Odnawialne źródła energii - wielka niewiadoma
2013-12-07 00:59
Wiatr i słońce najbardziej znane © Eyematrix - Fotolia.com
Przeczytaj także: Mikroinstalacje OZE. Polacy mówią "tak"
Hamowana potrzeba rozwojuAnkietowani w badaniu zleconym przez Optimal Energy, portal umożliwiający zmianę sprzedawcy energii elektrycznej. odpowiadali na pytania związane z zieloną energią. O ile znajomość tematu wśród Polaków jest niewielka, to należy jako pozytywne odczytywać ich nastawienie do rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii (OZE).
fot. mat. prasowe
Opinia na temat wykorzystywania energii w Polsce
Aż 95% respondentów uważa, że w Polsce powinno się pozyskiwać więcej energii z odnawialnych źródeł i inwestować w rozwój elektrowni, które się tym zajmują. Duża część z nich (80% wszystkich respondentów) zdaje sobie również sprawę z tego, że politycy i inne wpływowe środowiska są niechętne OZE i nie sprzyjają rozwojowi tego sektora gospodarki.
Wiatr i słońce najbardziej znane
Ponad połowa respondentów badania Optimal Energy wskazuje elektrownie wiatrowe i słoneczne jako producentów zielonej energii (odpowiednio 56 % i 53% spontanicznych wskazań). Nieco ponad jedna trzecia ankietowanych (36%) potrafi wymienić również elektrownie wodne na rzekach. Niestety istnieje również duża grupa osób (32%), które nie są w stanie samodzielnie wymienić żadnego odnawialnego źródła energii.
fot. mat. prasowe
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w Polsce
- Trudno dziwić się wskazaniom ankietowanym w zakresie znajomości odnawialnych źródeł energii. Wobec braku informacji i edukacji o OZE, odpowiedzieli zgodnie z własnymi obserwacjami. Zazwyczaj mogli się w jakiś sposób zetknąć z energetyką wiatrową, słoneczną i wodną. O biomasie, czy energii geotermalnej pamięta niewielu, a co trzeci z nas w ogóle nie jest w stanie wymienić jakiegokolwiek źródła energii odnawialnej – zwraca uwagę Łukasz Czekała, project manager w Optimal Energy.
Wymienione w ankiecie elektrownie wykorzystujące pływy morskie oraz biomasa, tak samo, jak i energia geotermalna były wskazywane przez co dziesiątego respondenta lub nawet rzadziej.
fot. mat. prasowe
Wpływ budowy elektrowni słonecznej na krajobraz
Ile prądu z OZE?
Bardzo dużo problemów sprawiła badanym odpowiedź na pytanie o to, w jakiej części potrzeby energetyczne kraju są zaspokajane przez energię wytworzoną w zielonych elektrowniach. Zaledwie 4% ankietowanych zaznaczyło prawidłowy zakres, wynoszący obecnie poniżej 10%.
Alarmujące jest natomiast wskazanie przez blisko dwie trzecie ankietowanych odpowiedzi, że w ogóle nie wykorzystuje się w Polsce energii ze źródeł odnawialnych.
Nasi rodacy pozytywnie oceniają natomiast potencjał rozwojowy poszczególnych sektorów energetyki odnawialnej. Jako najbardziej obiecujący wskazują energię wiatrową, potem energię słoneczną. Odpowiednio co trzeci, co czwarty i co siódmy ankietowany wskazywał na duży potencjał tych branż. Natomiast co dziesiąta osoba odpowiedziała, że żadne ze źródeł odnawialnych nie ma perspektywy do rozwoju w Polsce.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)