Plany polskich pracodawców XI 2013
2013-12-10 11:53
Przeczytaj także: Plany polskich pracodawców VIII 2013
Kajetan Słonina tłumaczy: „Odpowiedzi badanych firm nie budzą zdziwienia – za każdą z tych motywacji stoi swego rodzaju rachunek ekonomiczny. Firmy podejmują takie działania, jak podwyżki wynagrodzeń, czy zwiększenie zatrudnienia, dopiero w przypadku, gdy widzą w nich potencjał zwrotu z inwestycji. Obecnie nasz rynek jest jeszcze na etapie, w którym przedsiębiorcy po kwartałach bardzo niepewnej sytuacji gospodarczej nastawili się na maksymalne podniesienie efektywności posiadanych zasobów. Jeśli obserwowane pozytywne sygnały - rosnąca konsumpcja i wzrost produkcji – rozpędzą dalej rynek w 2014 roku, to możemy spodziewać się również wzrostu zatrudnienia, bo firmy osiągną w końcu próg efektywności przy posiadanych zasobach ludzkich. A za zwiększeniem ruchu na rynku pracy można się spodziewać również dalszego zwiększenia wynagrodzeń. A to, jak pokazują dalsze odpowiedzi pracodawców w naszym badaniu, uruchamia już pewien samonapędzający się cykl – odpowiednio dobrze wynagradzani pracownicy są lepiej zmotywowani do pracy, przyczyniają się do lepszych wyników firmy, a lepsze wyniki zapoczątkowują dalszy rozwój.”
Sławomir Majman, prezes PAIiIZ, komentuje wyniki z podsumowuje wyniki badania: „Nastroje przedsiębiorców nie uległy pogorszeniu, a wręcz –w skali roku – znacznej poprawie. Opinie firm odzwierciedlają przewidywania międzynarodowych instytucji analitycznych, które prognozują powolny, acz stały wzrost gospodarczy. Z punktu widzenia PAIiIZ przyszłość wygląda dobrze. W efekcie zakończonych przez nas do grudnia projektów inwestycyjnych w najbliższym czasie powstanie rekordowa liczba miejsc pracy- ponad 18 tysięcy.”
fot. mat. prasowe
Warunki skłaniające pracodawców do rozważenia podwyższenia wynagrodzeń
Dwie trzecie pracodawców rozważyłoby podwyżki wynagrodzeń w przypadku poprawy sytuacji finansowej firmy (65%), natomiast jedna czwarta w sytuacji wyraźnego wzrostu efektywności pracowników (25%).
Informacje o badaniu:
Plany Pracodawców to sondaż Instytutu Badawczego Randstad, w którym respondentami są pracodawcy wyrażający opinie w najważniejszych obszarach ich działalności, m.in.: planowanych zmian w poziomie zatrudnienia i wynagrodzeń, czy przewidywanych zmian kondycji firm i gospodarki. Pytania kierowane są bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za politykę kadrową (w małych przedsiębiorstwach jest to zarząd lub właściciel firmy). Publikacja wyników „Planów Pracodawców” odbywa się w kooperacji z Departamentem Informacji Gospodarczej Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Wywiady bieżącej, dwudziestej edycji badania, zostały zrealizowane w okresie od 17 października do 21 listopada 2013 r. Badanie realizowane przez ekspertów TNS metodą CATI (indywidualne wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo) zostało zainicjowane w listopadzie 2008 roku i odbywa się w cyklu kwartalnym. Od bieżącej 20. edycji badanie jest przeprowadzane na reprezentatywnej ze względu na region i wielkość firmy próbie 1000 firm (margines błędu statystycznego dla próby N=1000 wynosi 3,1%). Z próby wykluczono firmy zatrudniające poniżej 10 osób, firmy doradztwa personalnego oraz firmy, dla których agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług.
![Zmiana pracy głównie z powodu niezadowolenia z pracodawcy [© Freepik] Zmiana pracy głównie z powodu niezadowolenia z pracodawcy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Zmiana-pracy-glownie-z-powodu-niezadowolenia-z-pracodawcy-264845-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)