Region EMEA: najlepsze spółki 2013
2013-11-29 11:13
17 polskich spółek w rankingu firm technologicznie innowacyjnych w regionie EMEA © everythingpossible - Fotolia.com
Przeczytaj także: Region EMEA: najlepsze spółki 2012
Ranking grupuje najszybciej rozwijające się spółki technologicznie innowacyjne z regionu EMEA. Analiza oparta jest o procentowy wzrost przychodów operacyjnych ze sprzedaży na przełomie ostatnich pięciu lat (2008 r. vs. 2012 r.). Średnia stopa wzrostu przychodów wszystkich spółek z zestawienia wyniosła 1.403 proc., dla porównania w edycji ubiegłorocznej było to 1.549 proc. „Ubiegły rok był trudny dla całej gospodarki światowej, a tym samym również dla firm technologicznie innowacyjnych. Dość wyraźnie odczuły one efekty spowolnienia gospodarczego, szczególnie dotyczy to firm europejskich. Dodatkowo, polski rynek staje się coraz bardziej dojrzały, więc należy się spodziewać, że dynamika wzrostu naszych firm nie będzie już tak spektakularnie wysoka jak jeszcze kilka lat temu” – mówi Jakub Bojanowski, Partner, Lider zespołu TMT Deloitte w Polsce.Ponownie jak w zeszłorocznej edycji, także w tej zwycięzcą jest firma pochodząca z Francji. Tym razem pierwsze miejsce zajęła paryska spółka Ymagis, specjalizująca się w cyfrowych usługach dla przemysłu filmowego. Firma zanotowała na przestrzeni ostatnich pięciu lat imponujący wzrost przychodów na poziomie ponad 59 tys. proc.
fot. mat. prasowe
Pierwsza dziesiątka rankingu
Środkowoeuropejski lider i zwycięzca rankingu „Deloitte Technology Fast 50 CE” – rumuńska firma Vola.ro znalazła się w tym roku na 17. miejscu zestawienia EMEA (spadek o 14 lokat). Najwyższą pozycję spośród polskich spółek udało się zdobyć krakowskiemu producentowi oprogramowania - firmie Softhis. Spółka znalazła się na 97. pozycji w rankingu. Na początku drugiej setki uplasowała się druga w kolejności polska firma - Comperia.pl. „Pierwsze lata funkcjonowania Comperii przypadły na okres kryzysu finansowego. Wzrost biznesu w tak trudnych okolicznościach wymagał przyjęcia innowacyjnego i jednocześnie obarczonego większym ryzykiem stylu działania. To, w połączeniu z dużą dozą determinacji i motywacji zespołu, przełożyło się na bardzo dynamiczny rozwój firmy. Nie oglądamy się za siebie, dyskutujemy o możliwościach, nie skupiamy się na problemach, ale na osiąganiu coraz wyższych celów” – mówi Bartosz Michałek, Prezes Zarządu Comperia.pl.
W tym roku w zestawieniu EMEA znalazło się 17 spółek z Polski. Dla porównania, jeszcze trzy lata temu Polska miała zaledwie sześciu swoich reprezentantów w tym rankingu.
fot. mat. prasowe
Polskie firmy w rankingu
W tegorocznym konkursie znaleźli się laureaci z 24 krajów. Podobnie jak w ubiegłym roku najliczniej reprezentowanym państwem jest Francja, z której pochodzi 86 spółek. Dwie z nich uplasowały się w pierwszej dziesiątce. W porównaniu z wynikami z roku z 2011 i 2012 nie zmienił się narodowy skład podium. Drugie miejsce należy do Wielkiej Brytanii, a trzecie do Szwecji. Polska zajęła 10. lokatę.
fot. mat. prasowe
Kraje najliczniej reprezentowane w rankingu – TOP 10
Tegoroczna edycja Deloitte Technology Fast 500 EMEA została zdominowana przez spółki z sektora oprogramowania, które stanowią 43 proc. całego zestawienia. Firm internetowych jest prawie dwa razy mniej (22 proc.). Trzecie miejsce zajmują spółki z branży telekomunikacyjnej/ sieci telekomunikacyjnych z 15 proc. udziałem.
fot. mat. prasowe
Zwycięzcy w poszczególnych sektorach
Informacje o rankingu:
Ranking „Deloitte Technology Fast 500 EMEA” przedstawia 500 najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w regionie EMEA, a firmy uszeregowane są na podstawie tempa wzrostu osiąganych przychodów. Program jest globalny: oprócz rankingu EMEA są również dwa rankingi obejmujące region Asia Pacific oraz North America. Firmy nominowane do rankingu pochodzą z regionalnych konkursów (główna kategoria). Polska była uwzględniona w rankingu „Technology Fast 50 Central Europe”, który został opublikowany w październiku br. Firmy uwzględnione w rankingu muszą spełniać następujące kryteria: opracowywać lub wytwarzać autorskie technologie i/lub ponosić istotne nakłady na prace badawczo-rozwojowe, posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe inwestorów strategicznych, posiadać siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w programie, okres działalności min 5 lat, wysokość przychodów operacyjnych w każdym badanym roku min 50 000 EUR (kurs wymiany w oparciu o średnią roczną podaną przez banki centralne dla walut poszczególnych krajów).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)