że w tej edycji badania po raz pierwszy w tym roku więcej przedsiębiorców deklarowało polepszenie sytuacji ekonomicznej firmy, niż wskazujących na jej pogorszenie.
PROGNOZY LEPSZEJ KONDYCJI GOSPODARKI KRAJU
W ocenie 22,2 proc. badanych kondycja ekonomiczna kraju w czwartym kwartale tego roku polepszy się. To wzrost pozytywnych opinii o 9 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego kwartału i bardzo wyraźna poprawa również w porównaniu do roku ubiegłego, analogicznego okresu, kiedy na poprawę liczyło jedynie 5,8 proc. przedsiębiorców MŚP.
fot. mat. prasowe
Jak zmieni się sytuacja gospodarcza Polski
Stopniał też odsetek głosów pesymistycznie prognozujących na ostatni kwartał roku. Pogorszenia sytuacji w gospodarce kraju spodziewa się 23,7 proc. ankietowanych. To o 13 pkt. proc. mniej, niż kwartał wcześniej.
LEPSZA KONDYCJA RÓWNIEŻ W PRZEDSIĘBIORSTWACH
Czwarty kwartał będzie jeszcze lepszy, niż poprzedni w ocenie 35,7 proc. badanych przedsiębiorców. Na dalszą poprawę w firmie liczy też więcej badanych, niż rok temu i dwa razy tyle, ile na starcie 2013 roku (16,7 proc.).
O przyszłość obawia się natomiast 13,8 ankietowanych przedsiębiorców, którzy prognozują pogorszenie sytuacji ekonomicznej własnej firmy. W styczniu taki sceptycyzm podzielało jednak znacznie więcej badanych, bo 28,2 proc.
fot. mat. prasowe
Jak zmieni się sytuacja ekonomiczna firmy
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)