eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłBranża przemysłowa: trendy

Branża przemysłowa: trendy

2013-12-23 00:15

Branża przemysłowa: trendy

Trendy w światowym przemyśle ©  industrieblick - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Pozytywne nastroje, koncentracja na klientach, nastawienie na wzrost organiczny, a także reshoring, czyli powrót zakładów produkcyjnych do krajów macierzystych, to najważniejsze trendy w globalnym przemyśle wynikające z ostatniego badania opinii przeprowadzonego przez Stanton Chase wśród top menedżerów na całym świecie.

Przeczytaj także: Produkcja przemysłowa: najbardziej konkurencyjne kraje

Optymizm

Wbrew przypuszczeniom, w bieżącym roku nastroje w światowym przemyśle są raczej optymistyczne. Jak wynika z badania ankietowego przeprowadzonego latem tego roku przez międzynarodową firmę doradztwa personalnego Stanton Chase wśród menedżerów najwyższego szczebla zarządzających globalnymi firmami przemysłowymi, aż trzy czwarte (74 proc.) ankietowanych pozytywnie ocenia kondycję swoich firm (36 proc. twierdzi, że jest ona lepsza niż w zeszłym roku, zaś 38 proc. uważa, że jest taka sama). Z badania wynika również, że zdecydowana większość zarządzających (64 proc.) z optymizmem myśli o nadchodzących roku.

Po pierwsze wzrost organiczny

Zdaniem menedżerów z sektora przemysłowego na całym świecie, największe wyzwania związane z rozwojem biznesu w przemyśle to: globalna konkurencja (51 proc. wskazań), zbyt mało utalentowanych liderów (47 proc.) oraz rozwój nowych produktów (45 proc.). W dalszej kolejności ankietowani wskazali na inwestycje w nowe technologie oraz regulacje prawne.

Z badania Stanton Chase wynika, że obecnie firmy produkcyjne stawiają przede wszystkim na wzrost organiczny, skoncentrowany na głównym obszarze działalności firmy, w mniejszym zaś stopniu na wzrost drogą przejęć. Jak twierdzą ankietowani top menedżerowie, inwestowanie w przemyśle skupia się przede wszystkim na rozwoju nowych produktów (57 proc. respondentów wskazało ten obszar jako ważny), nowych rynkach (51 proc. wskazań) i nowych technologiach (40 proc. wskazań). Mniej istotne natomiast są takie obszary jak utrzymanie na rynku dotychczasowych produktów, inwestycje w nowe fabryki i infrastrukturę oraz pracowników (szkolenia i zatrudnianie). Przejęcia pojawiły się na końcu wymienianej przez menedżerów listy.

W których obszarach inwestowanie w nowe technologie jest najważniejsze? Światowi liderzy wskazują przede wszystkim na systemy zarządzania relacjami z klientami (CRM), badania i rozwój, zarządzanie łańcuchem dostaw oraz produkcję - robotykę i automatyzację.

Zapytani o to, w jaki sposób odbywa się obecnie finansowane inwestycji w przemyśle, menedżerowie najczęściej wymieniali finansowanie bankowe i instrumenty dłużne (43 proc. wskazań), bieżący kapitał (25 proc.) i private equity (23 proc.). Rzadziej źródłem finansowania jest, ich zdaniem, strategiczna sprzedaż biznesu (16 proc.), oferta publiczna (12 proc.) czy akcjonariat pracowniczy (7 proc.)

fot. industrieblick - Fotolia.com

Trendy w światowym przemyśle

Pozytywne nastroje, koncentracja na klientach, nastawienie na wzrost organiczny, a także reshoring, czyli powrót zakładów produkcyjnych do krajów macierzystych, to najważniejsze trendy w globalnym przemyśle wynikające z ostatniego badania opinii przeprowadzonego przez Stanton Chase.


Powrót produkcji do kraju macierzystego, czyli reshoring

Stanton Chase zapytał również top menedżerów pracujących w światowym przemyśle, na ile reshoring, czyli powrót produkcji do kraju macierzystego, stał się ich zdaniem zauważalnym trendem.

Wynik jest zaskakujący, bowiem już ponad jedna trzecia ankietowanych uważa reshoring za istotny trend. Zdaniem zarządzających, część firm decyduje się przenieść z powrotem produkcję do Europy czy USA przede wszystkim ze względu na wyższą jakość, niższe koszty, a także możliwość szybszego przystosowywania się do potrzeb klienta. Co ciekawe, drugorzędne znaczenie mają, według ankietowanych, takie argumenty jak bezpieczeństwo, lokalizacja czy, pojawiający się na samym końcu, system polityczny.

O ile argument wyższej jakości produkcji prowadzonej w krajach rozwiniętych wydaje się zrozumiały, o tyle reshoring powodowany dążeniem do redukcji kosztów może dziwić. Wszak dotychczas właśnie ze względu na niższe koszty przenoszono produkcję do krajów rozwijających się. Tymczasem obecnie koszty produkcji w USA czy Europie uległy relatywnemu zmniejszeniu: w krajach zachodnich spadły np. koszty energii w związku z pojawieniem się nowych, tańszych jej źródeł (np. gazu ziemnego w USA), automatyzacja produkcji częściowo wyparła argument tańszej siły roboczej w krajach trzeciego świata, zaś koszty wynagrodzenia w USA, w wyniku deprecjacji dolara, relatywnie spadły, podczas w np. Chinach w związku z rozwojem gospodarczym - wzrosły. Wpływ na koszty ma także fakt, że bliskość finalnego odbiorcy redukuje koszty transportu i ułatwia logistykę łańcucha dostaw, zaś lokalizacja w stabilnym otoczeniu politycznym i prawnym redukuje ryzyko.

fot. mat. prasowe

Główne powody, dla których firmy decydują się na powrót produkcji do kraju macierzystego

Zdaniem zarządzających, część firm decyduje się przenieść z powrotem produkcję do Europy czy USA przede wszystkim ze względu na wyższą jakość, niższe koszty, a także możliwość szybszego przystosowywania się do potrzeb klienta.


Na koniec warto zwrócić uwagę na wynikającą z badania wyraźną strategię koncentrowania się na kliencie i jego potrzebach: reshoring jest powodowany troską o jakość produkcji oraz możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby klienta, a inwestycje w systemy CRM są pierwsze na liście priorytetów inwestycji w nowe technologie.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez Stanton Chase International metodą wywiadów on-line, wśród menedżerów najwyższego szczebla firm z sektora przemysłowego z całego świata, w okresie od czerwca do lipca 2013 roku. Wielkość próby 451 osób.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: