eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyObligacje skarbowe 2014

Obligacje skarbowe 2014

2013-12-10 23:49

Obligacje skarbowe 2014

Obligacje skarbowe © Ministerstwo Finansów

Budżet Państwa od wielu już lat charakteryzuje się sporym deficytem, czyli nadwyżką wydatków nad dochodami. Część deficytu jest finansowana przez rząd sprzedażą obligacji skarbowych, gwarantowanych przez Skarb Państwa. Obligacje skarbowe 2014 również będą jednym z narzędzi finansowania państwowych pożyczek.

Przeczytaj także: Polskie papiery dłużne biją rekordy popularności

Obligacje Skarbu Państwa to papiery dłużne, potwierdzające udzielenie pożyczki Skarbowi Państwa. Istotą obligacji jest to, że ich emitent (czyli Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Finansów) zobowiązuje się zwrócić pożyczkę wraz z odsetkami w ściśle określonym terminie.

Pieniądze z emisji i sprzedaży obligacji służą do finansowania deficytu budżetowego, czyli wydatków publicznych (dotacji do emerytur, wydatków na administrację, szkolnictwo, inwestycje, spłatę wcześniej zaciągniętych długów). Środki pozyskane przez resort finansów trafiają po prostu do wielkiego worka, jakim jest budżet państwa, i stamtąd są sukcesywnie wydawane na cele zapisane w ustawie budżetowej. Obligacje skarbowe nie są oczywiście jedynymi narzędziami finansowania deficytu, ale są narzędziem o najistotniejszym znaczeniu.

Gwarantem wykupu obligacji od nabywców i wypłacenia im odsetek jest Skarb Państwa. Państwo za zobowiązania związane z emitowanymi przez siebie obligacjami odpowiada całym majątkiem. Dlatego obligacje skarbowe są jedną z bezpieczniejszych form inwestowania i lokowania kapitału.

Obligacje skarbowe dla nabywców indywidualnych oferują średnio-, i długookresowe formy oszczędzania. Pod względem terminu ich zapadalności dzielą się na papiery 2-, 3-, 4- oraz 10-letnie. Papiery te oferują względnie atrakcyjny zysk (wyższy w porównaniu z np. lokatami bankowymi) oraz - z racji swej wysokiej płynności - w przypadku rezygnacji z inwestowania dają możliwość szybkiego wycofania pieniędzy (obligacje skarbowe dość łatwo odsprzedać).

Ministerstwo Finansów oferuje obligacje zarówno inwestorom instytucjonalnym (banki, banki inwestycyjne, fundusze inwestycyjne) jak i odbiorcom indywidualnym. Tymi ostatnimi mogą być osoby fizyczne, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe a także fundacje wpisane do rejestru sądowego.

Obligacje skarbowe oferowane są przez Ministerstwo Finansów w transzach miesięcznych. Jest to forma inwestowania dostępna dla każdego, bowiem wartość nominalna jednej detalicznej obligacji Skarbu Państwa wynosi 100 zł. Tak niska cena umożliwia inwestowanie i oszczędzanie nawet osobom o niezbyt zasobnych portfelach. Obligacje skarbowe są papierami wartościowymi na okaziciela. W zależności od terminu zapadalności, obligacje mogą mieć stałe lub zmienne oprocentowanie. Obecnie waha się w granicach 3,0 - 3,5 procent rocznie.

Inwestorzy indywidualni mogą nabywać obligacje skarbowe w Oddziałach PKO Banku Polskiego prowadzących obsługę obligacji skarbowych oraz w Domach Maklerskich PKO Banku Polskiego (ale również tylko tych prowadzących obsługę Obligacji Skarbowych).

Jako że emisja obligacji skarbowych przez Skarb Państwa już od wielu lat stanowi narzędzie finansowania deficytu, będą emitowane również w celu finansowania deficytu budżetowego w roku 2014. Deficyt budżetu '14 w maksymalnej wysokości 47,7 mld złotych będzie zapewne w istotnej części finansowany emisją obligacji skarbowych.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: