eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyJak polscy przedsiębiorcy reagują na wyższe podatki?

Jak polscy przedsiębiorcy reagują na wyższe podatki?

2013-12-18 11:39

Jak polscy przedsiębiorcy reagują na wyższe podatki?

Jak polscy przedsiębiorcy reagują na wyższe podatki? © olly - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Dom Badawczy Maison przeprowadził na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców badanie dotyczące reakcji przedsiębiorców na podwyżki podatków. Badanie zostało przeprowadzone techniką CAWI na reprezentatywnej próbie małych i średnich przedsiębiorstw (N: 501 ), które stanowią 99.8% wszystkich firm działających w Polsce i zatrudniają ¾ Polaków.

Przeczytaj także: Polskie firmy ekspansywne

- Wystąpienie Donalda Tuska świadczy o tym, że wszedł on do licytacji Leszkiem Millerem i Jarosławem Kaczyńskim. Teraz to już czekam tylko na „gruszki na wierzbie” – powiedział Prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak.

Tylko 14% przedsiębiorców zachowa się zgodnie z życzeniem rządu. Aż 22% natomiast grozi w ogóle zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej. 9% wyjedzie za granicę a 13% przejdzie do szarej strefy. Najwięcej przedsiębiorców planuje zastosować w takiej sytuacji optymalizację podatkową – aż 41 % (w tym 44% w produkcji, 42% w usługach i 36% w handlu).

- Nie wiem, jak można 7 lat rządzić i nie rozumieć elementarnych zachowań rynku i wierzyć, że ukazami da się cokolwiek rozwiązać. Tutaj Donald Tusk nie różni się niczym od Piotra Dudy. Przedsiębiorcy sobie poradzą z opresją podatkową państwa – mamy wiele alternatyw. Wątpię tylko czy takie alternatywy mają pracownicy i Polska. Mamy ponad 200 lat doświadczenia z radzeniem sobie z represjami administracyjnymi. Za Generalnej Guberni za handel rąbanką groziła kara śmierci i nikomu rąbanki nie brakowało. Damy sobie radę też z tymi nowymi, godnymi pożałowania, koncepcjami – powiedział Prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak.

fot. mat. prasowe

Jak się zachowasz w sytuacji znacznego podniesienia podatków w Polsce?

Tylko 14% przedsiębiorców zachowa się zgodnie z życzeniem rządu. Aż 22% natomiast grozi w ogóle zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej. 9% wyjedzie za granicę a13% przejdzie do szarej strefy.


Zapytaliśmy też przedsiębiorców – czy rozważają wyjazd z Polski.

- Fakt, że aż 1/3 polskich przedsiębiorców rozważa wyjazd zagranicę i budowę bogactwa innych państw powinno być wielkim ostrzeżeniem dla rządzących i skłonić ich to natychmiastowych działań, żeby tą sytuacje zmienić – powiedział Marcin Nowacki, dyrektor ds. relacji ZPP. – Postulaty przedsiębiorców są znane od dawna – obniżenie pozapłacowych kosztów zatrudniania, usunięcie barier biurokratycznych i opresji urzędniczej oraz uproszczenie systemu podatkowego, który Bank Światowy klasyfikuje pod względem wrogości dla podatnika na 118 miejscu na świecie – dodaje Nowacki.

fot. mat. prasowe

Czy rozważasz wyjazd z Polski i podjęcie działalności za granicą?

Fakt, że aż 1/3 polskich przedsiębiorców rozważa wyjazd zagranicę i budowę bogactwa innych państw powinno być wielkim ostrzeżeniem dla rządzących i skłonić ich to natychmiastowych działań, żeby tę sytuację zmienić.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: